Akne Nedir?

Akne nedir?Akne nedir? ya da bilinen genel adı ile sivilce özellikle ergenlik çağında olmak üzere her insanda görülebilen bir cilt hastalığıdır. Akne foliküllerin yani yağ bezi kanallarının tıkanması sonucu yağ bezlerinin salgıladığı yağın (sebum) cilt dışarısına atılamamasından kaynaklanır.

Hemen hemen herkesin belli dönemlerinde görülen sivilce probleminde vücut herhangi bir dış müdahaleye gereksinim duymadan zaman içerisinde kendi kendini tedavi eder. Tedavi edemediği durumlarda ise akne problemi içinden çıkılmaz bir hal alarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu tür durumlarda arındırıcı ve yenileyici akne bakımı kaçınılmaz olabilir.

Akne Nasıl Oluşur?

Akne nasıl oluşur? Yağ bezleri isimlerini, ürettikleri yağlı bir madde olan sebumdan alır. Sebum normal şartlar altında, kıl folikülü boyunca ilerleyerek cilt yüzeyine çıkar. Ancak akne oluştuğunda sebum folikülün içinde hapsolur. Akne problemi yağ bezlerinin yoğun olarak bulunduğu yüz, boyun, sırt, kolların üstü ve omuzlar gibi bölgelerde daha çok oluşur.

Siyah nokta şeklindeki akne lezyonları komedon, kırmızı, şişmiş ve irinli lezyonlara papül, nodül ve püstül adı verilmektedir. Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı ile bu oluşumlar tedavi edilebilmekte ve yeniden oluşumu önlenebilmektedir.

Akne Neden Oluşur?

  • Hormonlar (Androjen)

Akne çoğu zaman vücudun androjen hormonunu daha fazla üretmeye başladığı 11-14 yaşları arasında oluşmaya başlar. Genç kadınlarda adet döngüsü nedeniyle değişen hormon seviyeleri de aknelerde alevlenmeler görülür.

  • Folikülün İçerisindeki Değişimler

Androjen üretiminin artması ve genişleyen yağ bezleri kıl folikülünün cildin altına doğru uzanan doğal yapısı da değişime uğrar.

Cilt yüzeyindeki ölü hücreler kademeli olarak dökülür ve cilt yüzeyinden uzaklaşır. Ancak ergenlik döneminde hücre dökülmesi sıklaşır ve hücreler birleşip yapışmaya daha müsaittirler..

Bu durumda sebum ve ölü hücreler folikülde bir tıkaç oluşmasına sebep olur. Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı sayesinde cilt yeniden nefes alır hale getirilerek kişi istediği cilde sahip olabilmektedir.

  • Genetik Faktörler

Akne oluşumu genetik faktörlere de bağlıdır. Anne ve/veya babası ergenlikte ya da hayatının bir döneminde akne problemi yaşamışsa çocuklarında da akne görülme ihtimali diğer kişilere oranla daha fazladır. Genetik faktörleri akne oluşumuna yatkın olan kişilerin arındırıcı ve yenileyici akne bakımı ile akne oluşumunu engellemeleri mümkündür.

  • Bakteriler

Kapalı foliküller, bakterilerin üremesi için son derece uygun bir ortamdır. Özellikle bu ortamda yaşayan bakteri P.Acnes bakterisidir ve bu bakteri, sebumla beslenir. P.Acnes bakterisi aknesi olan ve olmayan herkesin cildinde bulunur.Tıkalı yağ bezinin içi sebumla dolduğunda P.acnes bakterisi çok daha çabuk çoğalır. Bakteri tarafından üretilen kimyasallar folikül içinde ve cilt yüzeyinde inflamasyona sebep olur. Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı ile kapalı foliküller temizlenerek bu bakterilerin çoğalması engellenebilir.

Akne Bakımı Nedir?

Akne bakımı Yağlı cilt tiplerinin en çok karşılaştığı problemlerin başında akne ve siyah nokta problemi gelir. Ancak akne ve siyah nokta kronikleşmeye başladığında arındırıcı ve yenileyici akne bakımı ve uzman müdahalesi gerektirebilir.

Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı günlük sivilce bakımından farklıdır. Günlük bakımda ya da cilt temizleme işlemlerinde kullanılan kozmetik ürünlerin kazıyıcı etkisi bulunur. Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı yapmak için yağı yok eden bu ürünler aynı zamanda cildin nemini ve suyunu da yok eder. Bu durum arındırıcı ve yenileyici akne bakımı yapmak isterken sivilcelerin daha da hızla çoğalmasına sebebiyet verir.

İnsan vücudunda hormonlar 26 yaşında tam anlamı ile oturmuş olur. 26 yaşından önce vücudumuzda yağ salgısının artması ve dönemsel olarak azalması normal bir durumdur. Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı düzenli olarak uygulandığı takdirde yağlanma nedeniyle sivilce oluşumu gözlenmez.

Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı yaptırmak aknelerden uzun süreli bir korunmayı sağlar. Son derece detaylı bir işlem olan arındırıcı ve yenileyici akne bakımı sonrasında yağlanmanın temelinde yatan sebep tamamen ortadan kaldırılabilir ya da etkisi geciktirilebilir.

Arındırıcı ve Yenileyici Akne Bakımı Nasıl Yapılır?

Akneli bir cilt tipine sahipseniz bilmeniz gerekenlerin yapmamanız gerekenler gelmelidir. Yüzde meydana gelen akne, siyah nokta gibi sorunlar kesinlikle el veya herhangi bir madde aracılığıyla patlatılmamalıdır. Akneyi patlatıldığında enfeksiyon ve yayılma riski artar. Bakım yapılırken kullanılan havlu, sünger vs. kesinlikle size özel olmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Bu nedenle arındırıcı ve yenileyici akne bakımı düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı yapılırken cilt öncelikle günlük kirden arındırılır. Buhar uygulaması ile gözenekler açılarak, arındırıcı ve yenileyici akne bakımı sırasında uygulanan bakım ürünlerinin gözeneklerin arasına daha kolay nüfus etmesi sağlanır. Buhar işleminden sonra genişleyen gözeneklerdeki akneye dönüşecek iltihabi dokular temizlenir. Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı sonrası tamamen arınmış gözeneklere peeling işlemi uygulanır ve gözeneklerin tekrar kir, yağ gibi maddelerle dolması engellenir.

Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı genişlemiş gözeneklerin tekrar sıkılaştırılması için uygulanan doğal içerikli maskelerle ile tamamlanır. Düzenli olarak yapılan arındırıcı ve yenileyici akne bakımı akneye meyilli ciltlerin, akne probleminden kurtulması için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Arındırıcı ve Yenileyici Akne Bakımı Fiyatları

Arındırıcı ve yenileyici akne bakımı fiyatları İstanbul gibi şehirlerde başta olmak üzere birçok ilimizde yapılabilen bir tedavi türüdür. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru arındırıcı ve yenileyici akne bakımı fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Karbon peeling tedavisi için tıklayınız.

Detaylı bilgi için İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com