Derin Doku Masajı

derin-doku-masaji

Derin doku masajı yaraların ve hastalıkların yanı sıra sporcuların ve vücuduna bakmayı seven milyonlarca insanın başvurduğu bir masaj tekniğidir.

Binlerce yıldır tüm dünyada fiziksel ve psikolojik stresten arınmak için de sıklıkla kullanılır. Yapılan birçok araştırmalar derin doku masajı tek başına veya diğer tedaviler ile ortak bir şekilde uygulandığında artrit, anksiyete veya kronik bel ağrıları gibi hasatlıklarda olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Derin doku masajı tekniğinin en büyük amacı, ağrı ve rahatsızlıkları giderirken bedenin kendini tedavi etmesini kolaylaştırmaktır. Derin doku masajı sadece rahatlatıcı değil aynı zamanda devamlı olarak gerilen ve rahatsız bir konumda kitli kalan kasları uzatma ve gevşetme konusunda da oldukça etkili bir yöntemdir.

Derin doku masajı, vücuttaki dokuların alt katmanlarının harekete geçirilmesini sağlayarak, kaslar ile eklemleri oluşturan destekleyici dokuları hedef alan bir tamamlayıcı masaj türüdür. Diğer popüler masaj teknikleri ile karşılaştırıldığında, derin doku masajı uygulanan farklı basınç türleri ile bedenin belli pozisyonlara yönlendirilmesini sağlar. Derin doku masajı tipi genellikle yavaş ve sıkı bir şekilde uygulanır.

Derin Doku Masajı Nasıl Yapılır?

Derin doku masajı yapılan hasta yüzüstü ya da sırt üstü pozisyonda yatırılır, hedeflenen bölgelere derin bir baskı uygulanır. Derin doku masajı ile hızlanan kan akışı kaslardaki gerginliği alırken, hastanın stresini düşürmesi ve serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayarak psikolojik yönden de iyileştirici etkilere sahiptir. Düzenli yaptırılan derin doku masajı birçok sağlık probleminin oluşmadan önlenmesine de büyük katkı sağlar.

Öncelikle kişinin kasları sıcak uygulama yapılarak mümkün olduğunca yumuşatılır. Ardından klasik masaj uygulamaları ile vücut derin doku masajı için hazırlanır. Özel masaj yağları ile sinir sisteminiz uyarılır ve tekniğin uygulanma süreci başlar. Bu aşamada masözün hareketleri, İsveç masajı ve Bali masajı gibi tekniklere kıyasla çok daha yavaş olacaktır. Basınç uygulamasının yavaş yavaş artırılması ile uygulanan derin doku masajı ile birlikte spazmlar gevşeyecek, kan dolaşımınız hızlanacak ve dağılan ödem ile birlikte vücudunuzun tamamen rahatlaması mümkün olacaktır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon için de olmazsa olmaz bir yöntem olan derin doku masajı, spor yapanlar ve fiziksel zorlanmanın fazla olduğu işlerde çalışan kişiler için de vazgeçilmez olabilir. Derin doku masajı uygulamalarını farklı kılan en önemli etken, düşük hızda, yüksek basınç uygulayarak derin kas dokularına müdahale etmesidir. Derin doku masajı, diğer masaj türlerinde olduğu gibi yüzeysel rahatlatmadan ziyade iskelete en yakın noktalardaki kasları rahatlatmaya odaklanmaktadır.

Derin Doku Masajı Ne İşe Yarar?

Vücut hareketlerini kontrol eden iskelet kasları, zorlanmalar ya da yoğun kullanım olduğu durumlarda, vücudun koruma sistemi devreye girer ve daha fazla zarar görmemek için spazm adı verilen gerginlik haline geçer. Fitness başta olmak üzere spor yapan kişiler için kas spazmı oldukça sık karşılaşılan ve mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kas gevşetici krem ve ilaçların sayısı her geçen gün artmakla birlikte, derin doku masajı ve benzeri doğal uygulamalar çok daha sağlıklıdır ve hızlı etkisi sayesinde kaslardaki rahatlama daha kolay gerçekleşir. Kas spazm hallerinde gerekli müdahalenin yapılmaması lif kopmaları ve sinir sıkışmaları gibi daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Rahatlama isteği ve ihtiyacından çok, sağlığın korunabilmesi amacıyla derin doku masajı belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Tıbbi Masaj Uygulamalarında Derin Doku Masajı

Kas hastalıkları arasında liste başı olan fibromiyalji tedavisinde derin doku masajı, tercih edilebilecek en etkili tedavi yöntemidir. Fiziksel ve psikolojik boyutları ile birlikte ele alınması gereken fibromiyalji hastalığının tedavisinde kasların gevşetilmesi kadar, kişinin zihinsel olarak rahatlaması da son derece önemlidir ki bu da ancak masaj uygulamaları ile mümkündür.

Tıbbi masaj uygulamalarında da derin doku masajı olmazsa olmaz masaj teknikleri arasında yer alır. Uzak doğu kültüründe hastalıklar karşısında masaj uygulamaları çok önemli bir yere sahiptir. Vücudun çeşitli enerji noktaları bulunduğunu ve hastalıkların doğru müdahale ile tedavi edilebileceğini düşünen birçok uzman bu noktalara uygulanan doğru müdahaleler ile hastalıkların tedavi edilebileceğini düşünmektedir. Derin doku masajı uygulaması, hasta üzerinde tamamen iyileştirici bir etkiye sahip olmasa da, kan dolaşımının hızlandırılarak vücudun kendi kendini yenileme özelliğinin tetikler. Bu da iyileşme süreci üzerinde ciddi bir olumlu etki yaratır. Özellikle mide ve böbrek problemleri olan kişiler için derin doku masajı uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Derin Doku Masajının Faydaları

Kronik sırt ağrısı için uygulanan masajlarda terapötik masaj ve derin doku masajı arasında iyileşme hızı bakımından ciddi farklar görülmüştür.

Farklılıkları gözlemlemek adına yapılan çalışmada tüm seanslar her gün düzenli olarak 30 dakika sürede uygulanmıştır. Bu süreçte hastalara herhangi bir başka terapi veya tedavi de yapılmamıştır. 10 günün ardından derin doku masajı terapisi gören hastaların çeşitli kriterler ile değerlendirildiklerinde, terapötik masaj gören hastalara nazaran daha fazla iyileşme gösterdikleri tespit edilmiştir.

2014 yılında yapılmış olan bir başka araştırmada ise derin doku masajı tek başına uygulandığında diğer masaj tipleri ve ağrı kesici kullanımlarına nazaran daha etkili olmuştur.

Derin Doku Masajı Nelere İyi Gelir?

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp alanında yapılan bir çalışmada, derin doku masajı ile küçük, büyük ve ortalama tansiyon üzerinde ciddi pozitif bir etki sağladığı ortaya konmuştur. Aynı zamanda derin doku masajı uygulanan yüksek tansiyon hastalarının tansiyon düzeylerinde düşmeler meydana gelmiş ve kalp atım hızları da düşüş göstermiştir.

Kronik stres ve kas geriliminin neden olduğu ödemler, genel sağlığa zarar verirler ve bu da iyileşme süresini uzatır. Bağışıklık fonksiyonlarının zayıflaması ve tansiyon gibi kardiyovasküler problemlere da davetiye çıkartan ödem artışı derin doku masajı ile kontrol altına alınabilmektedir. Derin doku masajı ile kortizol seviyelerini düşürebilir, oksitosin hormonu üretimini artar ve beden rahatlamaya başlar. Oksitosinin insanlarda sosyal bağların sürdürülmesini sağlayan ve işbirliğini arttıran bir hormon olması nedeniyle önemli bir rolünün olması da bu derin doku masajı uygulamasının ne denli önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir.

Derin doku masajı uygulamasının doğal stres üzerindeki ciddi iyileştirici yeteneğinin temelinde ise damarları genişletebilmesi ve limbik sistemin aktivitelerini azaltabilmesi bulunur.

Artrit Kurumu, kronik eklem ağrıları, kas sertlikleri, anksiyete, eklem hareketlerinde kısıtlanmalar ve uyku problemlerine karşı derin doku masajı tekniklerini önerir.

Araştırmalar, daha fazla basınç uygulanan derin doku masajı ile artrit ağrısında hafif masajlardan daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Yara İzleri Derin Doku Masajı İle İyileştirilebilir

Derin doku masajı sıklıkla yara izleri oluşumunu ortadan kaldırmakta kullanılabilir ve bu sayede bölgede oluşan sertliklerin ortaya çıkmasını engellenmiş olur. Azalan ödem seviyesi ve kas spazmları sayesinde kan akışını hızlanarak dokulara daha fazla oksijen iletilir ve bu da sinir sisteminin strese verdiği tepkileri azaltır.

Bir yaralanma sonucunda da meydana gelebilen ödemler, kanın yaralı dokulara ulaşmasına engel olabilirler ve bu da dokulara besin ve oksijen gidişini engeller. Sonuç olarak ortaya toksin birikimi yapmış hasarlı bir doku çıkar ve bu da ağrıların artışına neden olur.

Sporcu Masajı

Spor Tıbbı ve Fiziksel Fitness alanında yapılmış bir araştırma derin doku masajı uygulanan sporcuların hem toparlanma süreci hem de performansında artış gözlenmiştir. Spor masajı olarak adlandırılan derin doku masajı tipinde, sporculara vücutlarını ısıtabilmeleri için aktivite öncesi masaj uygulanır ve bunun da önlenebilir yaralanmalar konusunda ciddi fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Sporcuların masajdan gördükleri psikolojik faydalar da bilinen bir diğer gerçektir. Özellikle odaklanma ve kendine güven konusunda bu masaj yöntemi sporcuların başarı kat sayılarını artırmalarında fayda sağlar.

Hamilelikte Derin Doku Masajı Yapılır mı?

Hamilelikte masaj birçok insanın kararsız kaldığı konudur ancak Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır sağlıklı bir gebelik süreci için özelikle doku masajı uygulamaları hamile kadınlara şiddetle önerilmektedir.

Hamile masajı adı ile bilinen herhangi bir gerçek teknik bulunmasa da, gebelikte derin doku masajı gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Özellikle karın bölgesindeki ağırlaşma nedeni ile oluşan bel ve sırt ağrıları üzerine yoğunlaşılan gebelik masajında kollar, bacaklar ve sırt bölgesinde de bu masaj tekniği rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda bu masaj türünün, anksiyeteyi azaltan etkileri sebebiyle kadınların doğum öncesi, sırası ve sonrasında yaşadıkları depresyon, anksiyete, bacak ve sırt ağrıları semptomlarından kurtulabildikleri saptanmıştır.

Yapılan tespitler doğum öncesi ve doğum sırasında derin doku masajı uygulanan kadınların daha az ağrı duydukları, doğumun ortalama üç saat daha kısa sürdüğü ve daha az ilaca ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.

Derin doku masajı sonrasında kortizol düzeylerindeki azalma ve kan akışının iyileşmesi, kadınların aşırı fetal aktiviteden kurtulmasına yardımcı olurken,  prematüre doğum riskini de en aza indirir.

Derin Doku Masajı Fiyatları

Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru derin doku masajı fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.