Dudak Dolgusu

dudak-dolgusu

Dudak dolgusu, birçok kadının uygulamak istediği ve son derece başarılı sonuçlar alınan bir estetik işlemidir.

Dudaklar estetik açısından olduğu kadar güzellik açısından da kadınlar tarafından talep edilen bir uygulamadır. Dudakların inceliğinden rahatsız olan kadınlar sürdükleri ruj ile dudaklarını kalınlaştırmaya çalışırlar dudak dolgusu bu kaygıları yok eden bir estetik işlemdir.

Dolgun dudak görünümü kazanmak ve daha çekici görünmek için dudak kalemi ile dudak çerçevesi yaparak görünüşlerini değiştirmek isterler. Bu da dudak dolgusu için başvuran hastalarımızın sayısında artışın en önemli nedenidir.

Dudak dolgusu 5-10 dk arasında süren bir işlemdir. İşlemin hemen ardından alımlı, dolgun dudaklar ile günlük yaşantınıza hemen dönebilmeniz, yöntemin bu denli popüler yapan en belirgin etkendir.

Geçici dudak dolgusu 8-12 ay arasında tekrarlanmak ister. Vücutta kalma süresi dudak dolgu markasına, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişir.

Dudak dolgusu işlemini birkaç kez yaptıran kadınlar genellikle kalıcı dudak dolgusu yaptırmayı düşünmeye başlar. Geçici dudak dolgusu yaptırmak çok kolay ve etkin bir uygulamadır ancak belirli aralıklarla tekrarlanmasının gerekir. Bu da kişilerin kalıcı dolgu yaptırma arzusunu gün be gün tetikler.  Başta kadınlar olmak üzere güzellik arayışında olan herkesin bu arayışından yola çıkarak kalıcı dudak dolgusu yani ‘Permalip’ üretilmiş ve kullanıma başlanmıştır.

Permalip nedir?

Permalip kalıcı dudak dolgusu için kullanılan silikon dudak dolgusu için kullanılan addır. Kalıcı dudak büyütme amacıyla üretilmiş olan permalip tek parça silikon yapıdan oluşur. Şekli ve kıvamı dudak dokusuna uygun olarak geliştirilmiştir.

 

Permalip dudak silikonu güvenli midir?

Permalip Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayı almış bir üründür. Amerika Birleşik Devletleri’nde dudak silikonu permalip gerekli tüm güvenlik testlerine tabi tutularak onaylanmış ve kullanımına izin verilmiştir.

 

Kalıcı dudak dolgusu patlar mı?

Permalip tek parça silikon yapıda bir dudak dolgusu olması sebebi sayesinde, patlama, dudak içine dağılma ya da akma gibi problemler oluşturmaz.

Dudak dolgusu dudağın neresine yapılır?

Dudak dolgusu yapılacak yer herkes için değişkenlik gösterir. Örneğin bazı insanların üst dudak kıvrımları çok belirsizdir. Öncelikle onlar belirginleştirilmesi gereken kısım burasıdır. Kimi hastalarda ise ağız kenarı aşağı doğrudur.Ağız kenarı desteklenerek dudak yeniden şekillendirilir. Bazısının dudağın kırmızı olan kısmı belirsizdir. Ağırlıklı o bölgeye yapılır.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra yaş, kişinin renkleri ve zevkleri de mutlaka dikkate alınarak estetik bir görünüm sağlanır.Kullanılan dudak dolgusu kalınlıkları değişkendir. Dudak çizgileri ve kenarın belirginleştirilmesi için en uygun dudak dolgusu orta kalınlıkta ve elastikiyeti olanlardır.

Dudak Dolgusunun Kullanıldığı Alanlar

  • Dudak kontürleri
  • Dudak kalınlaştırma
  • Burun dudak katlantısı
  • Dudak şekillendirme gibi birçok farklı bölgeye dudak dolgusu uygulaması yapılabilir.

Kalıcı Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak estetiği lokal anestezi uygulaması altında sinir blokları ile gerçekleştirilir. İşlem sırasında hiçbir ağrı ve acı hissedilmez. Ağız köşesinden açılan 2mm’lik bir kesi içerinde silikon dudak dolgusu özel bir alet yardımıyla dudak dokusu içine yerleştirilir. Uygulama öncesinde buz uygulaması mutlaka yapılmalıdır.

Alt ve üst dudak silikonu uygulaması ortalama 30 dakika sürer. Dudak estetiği sonrasında dudakta hafif şişlik olabilir ancak bu günlük yaşama engel değildir.

Kalıcı dudak büyütme yöntemleri nelerdir?

Sıkça tercih edilen permalit silikon uygulamasının yanı sıra dudağa yağ enjeksiyonu, dudağa dermofat greft uygulaması, dudak mukozası ilerletme gibi yöntemlerle kalıcı dudak büyütme operasyonu yapmak mümkün.

Yağ enjeksiyonu bazı kişilerde kolay eriyebilme riski olan bir dolgu yöntemidir. Dudak bölgesinin sürekli hareketli bir bölge olması da dudak yağ dolgusu için dezavantaj oluşturabilir. Bu nedenle uygulama uzman tarafından yapılmalı ve vücuttan alınan yağ hücreleri son teknoloji cihazlar ile ayrıştırılarak dudağa enjekte edilmelidir.

Hücreler arasındaki dokuda hyaluronik asit içeren moleküller bulunur.  Geçici dudak dolgularının içeriği hyaluronik asit denilen insan derisinin yapısında da bulunan bir maddesinden oluşur. Bu madde birçok estetik uygulamada kullanılır.

Su tutan bir molekül olan hyaluronik asit yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması azaldığı içim cilt esnekliği kaybolmaya başlar. Bu nedenle hyaluronik asit dudak dolgusu İnsan vücudu ile son derece uyumludur. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde eriyerek kaybolur.

Dolgu Yaptırılırken ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dudak dolgusu yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dudak dolgusu yapan hastaneler ve doktorun güvenilirliği olmalıdır.

İşlem öncesi doktor hastanın yüzüne göre dudak hacmini belirleyecektir. Hasta sigara kullanıyorsa işlemden en az 1 hafta önce sigarayı bırakmış olmalıdır. Yine dudak dolgusu öncesi 10 günde hastalar kan inceltici etkisi olan ağrı kesiciler, her türlü kan sulandırıcı ilaçlar, E vitamini ve balık yağı gibi ilaçlar kullanımını bırakmış olmalıdır.

İlaçların ve sigarının bıraktırılmasının sebebi operasyon sırasında oluşabilecek kanamayı engellemek dudak dolgusu sonrası morarma oluşumunu tamamen engellemek veya en aza indirmektir. Yüz egzersizleri yapmak kan akışını arttıracağından egzersizden kısa bir süre kaçınılmalıdır.

Dudak dolgusu sonrası kızarıklık ve şişlik oluşması normaldir ve bu yan etkiler maksimum 3-5 gün içerisinde ortadan kaybolur.

Etkisi geçtikten sonra dudak dolgusu tekrarı yaptırmak istemezseniz kısa bir zaman içerisinde dudaklarınız kendi halini alır. Halk arasındaki genel söylentinin aksine dudaklarda sarkma ve kırışıklık görülmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Dudak Dolgusu Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Dudak büyütme ameliyatı sonrasında günlük yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Operasyonun ardından hem şişlik oluşmaması hem de kanamanın çabuk durması için buz uygulamasına devam edilir. Ancak birkaç gün dikkat etmeni gereken şeyler vardır. Sizden sadece ağzınızı çok gerdirip dikişlerinizi gerdirecek kadar açmamanız ve 5 gün süreyle antibiyotik kullanmanız istenir. Dudak büyütme operasyonu sonrası oluşabilecek hafif şişlik yaklaşık 2 gün içinde inecektir.

Dudak dolgusu sonrasında masaj yapmak gerekir mi?

Operasyonu gerçekleştiren hekim uygun bir süre bekledikten sonra masaj ile dolgunu dağıtarak tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlar. Ardından belirgin dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir.

Dudak dolgusu işlemlerinin en güzel yanlarından biri sonucun hemen görülmesidir. Bu sayede dudak dolgusu yaptıranlar mutluluğa hemen kavuşur.

Hekiminiz kalıcı dudak estetiği uygulamasından birkaç hafta sonra, ağız egzersizlerine başlamanızı isteyecektir. Bu egzersizler kısa ve yorucu olmayan ağız açıp kapama, kuvvetli gülme hareketleri gibi son derece basit egzersizlerdir. Size uygun periyodu cerrahınız belirleyecektir.

Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilenler
  • Kalıcı dudak dolgusu uygulaması riskli midir?

Enfeksiyon, kanama, silikonun yer değiştirmesi gibi komplikasyonlar görülebilir. Ancak bu risklerin görülme olasılığı % 1’in altındadır. Yani söz konusu risk son derece düşüktür.

  • Dudak Dolgusu Çıkartılır mı?

Kalıcı dudak büyütme için kullanılan permalit silikonun avantajlarından bir diğeri de çıkarılmasının çok kolay olmasıdır. Çok basit bir işlemle ve lokal anestezi altında 1 dakikadan kısa bir süre içerisinde dudak silikonu çıkarma işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu nedenle hastaların kalıcı dudak dolgusu yaptırmadan önce geçici dudak dolgusu yaptırması önerilir. Hastaların kesin kararlarını bu şekilde verebilmeleri çok daha kolay olacaktır.

  • Dudak dolgusu yaptırmak zararlı mıdır?

Dudak büyütme operasyonlarının bilinen bir zararı yoktur. Dudak dolgusun yaptıranlar arasında bazı kişilerin iğne yerinde hafif kızarıklık ve daha da nadir olmak üzere morluk oluşabilir. Bu lezyonlar 2-3 günde iz bırakmadan iyileşir.

  • Asimetrik dudak estetiği nasıl yapılır?

Birçok kişi dudaklarının simetrik olmamasından yakınır. Özellikle de sigara içen kişilerde sıklıkla görülen asimetrik dudak problemi uzman hekim görene kadar kişi tarafından çoğu zaman far edilmez. Hekimin uygulama öncesi gözlemi bu noktada büyük önem taşır. Bu durum dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır ancak genellikle ince olan tarafı tamamen doldurmak bazen çok zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle asimetrik dudak probleminde uygulamanın 2 seans şeklinde yapılabilir.

Dudak Dolgusu Eritme

Dudak dolgusu yaptıranlar bazen uygulama sonucundan memnun kalmazlar ve dudak dolgusu yok etme tekniklerini araştırırlar. Bu sonucun asıl sebebi dudak dolgusu yapan kişinin işinin ehli olmayışıdır. Öyle ki hyalüronik asit ile dudak dolgusu son derece göz alıcı ve çekici dudaklar yaratmanın başında gelir. Ancak teknik ne kadar başarılı olursa olsun uygulama yapan kişinin adeta bir heykeltıraş titizliği ile tüm ince detayları teker teker işlemesi gerekir.

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri bize son derece güvenli ve benzersiz bir kullanım alanına sahiptir. Ancak bazı iş bilmezler ve estetik kliniği adı altında açılan yerlerde eğitimsiz kişiler tarafından uygulandığında dudak dolgusu uygulaması hasta için deyim yerindeyse işkenceye dönüşür.

Bu gibi durumlar için adeta bir silgi görevi gören Hyaluronidaz adlı madde imdadımıza yetişiyor. Aslında bir enzim olan hyaluronidaz, hyalüronik asit liflerini sindirir ve tamamen yok eder. Dudak dolgusu eritme denilen işlem sayesinde abartılı duran ya da yanlış yapılan dolguların düzeltilmesi için bize oldukça önemli bir tedavi yöntemi sağlıyor. Hyaluronik asit dolgu eritme yöntemi ile hastalar kısa sürede eski görüntülerine kavuşabilmektedir.

Dudak Dolgusu Fiyatı

Dudak dolgusu işlemlerinde; kullanılan dolgunun markası ve uygulama yapılacak alanın hacmine göre fiyat değişiklik gösterir. Bir hastanın bir çizgisi için bir dolgu yeterli olabilirken, bir başka hasta için 2-3 dolgu dâhi yeterli gelmeyebilir. Bu durum fiyat farklılıklarında değişkenliğin en önemli nedenleri arasında başı çeker. Size uygulanacak dolgu fiyatını belirlemek için kliniğimizi ziyaret ederek muayene olmalısınız. Sizin için doğru dudak dolgusu fiyatı hekimlerimizin muayenesinden sonra belirlenecektir.