Batık Tırnak Tedavisi

bati-tirnak-tedavisi

Batık tırnak tedavisi, sert tırnağın yatağı dışında büyüyerek yumuşak dokuyu sıkıştırması ve tahriş etmesi sonucu oluşan enfeksiyon durumu ve kronik yaranın iyileştirilmesi yapılan uygulamalardır.

Tırnak batması birçok kişinin sıkça karşılaştığı problemlerinden biridir. Tırnak yatağı çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir. Tırnağın doğal yapısı ve uzama şeklinin kaybı tırnak batmasına neden olur. Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler.

Batık tırnak tedavisi için ilk müracaat edilen yerler sıklıkla pedikür salonları olsa da bu ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Pedikür işlemi yapılarak batık çıkarma işlemi yapılması batığın oluşturduğu ağrı ve acıyı geçici bir süre ortadan kaldırır. Fakat bu enfeksiyon, yara oluşumu daha büyük sorunlara da zemin hazırlamaktadır.

Batık tırnak tedavisi için cerrahi müdahale yapılması ise günlük yaşam standartlarını etkiler ve bu nedenle batık tırnak tedavisi için en son düşünülen tedavi yöntemidir.

Tırnak batmasına neden olur?

Tırnak üzerine darbe alınması, ayağı çarpmak, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması gibi travmalar tırnak batmasına neden olur.

Tırnak batması genelde ayaklarda ve birinci parmakta görülür. Parmakta kızarıklık, şişlik ve şiddetli ağrı meydana gelebilir. Batık tırnak tedavisi yapılması gereken bir sorundur aksi halde şikayetler sebebiyle ayakkabı giyilemez ve günlük hayatın aksamasına neden olur.

Parmakları sıkıştıran dar ayakkabı giyme, tırnağın çok kısa kesilmesi ve törpülenmemesi gibi kesim hataları, darbeler ile oluşan tahriş, kilo nedeniyle tırnağın cilt altında kalması ve ailevi yatkınlık gibi nedenlerle oluşan tırnak batmaları batık tırnak tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir.

Batık tırnak tedavisi nasıl yapılır?

Batık tırnak tedavisi için sorunlu tırnak uzman bir cerrah tarafından muayene edilir ve tedavi biçimine karar verilir. Tedavi açısından tırnak batmasını iki kısma ayrılır. Birincisi tırnak batmasının yeni geliştiği, henüz işlem gerekmeyen hafif olan batıklardır.

İkincisi ise birkaç haftadır süren ve gitgide kötüleşerek kronikleşen tırnak batmasıdır. Her batık tırnak tedavisi için cerrahi işleme gerek duyulmaz. Hafif tırnak batması durumunda batık tırnak tedavisi için tırnağın batan kısmının altına küçük bir pamuk parçası yerleştirmek yeterli olabilmektedir. Ancak tampon her gün değiştirilmelidir. Bu şekilde tırnak ile cilt arasında bir tampon bölge oluşturur ve tırnağın ete batmadan büyümesi için elverişli bir ortam hazırlanmış olur.

Tırnak büyüyünce kavisli değil düz şekilde kesilir. Parmağı sıkıştırmayan geniş veya ucu açık ayakkabı giymek gerekir. Bu sırada batma sebebiyle enfeksiyon varsa ağızdan veya merhem şeklinde antibiyotikler kullanılabilir.  İleri olgularda ise cerrahi işlem yani anormal dokunun alınması ve tırnak kökünün kısmi olarak kazınması uygun bir işlem olacaktır. İşlem sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir.

Bu batık tırnak tedavisi cerrahi olarak yapılabildiği gibi, fenol veya gümüş nitrat ile kimyasal olarak da yapılabilir. Bazen hastalar kendileri tırnaklarının kenarlarını keserek bu durumu düzeltmeye çalışırlar. Bu genellikle tam aksine daha çok batmaya sebep olur. İyileşmeyen şiş doku oluşmuşsa pedikür ile tırnak kenarının kesilip çıkarılması da tırnak batmasını iyileştirmez ve kalıcı çözüm olmaz.

3TO Tel Sistemi Nedir?

3TO Tel Sistemi ile batık tırnak tedavisi yönteminde tırnak yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak, iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınır ve ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Batık tırnak tedavisi ile tırnak askıdayken tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmaksızın şekillenir. Tırnak uzaması ile birlikte uygulanan telin yeri değiştirilerek düzenli aralıklarla kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yönteme batık tırnak tedavisi yöntemleri arasında en etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşme sağlayan yöntemdir. 3TO tel sisteminin uygulanmasından hemen sonra, kişi ayakkabısını giyebilir, spor yapabilir, uzun saatler ayakta kalabilir.

Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için, buna sebep olabilecek olumsuzlukların uygun batık tırnak tedavisi yapılarak günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

Tırnak çekimi zor ve ağrılı bir işlem midir?

Batık tırnak tedavisi lokal anestezi altında yapılır. Tırnak batması lokal anestezi ile uyuşturulduğu için tırnak çekme ağrılı olmaz. Batık tırnak tedavisi sonrasında da ağrı kesici ilaçlar kullanılır. İşlem yapıldığı gün ağrı kesici almak, istirahat etmek, ayakları kalp seviyesinin üzerine yükseltmek, bazen pansuman üzerine soğuk uygulamak faydalı olur. Tırnak batması iltihaplı ve kişide şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar mevcutsa daha etkin bir batık tırnak tedavisi sağlamak için antibiyotik kullanılır.

İşlem sonrası parmağı sıkıştırmayan ayakkabı giymek ağrı oluşmasını engeller. Eğer pansumanı geçip dışarı akan bir kanama veya şiddetli ağrı olursa tekrar hekime görünmekte fayda vardır. Yara iyileştikten sonra düzelme olmazsa ortopedi ve cildiye hekimleriyle ile konsültasyon yapılıp ek hastalık olup olmadığı araştırılır. İlk 1-2 gün parmağa ağırlık vermeden yürünebilir. Daha sonra parmağı sıkıştırmayan, ucu açık ayakkabı giyilebilir. 2-3 gün yarayı ıslatmamak, ıslanırsa hemen pansumanı değiştirmek gerekir. İşlemden bir hafta sonraki kontrolde bir problem yoksa normal ayakkabı giyilebilir ve işe dönülebilir.

Eğer işinizde ayağınızı yüksekte tutmak ve terlik giymek mümkünse daha erken de dönebilirsiniz. Yaklaşık bir hafta kadar sonra yara iyileşir. Ama tırnağın tekrar kesilecek kadar uzaması için 3-4 ay geçebilir. Bu sürede kişinin ayağını kullanmasında bir engel bulunmaz. Parsiyel tırnak matriks eksizyonu yapılan kısımdan yeni tırnak büyümesi olmayacağı için büyüyen tırnak beklendiği üzere biraz daha dar olacaktır.

Çekilen tırnak tekrar batar mı?

Anormal, iyileşmeyen dokuların alındığı durumlarda batmanın tekrar etmesi beklenmez. Sadece tırnağın çekilip iltihaplı ve anormal dokunun alınmadığı durumda tekrar tırnak batması oluşması beklenir.

Tırnak batmasından nasıl korunabiliriz? 

Tırnağı düzgün (düz kesim ve törpüleme) kesmek gerekir. Dar veya çok geniş ayakkabı giymemek gerekir. Ayakta basma problemi varsa düzeltilmelidir. Tırnak mantarı varsa tedavi edilmelidir.

Tırnağın doğal uzama süreci desteklenmeli ve yapılan batık bakımları daha hızlı, kesin ve ağrısız çözüm oluşturmaktadır.

Ayak tırnağı batması evde tedavi edilebilecek bir sağlık sorunu değildir. Batık tırnak tedavisi için alınacak önlemler arasında bu saydıklarımızın yanı sıra törpü, pedikür makası, batık tırnak çıkarma aleti, tırnak batması düzeltme aparatı, tırnak batığı teli gibi aletler ile tırnak batması tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Bunlar şikayetlerinizin daha da artmasına neden olacaktır. Tırnak batmasına kesin çözüm için mutlaka ayak sağlığı uzmanına danışmalısınız.

Batık Tırnak Fiyatları

Tırnak batması İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça karşılaştığımızı bir sağlık sorunudur. Batık tırnak tedavi yapan hastaneler tırnak batması sorununu tırnağa tel takma ya da tırnak çekme gibi yöntemlerle tedavi ederler. Bu nedenle batık tırnak tedavisi fiyatı İstanbul ve diğer tüm şehirlerde farklılıklar gösterebilmektedir. Tırnağa tel takılması fiyatı

Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından batık tırnak tedavisi yaptırabilir ve sizin için belirlenen en doğru batık tırnak tedavisi ücreti hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hekiminizin tedaviniz için önerdiği tırnağa tel takılması fiyatı, batık tırnak bandı fiyatları, tırnak batması bant tedavisi ücreti, tırnak çektirme fiyatları ve tırnak batması ameliyatı fiyatları gibi bilgileri de merkezimizden öğrenebilirsiniz.