Derin Doku Masajı

derin-doku-masaji

Derin doku masajı yaraların ve hastalıkların yanı sıra sporcuların ve vücuduna bakmayı seven milyonlarca insanın başvurduğu bir masaj tekniğidir.

Binlerce yıldır tüm dünyada fiziksel ve psikolojik stresten arınmak için de sıklıkla kullanılır. Yapılan birçok araştırmalar derin doku masajı tek başına veya diğer tedaviler ile ortak bir şekilde uygulandığında artrit, anksiyete veya kronik bel ağrıları gibi hasatlıklarda olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Derin doku masajı tekniğinin en büyük amacı, ağrı ve rahatsızlıkları giderirken bedenin kendini tedavi etmesini kolaylaştırmaktır. Derin doku masajı sadece rahatlatıcı değil aynı zamanda devamlı olarak gerilen ve rahatsız bir konumda kitli kalan kasları uzatma ve gevşetme konusunda da oldukça etkili bir yöntemdir.

Derin doku masajı, vücuttaki dokuların alt katmanlarının harekete geçirilmesini sağlayarak, kaslar ile eklemleri oluşturan destekleyici dokuları hedef alan bir tamamlayıcı masaj türüdür. Diğer popüler masaj teknikleri ile karşılaştırıldığında, derin doku masajı uygulanan farklı basınç türleri ile bedenin belli pozisyonlara yönlendirilmesini sağlar. Derin doku masajı tipi genellikle yavaş ve sıkı bir şekilde uygulanır.

Derin Doku Masajı Nasıl Yapılır?

Derin doku masajı yapılan hasta yüzüstü ya da sırt üstü pozisyonda yatırılır, hedeflenen bölgelere derin bir baskı uygulanır. Derin doku masajı ile hızlanan kan akışı kaslardaki gerginliği alırken, hastanın stresini düşürmesi ve serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayarak psikolojik yönden de iyileştirici etkilere sahiptir. Düzenli yaptırılan derin doku masajı birçok sağlık probleminin oluşmadan önlenmesine de büyük katkı sağlar.

Öncelikle kişinin kasları sıcak uygulama yapılarak mümkün olduğunca yumuşatılır. Ardından klasik masaj uygulamaları ile vücut derin doku masajı için hazırlanır. Özel masaj yağları ile sinir sisteminiz uyarılır ve tekniğin uygulanma süreci başlar. Bu aşamada masözün hareketleri, İsveç masajı ve Bali masajı gibi tekniklere kıyasla çok daha yavaş olacaktır. Basınç uygulamasının yavaş yavaş artırılması ile uygulanan derin doku masajı ile birlikte spazmlar gevşeyecek, kan dolaşımınız hızlanacak ve dağılan ödem ile birlikte vücudunuzun tamamen rahatlaması mümkün olacaktır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon için de olmazsa olmaz bir yöntem olan derin doku masajı, spor yapanlar ve fiziksel zorlanmanın fazla olduğu işlerde çalışan kişiler için de vazgeçilmez olabilir. Derin doku masajı uygulamalarını farklı kılan en önemli etken, düşük hızda, yüksek basınç uygulayarak derin kas dokularına müdahale etmesidir. Derin doku masajı, diğer masaj türlerinde olduğu gibi yüzeysel rahatlatmadan ziyade iskelete en yakın noktalardaki kasları rahatlatmaya odaklanmaktadır.

Derin Doku Masajı Ne İşe Yarar?

Vücut hareketlerini kontrol eden iskelet kasları, zorlanmalar ya da yoğun kullanım olduğu durumlarda, vücudun koruma sistemi devreye girer ve daha fazla zarar görmemek için spazm adı verilen gerginlik haline geçer. Fitness başta olmak üzere spor yapan kişiler için kas spazmı oldukça sık karşılaşılan ve mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kas gevşetici krem ve ilaçların sayısı her geçen gün artmakla birlikte, derin doku masajı ve benzeri doğal uygulamalar çok daha sağlıklıdır ve hızlı etkisi sayesinde kaslardaki rahatlama daha kolay gerçekleşir. Kas spazm hallerinde gerekli müdahalenin yapılmaması lif kopmaları ve sinir sıkışmaları gibi daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Rahatlama isteği ve ihtiyacından çok, sağlığın