Ben Alımı

Ben alımı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için öncelikle ‘Ben’in ne olduğunu iyi bilmemiz gerekir. Neredeyse dünya üzerinde herkesin cildinde bulunan kahverengi ya da siyaha yakın yuvarlak lekelerin tamamı ben olarak tanımlanır.

Benler, doğuştan var olabildiği gibi bir kısmı da kişinin ilerleyen yaşlarında ortaya çıkar. Sorun çıkarmadıkları kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilir. Özellikle büyük boyutta ve çıkıntılı forma sahip benlerin kötü bir görünüme neden olması bazı kişilerde ciddi özgüven kaybına kadar varan ruhsal sorunların zeminini oluşturabilir.

Benler Cilt Kanseri Yapar mı?

Oluşumu tamamen genetik yapı ile alakalı olan benler vücutta 100’den fazla olması durumunda kişide cilt kanseri gelişmesi riski diğer kişilere göre çok daha yüksektir.

Tıp dilinde ‘Malign Melanom’ olarak adlandırılan cilt kanseri, pigment hücrelerinden yani deriye renk veren hücrelerden köken alan ve seyri çok hız olan bir kanser türüdür. Maling Melanom dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türleri arasındadır. Bu cilt kanseri türünde lezyonların %30’u bir ben üzerinde gelişirken %70’i normal bir cilt zemininde oluşur.

Malign melanom erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Fakat erken dönemde tanı konulamazsa hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılır ve tedavi şansı önemli ölçüde azalır.

Ben Neden Çıkar?

Genetik faktörler, cilt hassasiyeti, güneşe maruz kalma, ten rengi ben oluşumunu etkileyen faktörler arasındadır.

Benler Hangi Durumda Sorun Yaratır?

Ban alımı hastanın cilt kanseri faktörü değerlendirildiğinde üzerinde durulması gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Cilt kanseri riski taşıyan benlerin boyutları ve renkleri ben alımı gerekip gerekmediği konusunda oldukça belirleyici faktörlerdir. Bu nedenle vücudunuzda bulunan tüm benleri gözlemlemeniz erken tanı ve teşhis açısından oldukça önemlidir.

Rengi aniden koyulaşan benlerinizin çapları 0.5 santimetreden büyükse ve hızlı büyüme eğilimi gösteriyorsa benleri düzenli olarak takip etmeli, üst yüzeyi kabararak yükselen, sınırları tam olarak belirgin olmayan benler tespit ettiyseniz mutlaka bir cilt doktoruna başvurmanız gerekir.

Ben Alımı Acı Verir mi?

Ben alımı lokal anestezi yöntemi ile gerçekleştirilen bir operasyondur ve bu nedenle acı, ağrı hissedilmez. Ben alımı işlemi lazer destekli uygulamalar sayesinde yapılacaksa lokal anestezik kremler kullanılarak ağrı ve acı hissi de yok edilir. Benin alımı sonrasında hafif bir yara izi kalabilme ihtimali vardır. Ben alımı sonrasında dikiş gerekiyorsa yara izinin rahatsız edici boyutta olmaması için estetik dikiş uygulaması yapılır.

Ben aldırma operasyonunun herhangi bir riski bulunmaz. Ben alımı işlemi sırasında hafif bir kanama olabilse de bu kanama oldukça kolay durdurulabilir bir kanamadır. Ben alımı işlemin gerçekleştirildiği bölgede iyileşme başlaması ile birlikte kızarıklık ya da kaşıntı meydana gelmesi normaldir. İşlem sonrası yangı görülme riski oldukça düşüktür.

Sürekli büyüyen, renk değiştiren benler kanserleşme riski taşır. Bu benlerin kanser oluşmadan önce tespit edilip alınması hayati derecede önem taşır. Bazı benler hoş olmayan görüntüsü nedeniyle,  bazıları da bulunduğu yer itibarı ile rahatsızlık verebilir ve ben alımı ile istenmeyen görünümlerden kurtulmak mümkündür.

Hangi benler tedavi edilmelidir?

Kanser şüphesi taşıyan benler;                                                                               

Tıbbi olarak kanserleşme potansiyeli taşıdığı düşünülen benler basit bir ben alımı işlemi ile alınarak mikroskop altında patolojik incelemesinin yapılır. Ben alımı işlemi sonrasında incelenen lezyonda kanserleşme olup olmadığı kesin olarak anlaşılmış olur. Şüpheli ben alımı işleminde asıl amaç ben tedavisinden çok benin kanser yönünden tetkik edilmesi olsa da ben alımı da gerçekleşmiş olur.

Bulunduğu bölge itibarı ile sıklıkla travmaya maruz kalan,

Diz, dirsek, kemer bölgesi gibi sürekli sürtünmeye maruz kalınan bölgelerde ve saç, sakal, pubis ve koltukaltı gibi kılların tıraş edilmesi sırasında sürekli tahriş edilen veya kanatılan benler için ben alımı işlemi uygulanmalıdır. Ayrıca bu tür sürekli tekrarlayan travmalar benlerin kanserleşme riskini de arttırmaktadır.

Benler bulunduğu yer ve şekli itibarı ile hastanın görüntüsünü olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bazı hekimler bu tarz ben alımı için sıcak bakmasa da burun, burun altı, göz çevresi ve yüzde bulunan, kötü görünümlü benlerinden dolayı sosyal hayata karışmaktan çekinene çokça hasta bulunur.  Özellikle yüzdeki ben tedavisi estetik açıdan oldukça dikkatli yapılması gereken bir işlemdir.

Ben tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir?

  • Cerrahi tedavi yani ben alımı ameliyatı

En eski ve en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Ben alımı sırasında alınan lezyonun patolojik incelenmesi yapılabilir. Uygulandığı bölgeye plastik cerrahi yöntemleri uygulanır ve dikiş izi riski düşüktür. Hastanın ben alımı operasyonu öncesinde endişelerini hekimi ile paylaşması kafasındaki soru işaretlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

  • Radyofrekans ile ben alımı

Son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ben alımı öncesinde hekim tıbbi gereklilik duyarsa patolojik tetkik yapılması mümkündür. Tedavi sırasında sadece lezyon alındığından ben büyüklüğünde bir yara meydana gelir. Alınan ben derin değilse cilt bütünlüğü bozulmadığı için iz  kalmaz, derin benlerde ise minimal seviyede iz kalabilir.

  • Lazer ile ben tedavisi

Daha çok yüzeysel ben alımı işlemlerinde sıklıkla kullanılmakta derin ve et benlerinde ise başar payı oldukça düşüktür. Ayrıca ben alımı sırasında doku örneği alınamadığından olmadığından patolojik inceleme imkanı olmaması ciddi bir dezavantajdır.

  • Kriyoterapi ile ben alımı

Benler dondurularak tedavi edilir. Uygulama derinliğini tespiti oldukça zordur. Derinliğin tespit edilememesinden dolayı tedavi başarısı düşük ve iz kalma ihtimali yüksektir. Doku örneği alınamadığından patolojik inceleme  yapılması mümkün değildir.

Bu ve benzeri ben alımı tedavi yöntemleri dışında tıbbi etkinliği kanıtlanmamış yöntemler olan çeşitli asitli solüsyonlar ve bitkisel karışımlar ben tedavisi için kesinlikle kullanılmalıdır. Bu tarz sözde tedavi yaklaşımları fayda sağlamadığı gibi bazen telafisi güç komplikasyonlara da davetiye çıkartmaktadır.

Ben alımı işlemi için en sık kullanılan yöntem ise lazer ile ben tedavisidir. Ben tedavisi evde yapılması oldukça riskli olan bir konudur. Et beni krem tedavisi, bitkisel ben tedavisi gibi yöntemler de uzak durulması gereken yöntemlerdendir.

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ben alımı öncesinde lezyon dermatoloji uzmanı tarafından kontrol edilir ve gerekli görürse bir süre takibi yapılır. Şüpheli ben alımı için müdahale genel cerrahi veya plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Özellikle doğuştan olmayan ve sonradan çıkan benler nasıl geçer diye beklemek yerine mutlaka bir cilt doktoruna muayene olmalısınız. Çünkü vücutta çıkan kahverengi benler ya da sonradan çıkan kırmızı ben gibi lekeler cilt kanseri gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Sanılan kanının aksine hekimler sadece kanserli benler için değil şüpheli gördükleri her ben için incelenmek üzere ben alma işlemi uygulayabilirler.

Ben Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Ben çıkması nasıl engellenir diye birçok kişi merak etse de bunu engellemek mümkün değildir. Ancak benlerin çoğalmasını engellemek için size tavsiyemiz cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumanız olacaktır. Ben alımı cerrahi yöntemlere alternatif olarak kullanılan lazer kullanılarak da tedavi edilebilmektedir. Ben alımı için lazer yöntemi kullanılması için ile vücuttan alınacak olan ben/benlerin iyi huylu olması gerekir. Epidermal ve dermal nevus teşhisi konulan lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin köke sahip olan lezyonların ve cilt kanseri şüphesi olan benlerin cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılması gereklidir. İyi huylu benler, Er:YAG lazer ile tek bir seans ile tedavi edilebilmektedir. Lazer ile ben alımı sonrası ciltte herhangi bir iz oluşumu meydana gelmemektedir.

Lazer ile ben alımı sırasında uygulama yapılan bölgeye lokal anestezi yapılır, bu sayede hasta ağrı hissetmez. Ben alımı tedavisi son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden hastalar 10-20 adet gibi çok sayıda benlerini bir seferde toplu bir şekilde aldırabilmektedir.

Ben Alımı Sonrasında İyileşme Ne Kadar Sürer?

Ben alımı işleminden yaklaşık 1 hafta sonra uygulama yapılan yerin hasarı tamamen onarılır ve yerini hafif bir kızarıklığa bırakır. Bu kızarıklık da 1-6 ay arasında deri ile aynı rengini alarak kaybolur.

Vücudunuzdaki benler çok büyük bir alan kaplamıyorsa, cilt üzerinde kabarık durumda bulunsalar dahi lazer ile ben alımı uygulaması kliniğimizde uygulanmaktadır.

Lazerle Ben Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Benler çok büyük olmadığı sürece iz kalma riski yoktur.
  • Lazer ile ben alımı hem cilt üzerinde kabarık durumdaki, hem de deri seviyesinde bulunan leke tarzındaki benlere de etki eder.
  • Saç ve sakal gibi bölgelerde bulunan ben alımı işlemlerinde kıl köklerine zarar verilmediğinden bu bölgelerde iz kalmaz.
  • Lazer ile ben alımı oldukça pratik bir uygulamadır ve tek bir seansta 30-40 adet ben tedavi edilebilir.
  • Lazer ile ben alımı sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve pansuman yapılmasına gerek yoktur.

Ben Aldırmanın Yan Etkisi Var mıdır?

Ben alımı tedavisi uygulanacak olan alan büyükse sivilce izi gibi hafif bir çukurluk oluşabilir ancak bu iz cerrahinin yaratacağı ize oranla çok daha küçük bir izdir. Lazer ile ben alımı sonrası geçici renk değişiklikleri, kızarıklık gibi komplikasyonlar görülebilir. Nadir olarak lazerden etkilenmeyen bir hücre kaldığı zaman tekrar ben oluşabilmektedir. Bu gibi bir durum oluşumu varsa ortalama 1 ay sonra kendini göstermektedir ve yeniden lazer uygulaması gerekir.

Ben Alımı Fiyatları

Ben alımı İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. İstanbul’da ben aldırma merkezleri için hastanemizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru ben alımı fiyat bilgisini alabilirsiniz.