Botoks

botoks

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen iyi huylu bir toksindir.

Botox sinir uçlarındaki iletimi sağlamakla görevli maddelerin salınımını engeller ve sinirler ile hedef organ arasındaki iletimi durdurarak etki sağlar. Botoks uygulamasında asıl amaç sinir iletimini durdurarak, verilen emri yerine getirememesi bu sayede sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlamaktadır. Laboratuvar ortamında da üretimi sağlanabilen botox çok uzun yıllar medikal tıpta değişik tedavi ve hastalıklarda kullanılmıştır. Günümüzde ise estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalarda sıkça tercih edilen bir madde halini almıştır.

Botox etki mekanizmasının gücü sayesinde tıbbın birçok alanında halen kullanılmaktadır. Plastik cerrahi  ve estetik alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri sonucu oluşan yüzdeki mimik kırışıklıkları, yaşlılık çizgiler ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

“ABD’den gelen istatistiki veriler botox (bt-x) uygulamasının estetik uygulamaları arasında en fazla yapılan ve en fazla artış gösteren medikal estetik tedavisi olduğunu kanıtlamıştır.”

Botoks En Sık Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botox tedavisine en iyi yanıt alın çizgileri, göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, dudak üstünde oluşan ve sigara çizgileri olarak adlandırılan bölgeye ve kaşların arasındaki kırışıklıklarda alınır. Aynı zamanda gülüş çizgileri, boyun ve çene kırışıklıkları, dudak köşesinin kaldırılması, boyunda oluşan platismal bant denilen deri dokusundaki incelme gibi durumlarda da sıklıkla kullanılır. İşleme gerekli duyulan bazı durumlarda estetik dolgu maddeleri ile birlikte de devam edilebilmektedir.

 • Çene Botoksu

  Çene ucunda oluşan kırışıklıklar çene botoksu uygulaması ile tedavi edilir. İşlem ile aynı zamanda alt dudak köşelerini aşağı çeken kaslar bloke edilerek dudak köşeleri de yukarı kaldırılabilir.

 • Kaş Arası Botoksu

  Kaş arası bölgesi kişiyi oldukça sert ve yaşlı gösteren mimik çizgilerinin sıkça oluştuğu bir bölgedir. Kaş arası çizgilerinin oldukça derin olduğu durumlarda ise işlem dolgu ile kombine edilebilir.

 • Göz Çevresi Botoksu

  Göz çevresi botoksu sıklıkla karşımızı kaz ayakları botoksu olarak da çıkar. Özellikle güldüğümüzde ortaya çıkan göz çevresi kırışıklıkları bu işlem ile tedavi edilebilir. Ancak botoks ile göz torbaları, gözaltları ve göz çukurlarını düzeltmek mümkün değildir.

 • Dudak Botoksu

  Özellikle sigara içenlerde görülen dudak üstündeki sigara çizgileri dudak botoksu uygulaması ile onarılabilir. Ancak işlem sonrası dudağın şişmesi ve hacim kazanması gibi bir durum söz konusu değildir, uygulama yalnız kırışıklıkları düzeltir.

 • Migren Botoksu

  Daha çok başın ön kısmında oluşan migren ağrıları, bu bölgeye uygulanan işlem tedavi edilebilir. Kasları gevşetmek için yapılan bu işlem sıkışan sinirleri rahatlatır. Oluşmadan engellenen ağrı hastanın 6 aylık dönem içinde migren ağrılarını hissetmemesini sağlar.

 • Alın Botoksu

  Alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve mimikleri fazlasıyla dikkat çeker. Alındaki yatay kırışıklıklar alın botoksu uygulaması ile tedavi edilir. İşlem sırasında kaşların ve göz kapaklarının durumu dikkate alınır ve gerekli görülürse kaş kaldırma botoksu ile kombine edilebilir.

 • Boyun Botoksu

  Boyun bölgesinde bulunan ve yaşın ilerlemesi ile belirginleşen 2 adet dikey kas grubuna uygulanan türdür. Bu dikey kasların gevşemesi sonucu oluşan ‘hindi-turkey boyun’ görüntü kısa sürede ortadan kaldırılır. Boyun ve çevresine yapılan botox miktarı, diğer alanlara göre daha fazladır.

 • Burun Botoksu

  Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun botoksu ile burun ucunun kaldırılabilir ve dolgu maddesi yardımı ile burun kemerinin kamufle edilebilir. Burun ucu botoksu daha çok gülerken aşağı inen burun ucu şikâyetinin çözümünde kullanılır. Bunun dışında burun üst kısmında bulunan mimik çizgileri buruna botox uygulaması yapılarak düzeltilebilir.

 • Gülüş Botoksu - Diş Eti Botoksu

  Üst çene sorunu yaşayan hastaların en bilinen şikayetleri güldükleri zaman diş etleri çok fazla görünmesidir. Diş eti botoksu ile bu problem kamufle edilebilir gülüş botoksu neticesinde istenilen gülüşe kavuşulabilir.

Botoks Etki Süresi Ne Kadardır?

Botox geçici bir uygulamadır ve botoksun etki süresi kişilerdeki 4-6 arasında değişiklik göstermektedir. İşlemin kalıcılık süresi kişinin kırışıklık yoğunluğu ve kas gücü farkına göre değişir. Ayrıca uygulama sıklığı ile bu süre daha da uzayabilmektedir.

Botox etkisi geçtikten sonra bölge uygulama öncesi şekline döner. Bilinenin aksine hiçbir şekilde daha kötü bir durum oluşmaz.

Bazı hastalarda botox etkisi hemen görülmeyebilir. Yaklaşık 15 gün içerisinde istenilen sonuca ulaşılır. 15 gün sonra bazı minik botox rötuşları ile varsa sorunlu kısımlar düzeltilir.

Botoks Fiyatları Neye Göre Değişir?

Botox fiyatları, uygulama yapılan bölge sayısına göre değişir. Terleme botoks tedavisinde ise koltuk altı terleme botoks fiyatı ile el terleme botox fiyatı arasında farklılıklar olabilir.

Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinin ardından sizin için belirlenen en doğru botoks uygulaması için en uygun fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Botoks Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Yüzümüzde görmek istemediğimiz ve bizi rahatsız eden yaşlılık çizgilerinden, kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemi olan botox, 15 yılı aşkın zamandır güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılagelmiştir.

Her an her dakika çalışan mimik kasları, kalıtımsal faktörler, sigara içmek ve kasları zorlayan tik gibi kazanılmış alışkanlıklar, kas üzerindeki deri tabakası üzerindeki kıvrımları belirginleştirir ve yüzdeki dinamik çizgilenmeler yani kırışıklıklar rahatsız edici boyutlara gelmeye başlar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, göz kenarları, ağız çevresi, alın ve kaşlar arasında belirginleşir. Dudak üstü, alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar kişiyi olduğundan daha yaşlı, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ise kişiyi çatık kaşlı göstererek, kızgın bir bakış ifadesine neden olur.

Kırışıklıklara botoks uygulaması yapılarak mimik kasların etkinliği azaltılır ve botox yapılması ile sinir kas iletimi bloke edilir. İşlem uygulanan bölgede kas gücü ve hareket kabiliyeti azalır, kasları saran cilt dokusunda meydana gelen kırışıklıklar da önemli boyutta azalır. Uygulama sonrası yaşlı, yorgun ve sinirli bir ifadesi olan yüz şeklinde de belirgin bir iyileşme sağlanır.

Ameliyatsız yüz gerdirme teknikleri arasında en sık tercih edilen yöntem olan işlem sonrası iyileşme süreci daha kolay atlatılır. Enjeksiyon sonrası yüzünüzde hafif kızarıklık ve nokta büyüklüğünde ufak şişlikler meydana gelebilir fakat belirtiler birkaç saat içinde iyileşecektir. İlk birkaç saat her yarım saatte bir beşer dakika soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. İlk gün yüzünüze dokunmamalı, botoks enjeksiyonu uygulanan bölgelerini ovuşturmamalı, masaj yapmamalı ya da bir şey sürmemelisiniz.

Operasyonun hemen ardından gündelik hayatınıza rahatlık ile devam edebilirsiniz. Ancak uzun süre eğilmeniz gereken hareketlerden uzak durmanız gerekir. Botox etkisi 3-4 gün içinde görülmeye başlar, yüzün tam olarak estetik hal alması için ise 1-2i haftalık süreye ihtiyaç vardır. Bunun nedeni operasyon sonrasında yaklaşık 2. – 3. günlerde işlem yapılan kaslarda gevşeme başlaması, 10 – 14. günlerde ilacın etkisi tam olarak görülmesidir.

En İyi Botoks Markası Hangisidir?

Son yıllarda sıkça karşılaşılan sahte botox uygulamaları medyada haber konusu olmaktadır. Ucuz botox arayışı içerisinde olan kişileri dolandıran bazı merkezlerde sahte markalı ürünler kullanılarak hastaların sağlığı göz ardı edilmektedir.

Markanın orijinalliği ve uygun dozajlarda kullanılması en çok dikkat edilmesi gereken husustur. En bilindik botoks markaları olan Allergan  Botoks ve Dysport botox olarak sayılabilir. Bunun dışında çok çeşitli Uzakdoğu ve Çin malı Botox bulunmaktadır. Botox yaptıracak kişilerin çok ucuz ve farklı botox markalarından mutlaka kaçınması gerekir.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Kalıcı bir uygulama olmayan botox uygulamasında geçici yan etkiler görülebilir. Botox uygulaması sonucu oluşan ciddi bir yan etki bugüne kadar bildirilmemiştir.

Yanlış dozda yapılan uygulamalarla istenmeyen yan etkiler görülse dâhi hiçbir şey yapılmasa bile geçici yan etkiler görülebilir.

Botox toksini uzman tarafından vücuda zarar vermeyecek dozlarda uygulanır. Bu nedenle uygulaması oldukça güvenli, yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. İğne yapılan kısımda küçük morluklar oluşabilir.

Botoks Felç mi Eder?

Botox etkisi kalıcı değildir. Dolayısıyla kalıcı bir felç gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine bu etki istediğimiz bir etkidir. İşlemin amacı kasa verilen iletiyi geçici bir süre durdurmaktır.