Göğüs Dolgusu

Göğüs dolgusu kadınlar için en önemli özgüven ve güzellik unsurların başında hiç şüphesiz ki göğüsler gelir. Estetik cerrahi operasyonların artması beraberinde kadınların sıkça tercih ettiği ve en yüz güldürücü operasyonlardan biri olan silikon protez ile göğüs büyütme ameliyatını getirdi. Göğüsler hamilelik, emzirme, yaşlanma, sık sık kilo alma ve verme gibi nedenlerle küçülebilir ya da sarkabilir. Gelişme geriliği yaşayan bazı kadınlarda göğüsler yeterli boyut ve büyüklüğe ulaşamayabilir. Küçük olan memeleri büyütmek için ne yapmalı ve küçük göğüsleri büyütmek isteyen kadınların imdadına göğüs dolgusu yetişiyor. Göğüs dolgunlaştırma için yapılan ameliyatlar ile daha dolgun, daha iri, daha estetik olarak daha güzel görünümlü, projeksiyonu olan göğüsler oluşturmak son derece kolaydır. Göğüs büyütme yöntemleri arasında en uygun olanı ise silikon göğüs protezleri ile yapılan meme estetik operasyonlarıdır. Göğüs dolgusu ameliyatı için gelişme çağını tamamlanmış, 18 yaşını geçmiş ve kendi kararlarını verebilen hastalara uygulanır. Göğüs dolgusu ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlara belli muayene ve tetkiklerin yapılması gerekir.

Göğüs dolgusu ameliyatı öncesi yapılan göğüs ultrasonu ve mamografi gibi tetkikler ile aynı zamanda gözden kaçan göğüs hastalıklar ve kitleler var ise tespit edilir ve erken teşhis sayesinde tedavisine başlanır. Ameliyat öncesi yapılan muayene ile nasıl bir göğüs dolgusu istenildiğine, uygulanacak işleme, göğüs protezinde kullanılacak göğüs dolgusu (silikon veya yağ enjeksiyonu ya da her ikisi gibi) türüne ve büyüklüğüne karar verilir. Kullanılan protezler ve cihazlar Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylıdır ve sağlık bakanlığı kontrolündedir.

Göğüs Dolgusu

Göğüs Dolgusu Nedir?

Göğüs protezi yani meme silikonu yuvarlak ve damla olmak üzere iki tiptedir. Damla model insan memesinin anatomik şekline en iyi uyum sağlayan türdür. Göğüs dolgusu olarak kullanılan damla silikon göğüs başını ve alt kısmını daha dolgun olan protez tipidir. Göğüs dokusunun az olduğu kadınlarda ilk tercih olarak kullanılır. Ayrıca bu iki protezin pürüzlü (textured) ve pürüzsüz (smooth) modelleri bulunur. Hangi türün ve hangi boyutun kullanılacağına karar vermek doktorun deneyimine ve hastanın isteğine bağlıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatında protez, meme altı kıvrımından açılan 3-4 cm’lik bir kesi içerisinden göğüs dokusu altına ya da kas altına yerleştirilir. Bu karar, hastanın mevcut göğüs dokusunun yoğunluğu, hacmi, kalitesi, kalınlığı, göğüs kafesinin şekli gibi unsurlar değerlendirilerek karar verilir. Protezin göğüs dokusu altına konularak yapıldığı işlem daha kolaydır ve kolayca şekillendirilir. Ancak cilt kalitesinin düşük ve ince olduğu hastalarda meme silikonu dışarıdan belli olacağı ve yerine oturmayacağı için kas altına koymak gerekebilir. Göğüs dolgusu operasyonlarında kullanılan meme protezi doğru şartlarda ve standartlarda uygulandığında dışarıdan fark edilmesi mümkün olmaz. Hastaların cerrah seçim yaparken bilgi ve deneyimini araştırmaları bu nedenle son derece önemlidir. Cerrahın uygun standartarı kararlaştırdıktan sonra doğru uygulama yapması en önemli faktördür.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göğüs estetiği operasyonları, kullanılacak yönteme göre genel anestezi ya da sedasyon (yarı baygın) ile yapılmaktadır. Sedasyon anestezisinde hasta tam anlamı ile uyutulmaz ancak hiçbir ağrı, acı ve kaygı hissetmez. Uykulu haldedir ancak kontrolü kaybetmemiştir ve ameliyattan sonra kısa sürede kendine gelir. Göğüs Büyütme Ameliyatı, 1-1,5 saat sürer. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Fakat hekim gerekli görür ise bir gün hastanede da kalabilir. Sedasyon ile yapılan ameliyatlarda işlemden 1 saat sonra ayağa kalkabilir ve aynı gün taburcu edilebilirsiniz.

Göğüs büyütme ameliyatı, göğüs dokusu ya da kas dokusu altına yerleştirilen göğüs protezleri ile göğüs hacminin artırılması işlemine verilen addır. Göğüs dolgusu işlemi yapısal olarak küçük göğüsler, asimetriler ve boyut farklılıkları ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış göğüsler için uygulanabilecek bir yöntemdir.

Göğüs dolgusu ameliyatı için muayenenin ardından estetik cerrah, göğüs kafesini kaplayan deri, meme dokusunun hacmi, sarkıklık olup olmadığı, herhangi bir kitlenin yer alıp almadığı, göğüslerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer etkenleri tespit eder ve hastaya anlatır.

Sarkık göğüs tanısı konan hastalar için, estetik cerrah göğüs dolgusu yani göğüs büyütme ameliyatına ek olarak göğüs derisini azaltacak, yeniden şekillendiren bir yöntem yani göğüs dikleştirme ameliyatını da ek olarak önerebilir. Göğüs dolgusu ameliyatı esnasında göğüs dikleştirme işlemi de gerçekleştirilebilir ve hasta tek bir operasyon ile sahip olmak istediği dolgun ve dik memelere kavuşabilir.

Çift Katmanlı Meme Büyütme Nedir?

Son yıllarda fazlaca popüler olan ve yalnızca göğüs dokusu ya da kas altına yapılan meme büyütme ameliyatları hastaların hepsinde istenilen başarıya ulaşamadı. Doğal sonuçların alınamadığı göğüs dolgusu operasyonlarında zaman içerisinde kasın çekim gücü dolayısıyla silikonun ve göğüs dokusunun uyuşmazlığı, göğüs dokusu altına yapılanlar göğüs dolgusu işlemlerinde ise yeterli koruyucu örtü olmaması, silikonun daha çok ele gelmesi gibi birçok sebep çift katmanlı (dual plane) meme büyütme ameliyatlarına daha fazla yönelmeyi sağladı.

Çift katmanlı göğüs büyütme ameliyatlarında göğüs dolgusu yani silikonun büyük kısmı kas altında iken, alt kısmı ise meme dokusu altında yer alır. Bu sayede çift katmanlı (dual plane) teknikleri hem silikonu kas dokusuyla koruyup kapatır hem de kasın alt kısmı bağlantı yerlerinden ayırıldığı için protezi yukarı doğru çekmez, itmez. Bu sayede çift katmanlı göğüs büyütme ameliyatları en doğal sonuçları sağlayan, hemen hemen her hasta ve göğüs çeşidinde uygun olabilen bir göğüs dolgu yöntemidir.

Çift katmanlı meme büyütme operasyonlarında göğüs dolgusu olarak kullanılan silikonun üst kısmı kas altında iken, silikonun alt kısmı da kas dokusunun üzerinde ve göğüs dokusunun altına sabitlenir. İşlemin bu şekilde yapılmış olması oluşan dolgun ve dik memelere sahip olunmasını sağlar. Göğüs dolgu ameliyatlarında 3D çift katmanlı yöntem ile çok daha başarılı sonuçlar alınmasının nedeni budur. Dual plane, son yıllarda göğüs dolgusu yaptırmak isteyen kadınlar için olmazsa olmaz haline gelmiştir. Doğallık ve diklik isteği ile göğüs dolgu ve göğüs büyütme ameliyatı yapılan kadınların hemen hemen hepsi yüz güldürücü sonuçlar alarak hayatına devam eder.

Kompozit Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme ameliyatlarında göğüs dolgusu olarak sıklıkla silikon protezler kullanılsa dolgu malzemesi bazı durumlar da yağ enjeksiyonu ile de yapılabilir. Kompozit göğüs büyütme operasyonlarında göğüs dolgusu olarak hem silikon implantlar hem de yağ enjeksiyonu kullanılır. Kompozit göğüs büyütme ameliyatları daha çok, göğüs dokusu yetersiz, kilo verme sonucunda yağ dokusu çok azalmış hastalarda, meme derisinin inceldiği, daha önce göğüs silikon ameliyatı geçirmiş ve silikonunun ele gelen hastalara ve bunun gibi çeşitli göğüs deformeleri geçirmiş hastalara uygulanır. Kompozit mamoplasti de denilen bu göğüs büyütme operasyonu iç pol dolgunluğunu yeniden sağlamada ve dekolte belirginleştirmede de kolayca uygulanabilmektedir. Göğüs sarkma sorunu yaşayan kadınlarda da kullanılabilen bu göğüs dolgu yönteminde meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte yağ dolgusu kullanılarak kompozit göğüs estetiği uygulanması da mümkündür.

Kompozit meme büyütme ameliyatında göğüs dolgusu olarak kullanılan yağ dokusu hastanın vücudundan alınır ve bu işlemin yapılabilmesi için hastanın yeterli yağ dokusuna sahip olması gerekir. Yağ dokuları genellikle karın bölgesinden alınır. Yağ dokusu enjeksiyonu işlemlerinde vaser lipo adı verilen ses dalgaları kullanılarak yağ hücrelerini tekrar kullanılabilecek şeklide vücuttan alan bir slim lipo cihazıyla yağlar vücuttan alınır. Özel bir işlemin ardından en kaliteli dokular ayrıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan doku enjektörler yardımı ile 2 mm’lik bir delikten enjekte edilerek göğüs büyütülebilir. Göğüs dolgusu operasyonlarında yöntemin uygulanacağına doktor ve hasta beklentisi ile karar verilir.

Protez memenin zararları nelerdir?

Göğüs dolgusu operasyonlarında işlem için açılan 3-4 mm’lik kesi göğüs altından yapıldığı için ameliyat izi gizlenmiş olur. Operasyon sonrası bantlar ve kullanılacak kremler ile ameliyat izine pansuman yapılır ve hastaya özel bir korse giydirilir. Bu ameliyat izinin daha iyi ve hızlı iyileşmesinin yanı sıra protezin oturması için gerekli bir uygulamadır. Ameliyat sonrası ilk zamanlar kızarıklık olarak görülecek iz zaman içinde giderek kaybolur. Göğüs dolgusu malzemesi olan protez oldukça dayanıklıdır ve vücuda hiçbir zararı yoktur. Dışarıdan delici herhangi bir şey saplanmadığı sürece hasar alması mümkün değildir.

Meme Protezi Emzirmeye Engel midir?

Meme protezi ameliyatında silikon ya da yağ enjeksiyonu yapılan bir kadın için bu durum hamilelik ve süt vermeye engel değildir. Ameliyat sonrası kontrolde pansumanınız açılır doktorunuz durumu değerlendirir. Sonuç gözle görülür durumdadır. Göğüs dolgusu kas altında ise belli bir süre ağır kaldırmak ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir. Göğüs dolgusu fiyatları, göğüs büyütme fiyatları ve daha birçok konuda bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Göğüs slikonu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com