Cilt ve Yüz Bakımı

yuz-cilt-bakimi

Yazın sıcağın kışın ise soğuğun etkisi ile yıpranan ve kuruyan cilt, doğru bakım ve nemlendirme uygulamaları yapılmadığı takdirde zamanla matlaşır ve sağlıksız bir görünüm alır. Ciltte kuruluk, yağlanma, pullanma ve güneş sonrası lekeler gibi birçok sağlık problemi ile karşı karşıya olan ciltler özel bakım gerektirir. Cilt tiplerine göre bakım yöntemleri, kullanılan cilt ve yüz bakımı ürünleri de değişkenlik gösterir.

Güneş ışını, soğuk hava, rüzgâr gibi etmenlerden dolayı cilt donuk bir görüntü alır. Cilt ve yüz bakımı uygulaması gereken ciltlere önce peeling ardında da nemlendirme işlemi uygulanması gerekir.

Peeling işlemi sonrasında sadece göz çevresi, yüz değil boyun bölgesi de uygun kremlerle nemlendirilmelidir. Sivilce problemi olan ciltlerde su bazlı kremler, kuru ciltlerde ise asit içeriği olmayan özel cilt ve yüz bakımı ürünleri tercih edilmelidir. Karma cilt bakımı, hassas cilt bakımı gibi ciltler için de özel cilt ve yüz bakımı gerekmektedir. Evde yapılan bakımlar yetersiz kalabileceğinden uzman kontrolünde cilt ve yüz bakımı yaptırmak daha sorunsuz ve güzel bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Cilt ve Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal cilt bakımı arasında yer alan cilt ve yüz bakımı; temizleme, buhar, gözenek temizleme ve nemlendirici maske aşamalarının uzman tarafında kişiye sırası ile uygulanması yer alır. Ortalama 1-1,5 saat süren cilt ve yüz bakımı, klinik ortamda doktor kontrolünde dermokozmetik ürünler kullanılarak yapılan işlemlerin tamamına verilen addır. Cilt ve yüz bakımı her cilt tipi için farklı ürün ve teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Yağlı ciltlerde sebum salgısı fazladır ve bu nedenle gözenekler genişlemiştir, daha sık ve yoğun sivilce problemi ile karşılaşılır. Sivilceli ve yağlı cilt bakımı için önce siyah noktalar temizlenmeli ardından da cildin yağlı görünümünü matlaştıracak özel ürünler kullanılmalıdır. Nemsiz ve kuru cilt bakımında ise yoğun nemlendirici maskeler ve vitamin içeren ürünler tercih edilerek cilt ihtiyaç duyduğu maddelere doyurulur.

Cilt tipine göre bakım nasıl yapılır?

Cilt tipinizi bilmeniz doğru cilt ve yüz bakımı yapmak bilinmesi gereken en önemli şeydir. Cilt tipleri;

 • Kuru Cilt Tipi
 • Yağlı Cilt Tipi
 • Hassas Cilt Tipi
 • Karma Cilt Tipi
 • Normal Cilt Tipi olmak üzere 5’e ayrılır.

Cilt tipinizi doğru belirlemek ve kendinize en uygun cilt ve yüz bakımı çeşidini öğrenmek için ana hatları ile cilt tipi çeşitleri şu şekildedir:

Kuru Cilt ve Yüz Bakımı

Kuru cilt yapısına sahip olan cildin bariyer tabakası da denilen koruyucu cilt katmanı nemden ve yağdan yoksundur. Bu nedenle daha az elastiktir, gergin durumdadır ve çoğu zaman kaşıntı eğilimi gösterir. Çevresel etkiler kuru cildi çok hızlı tahriş edebilir. Özel cilt ve yüz bakımı ile kuru ciltlerin nem depolarını yenileyebilir ve cildinizin koruyucu bariyerlerini güçlendirebilirsiniz.

Kuru ciltler doğru zamanda cilt ve yüz bakımı yaptırarak erken yaşlanma belirtileri, kırışıklık gibi sıkça görülen kuru cilt problemlerini en aza indirebilirler. Kuru ciltli kişiler kırışıklıklar nedeni ile yaşlarından daha da büyük görünür bu nedenle ciltlerini düzenli olarak nemlendirmeleri gerekir. Kuru ciltler özelikle güneşe, rüzgara ve soğuğa karşı çok hassastır ve bu nedenle de neme doyması her zaman evde cilt bakımı yapmakla mümkün olmaz. Bu nedenle de cilt ve yüz bakımı uzmanlar tarafında uygulanarak bu sorunların önüne geçilebilmektedir.

Kuru Cilt ve Yüz Bakımı Önerileri :

 • Hindistan yağı, badem yağı, ceviz yağı ve zeytinyağını kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Duş alırken nemlendirici içeren şampuan ve sabun kullanmalı ve cildi kurutan sabunlardan uzak durmalısınız.
 • Düzenli buhar banyosu yaparak cildinizin gözeneklerinin açılmasını ve nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Buhar banyosu için hazırladığınız suya yukarıda saydığımız yağları ekleyerek cildinizi şımartanız da mümkün.
 • Yatmadan önce cildinizde uygun makyaj temizleyici ürünü kullanarak makyaj artıklarından arındırmalı ve sabah akşam nemlendirici krem sürmelisiniz.
 • Düzenli cilt ve yüz bakımı yaptırmalı ve cildinizi olumsuz etkilerden korumalısınız.
 • Sigaradan uzak durmalı ve bolca su içmelisiniz. Aynı zamanda doğru beslenme de alışkanlık haline getirilmelidir.
Yağlı Yüz ve Cilt Bakımı

Yağlı ciltler cildin aşırı sebum üretmesinden yani yağ bezlerinin olması gerekenden fazla çalışmasından dolayı sivilce, akne ve siyah nokta gibi problemleri sıkça yaşar. Cilt yapısı parlaktır gözenekler oldukça genişlemiştir. Cildin her gün düzenli olarak temizlenmesi sorunları azaltsa da uzman kontrolünde yapılan cilt ve yüz bakımı yağlı cilt sorunları ile baş etmekte kişiye oldukça yarar sağlayacaktır.

Yağlı Cilt ve Yüz Bakımı Önerileri:

 • Cilt temizliği için alkol içerikli tonik kullanmak kısa süreli bir temizlenme hissi yaratacaktır. Ancak alkolün yok ettiği yağları cilt yağ bezlerini hızla harekete geçirir ve yeniden yağ üretimi başlar. Bunun sonucunda ise kişiyi mutsuz eden irrite olmuş, nemsiz ve yağlı bir cilt meydana gelir.
 • Yağlı ciltler için üretilmiş nemlendiriciler yağlı cilt ve yüz bakımı için mutlaka kullanılmalıdır. Yağ ile nem birbirinden çok farklı şeylerdir bu nedenle ‘Benim cildim yağlı, nemlendirmeye gerek yok’ düşüncesinden vazgeçmelisiniz.
 • Günde 3-4 kez yüz yıkamak da yağlı ciltli kişilerin en sık yaptığı hatalardandır. Düzenli cilt ve yüz bakımı için sabahları ılık su ve cildinize uygun bir temizleme ürünü ile yüzünüzü ve boynunuzu yıkamak ve nazik hareketlerle kurulamak gerekir.
 • Haftada 1-2 kez evde peeling uygulaması yapabilir ve uzman desteği alarak cildinizi derinlemesine temizlemek için karbon peeling, kimyasal peeling işlemleri ya da size en uygun cilt ve yüz bakımı uygulamalarını yaptırabilirsiniz.
 • Akne, sivilce ve siyah noktalar sıkılmamalı cilt ve yüz bakımı yapmak için kesinlikle çevreden yapılan tavsiyelere kulak asılarak ilaçlar, kremler kullanılmalıdır. Krem, ilaç gibi tıbbi ürünler mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 • Cilt tipi fark etmeksizin sigarayı kullanılmamalıdır.
 • Su tüketimi yeterli olmalı ve yağlı, fast food tarzı hazırlanmış yiyeceklerden de uzak durulmalı doğru beslenme ve egzersiz alışkanlık haline getirilmelidir.
Normal Cilt ve Yüz Bakımı

Normal cilt esnek ve yumuşaktır. İnce gözeneklere ve pembe bir cilt rengine sahip olan normal cildi korumak ve her zaman sağlıklı görünmesini sağlamak için nem ve vitamin dengesini düzende tutmak önemlidir. Doğru uygulanan bir cilt ve yüz bakımı normal cildin sağlığını koruması için de özel bakım önerilerine uyulmalıdır.

Normal Cilt ve Yüz Bakımı Önerileri:

 • Düzenli olarak gündüz ve gece bakımı cildinizi taze tutar. Bu nedenle cildinizi nemlendirmeye özen gösterin.
 • Nazikçe yapılan peeling, kusurları ve ölü hücreleri temizler. Bunun için uzman kontrolünde yapılan peeling ile birlikte cilt ve yüz bakımı cildinizi canlılığını korumak için oldukça önemlidir.
 • Nemlendirici kremini nazikçe bir masajla uygulayarak, dolaşımınızı ve cilt elastikiyetinizi destekleyebilirsiniz.
 • Yeterli sıvı tüketimin yanı sıra düzenli beslenmeli, sigaradan uzak durmalı ve egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz.
Karma Cilt ve Yüz Bakımı

Karma cilt, adını iki cilt tipinin birlikte görülmesinden alır. Normalden kuruya doğru giden ve yağlı, lekeli cilt tipidir. Karma cilt parlar ve alın, burun ve çene arasındaki T-bölgesi olarak adlandırılan bölgede küçük lekeler oluşturma eğilimi gösterir. Yanak bölgesi ise normalden kuruya doğru değişkenlik gösterir. Cildinizin kendi nem dengesinin sağlamasını teşvik etmeli ve bunun için cilt tipinize göre uyarlanmış bir cilt bakım ürünü seçmelisiniz. Karma bir cilt yapısına sahipseniz düzenli cilt ve yüz bakımı yaptırarak cilt sorunlarını düzeltebilir ve olası problemlerin gelişimini de engelleyebilirsiniz.

Karma Cilt ve Yüz Bakımı Önerileri:

 • Yüz bakım ürünleri uygulamasından önce cildinizi cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkamalısınız.
 • Sıcak veya buz gibi soğuk su yerine ılık su kullanmalısınız.
 • Cildiniz karmaşık yapış dolayısıyla özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle cilt ve yüz bakımı konusunda uzman desteği almalısınız.
 • Düzenli olarak bir nemlendirici kullanmalısınız.
Hassas Cilt ve Yüz Bakımı

Hassas ciltler stres, ısıtma sistemlerinin yaydığı kuru hava ya da UV ışığı gibi dış etkilere karşı çok daha fazla tepki verir. Cilt dengesini kaybetmesi, gergin, kaşıntılı ve kuru bir his yaratır ve sonucunda kızarıklık gelişir. Hassas ciltler cildini yatışmak ve ayrıca koruyucu bariyerlerini güçlendirmek için daha fazla özen gerektirir, böylece daha dirençli hale gelir.

Hassas Cilt ve Yüz Bakımı Önerileri:

 • Cilt temizliği yaparken nazik olmalı ve maske yaparken yüzünüzde uzun süre bekletmemelisiniz. Papatya, hindistan cevizi yağı, aloe vera, lavanta, kekikyağı, biberiye yağı gibi yağlar cildinizi yatıştırmaya yardımcı olur. Bu tarz yağlar ile cildinize nem bakımı yapabilirsiniz.
 • Özen isteyen bir cilt tipi olan hassas ciltlerin koruyucu bariyerini dış etkenlerden korumak için cilt ve yüz bakımı ile uzmanlardan destek almaları gerekmektedir.
 • Kokusuz, parfümsüz ve alerjik olmayan ürünleri seçmeye özen gösteriniz.
 • Cilt temizleyici, makyaj ürünlerini seçerken hassas ciltler için olanını seçmelisiniz. Tonik kullanmak yerine hassas ciltler için özel üretilen makyaj temizleme sütü kullanın.
 • Doktorunuz tavsiye etmedikçe peeling yaptırmaktan uzak durun ve yüzünüzü nazikçae yıkayarak temizledikten sonra havlu ile hafifçe silin.
Bütün Cilt ve Yüz Bakımı Genel Bakım Önerileri
 • Güneş ışınlarından korunun.
 • Sabah akşam yüzünüzü yıkayın
 • Sağlıklı bir yaşa sürdürmeye çalışın.
 • Sigarayı bırakın ve stresi kendinizden uzak tutmaya özen gösterin.
 • Yeterli sıvı tüketin.
 • Cilt ve yüz bakımı ile birlikte cildinize uygun ürünleri kullanın.

Yüz ve Cilt Bakımı Fiyatları

Yüz ve cilt bakımı İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Yüz ve cilt bakımı ücretleri hastanın cilt deformasyonuna, uygulanacak olan tedavi ve seans sayısına göre değişkenlik gösterir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru yüz ve cilt bakımı fiyat bilgisini alabilirsiniz.