Ayak Refleks Masajı Nedir?

ayak-refleks-masaji
Ayak Refleks Masajı Nedir?

Ayak refleks masajı gerek ayak gerekse de tüm beden için çok etkili bir ayak masajı yöntemidir. Ayaklarda bulunan refleks noktaları vücuttaki organları tümünü temsil eder. Bu refleks noktaları yani bağlantılar enerji kanallarıyla, zone adı da verilen bölgelerle ya da meridyenler ile birbirine bağlıdır. Vücutta oluşan birçok bir hastalık veya bir denge sorununda ayakta karşılığı olan enerji kanalı tıkanır ve ayak masajı bu tıkanıklığı açmayı hedefler. Ayak refleks masajı ile tıkalı kanaldan enerjinin tekrar akması sağlanır ve bu sayede vücut doğal dengesine yeniden kavuşturulur.

Ayak refleks masajı nasıl yapılır?

Refleksoloji, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vücudun belli bazı bölgelerinde bloke olmuş yani tıkanmış enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesi olarak tanımlanır. Ayak refleks masajı öncelikle denge sağlayan bir terapi yöntemidir. Refleksoloji’nin öncelikli amacı kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlamak ve doğal yaşam dengesi harekete geçirmektir.

Refleksoloji’ye göre ayak tabanlarında vücudun tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine ayna gibi karşılık gelen refleks-uyarı noktalarını bulunur. Refleksoloji bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Ayak refleks masajı, çok özel el ve parmak teknikleri kullanılarak bu refleks noktalarına baskı uygulama, ovma ve uyarma yolu ile sinyal gönderme esasına dayanır.

Ayak Refleks Masajı Ne Kadar Sürer?

Ayak refleks masajı ortalama 30 ila 45 dakika sürer. Refleksoloji masajı kişiye özel olarak yapılır ve bu nedenle herkese farklı şekilde uygulanır. Masaj planlanırken hastanın yaşı, hastalığın türü, hastanın fiziksel ve psikolojik sağlığı dikkate alınarak uygulanacak noktalara karar verilir.

Ayak masajı dolaşım ve lenf sistemindeki sorunları düzelterek vücudun doğal dengesinin yeniden sağlanması ve toksinlerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda vücudun kendini iyileştirme mekanizmasının aktive eder.

Hem hastalıklardan korunma, hem de oluşan problemlerin hafifletilmesi için uygulanan ayak refleks masajı ayrıca;

  • Stres, yorgunluk, migren, baş ağrısı
  • Kadın hastalıkları, regl sorunları, idrar kaçırma
  • Kabızlık, hazımsızlık, sırt ağrısı, romatizma, siyatik, eklem iltihaplanmaları, sinüzit, astım ve prostat sorunları.
  • Serebral Palsy (CP), Mental Motor Retardasyon( MMR), Kas hastalıkları, Hemipleji (Felç), Epilepsi
  • Konuşma bozuklukları, algılama ve dikkat eksikliği pek çok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olur.

Ayak refleks masajı sırasında, rahatlamadan kaynaklı huzur esneme, aşırı uyku gibi etkiler görülebilir. Rahatlamanın sonucu olarak vücut ısısında hafif azalma, karıncalanma hissi ve yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler aynı zamanda toksinlerin serbestleşmesi ve vücuttaki enerji bloklarının temizlenmesinden kaynaklanan belirtilerdir.

Ayak refleks masajının ardından kişinin stresi azalır ve yerini derin bir rahatlama hissi alır. Kan dolaşımındaki rahatlama ile birlikte vücut eski enerjisini yeniden kazanmaya başlar.

Ayak refleks masajının zararları nelerdir?

Ayak refleks masajı vücuda zarar veren bir teknik değildir. Nadiren de olsa bazı hastalarda baş ağrısı, kusma ve sinüslerde tıkanma görülebilir. Bu vücudun toksinlerden temizlenmesinin sonucudur ve 24 saatten fazla sürmesi beklenmez.

Son zamanlarda oluşan veya kaynayan kırıklarda, iyileşmeyen yaralarda ya da aktif durumdaki guu hastalığında ayak refleks masajı uygulanması doktorunuzun vereceği karara bağlıdır.

Ayrıca kanser, tromboz adı verilen damarlarda pıhtılaşma sorunu, diyabet, aktif enfeksiyon, tansiyon, kalp hastalıkları ve daha birçok kronik hastalıkları olan kişilerin ve hamilelerin de ayak refleks masajı yaptırabilmesi için doktorlarının onayı gerekir.

Ayrıca ayak refleks masajı öncesi hasta var olan hastalıkları hakkında yetkili kişileri bilgilendirmelidir.

Ayak Refleks Masajı Fiyatları

Ayak refleks masajı İstanbul’da olduğu kadar son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında merak uyandıran bir tedavi yöntemi olmuştur. Merkezimizi ziyaret ederek uzmanlarımızın muayenesinin ardından sizin için belirlenen en doğru ayak refleks masaj fiyatı bilgisini alabilirsiniz.

Refleksoloji masajının tarihi

Ayak refleks masajı yaklaşık 5000 yıl öncesinde yaşayan Mısır firavunlarına kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Tarihte Refleksoloji Bilimi’nin Çin’de, Hindistan’da, Japonya’da ve hatta Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği ve uygulandığı belgelerle ortaya konmuştur.

Refleksoloji yani ayak masajı 1900’lü yıllara gelindiğinde, Dr.William Fitzgereld tarafından yeniden keşfedilmiştir. Dr.Fitzgerald ayak refleks masajı tekniğini bir çeşit ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır.

Bölge Terapisi’nin Dr. Fitzgerald, Dr. Bowers ve Dr. Riley’in çalışmalarıyla geliştirildiği kabul edilmiştir. Ancak organların ayaklara yansıdığı noktalarda çalışan esas kişi Amerikalı masöz Eunice Ingham’dır. Dr. Riley’in asistanı olan Ingham, kendi masaj deneyimleri ve daha önceki araştırmalarından edindiği bilgiler yardımı ile her organın ayakta karşılık geldiği noktayı bulur. Yan yana gelen iki ayak adeta bir insan vücudunun görüntüsü oluşturur.

Organların ayaktaki yeri ise aynen vücudumuzdaki dağılımı gibidir. Vücudun sağ tarafındaki organlar sağ ayakta, sol tarafındaki organlar ise sol ayakta bulunur. Böbrekler, akciğerler gibi çift olan organlar ise her iki ayağa da yansır. Ayaktaki bu özel noktalara uygulanan ovma ve basınç, dolaylı olarak sinir sistemi, solunum yolları, lenf sistemi, sindirim, kan dolaşımı, sindirim, hormonlar ve kemikler üzerinde etkisini gösterir.

Ayaktaki refleks noktalarında oluşan hassasiyet, var olan bir hastalığın veya olabilecek hastalığın habercisidir. Hassasiyetin oluştuğu bu noktaya ayak refleks masajı uygulandığında, vücuda kendi kendisini onarması ve hastalıkları önlenmesi için sinyal verilir ve vücut kendisini güçlendirmeye başlar.

Geçen zaman içerisinde, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan ayak refleks masajı ve tekniği, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunması ile birlikte yavaş yavaş bugünkü halini almaya başlamıştır.