Göğüs Silikonu

gogus-slikonu

Meme büyütme operasyonu boyutu küçük olan bir memenin alt kısmından açılan 3-4 mm’lik bir kesi içerisinden göğüs silikonu memeye protez yerleştirilerek büyütülmesi işlemidir. Memesi küçük olan ancak meme başında ve derisinde belirgin sarkması olan kadınlarda meme toparlama (meme dikleştirme, mastopeksi) uygulaması ile eş zamanlı olarak meme büyütme ameliyatı yapılır. Göğüs büyütme ameliyatı kadının yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve psikososyal durumunu son derece olumlu yönde etkileyen bir ameliyattır.

Göğüs Silikonu Nedir?

Göğüs silikonu meme estetiği ameliyatları arasında en sık başvurulan estetik ameliyatların başında gelir. Göğüs büyütme amacı ile farklı ilaçlar, dolgu yöntemleri deneniyor olsa da halen göğüs silikonu ile meme büyütme altın standarttır.

Göğüs büyütme ameliyatı gerek vücudun gerekse de meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sınırı aranır. Ergenlik çağında bir memenin diğer bir memeye göre çok daha fazla gelişmesi sonucu oluşan memede asimetrik bozuklu kişide ciddi psikolojik sorun oluşturabilir. Bu gibi istisnai durumlarda 18 yaş sınırına bakılmadan gelişmemiş meme, silikon protez yardımı ile diğer memeye eşitlenebilir.

Göğüs Silikonu Yapısı

Meme protezinin tamamı silikon maddeden oluşmaz. Göğüs silikonunun sadece dış kısmı silikon kaplıdır ve dış kısımlar pürtüklü (textured) veya düzgün yüzeyli (smooth) olabilir. Pürtüklü yüzey olanların protezin çevresinde kapsül oluşturma ihtimali daha düşüktür.

Göğüs silikonu içerisinde serum fizyolojik (tuzlu su) ya da farklı akışkanlıkta olabilen silikon jel bulunur.

ABD’de içi jel dolgulu göğüs silikonları FDA onayı almadan önce tuzlu su ile şişirilen göğüs silikonları sık kullanılıyordu. Bu türdeki göğüs silikonları şişirilmeden önce çok küçük kesilerden meme altına yerleştirilir ve meme içerisinde iken içine tuzlu su enjekte edilerek şişirilir. Bir memenin daha az, diğerinin biraz daha fazla şişirilebilmesine imkan tanıyan bu yöntem her iki meme arasındaki küçük asimetrileri eşitleme avantajı sağlar. Fakat bu göğüs silikonu içindeki suyu dışarı kaçırabilir ve sönme ihtimalleri daha fazladır. Bazen içindeki sıvının çalkantı sesi duymak mümkündür ve hemen meme altına yerleştirildiğinde meme derisi üzerinde şekil bozuklukları oluşturabilir.

Son yıllarda içerisinde ‘koheziv jel’ denilen daha yoğun kıvamdaki silikon jeller sıklıkla kullanılmaktadır. Göğüs silikonu çevresini kaplayan kılıf delinse de içindeki jel dışarı akmaz. Aynı zamanda, bu göğüs silikonu yapısı itibari ile memeye daha iyi şekil vermek mümkündür. Jel içerikli göğüs silikonu kıvam olarak da meme dokusu kıvamına fazlasıyla yakındır. Meme asimetrilerinde farklı büyüklükte ve yapıda göğüs silikonu kullanarak son derece yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Göğüs Silikonu Modelleri Nelerdir?

Göğüs silikonu yuvarlak ve anatomik şekil yani damla model olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Anatomik tip göğüs silikonu normal bir memenin şeklini daha iyi taklit edecek biçimde tasarlanmıştır.  Meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Daha çok meme dokusunun çok az olduğu kadınlarda kullanımı tercih edilir. Bu göğüs silikonu farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. Doğru kombinasyonu belirlemek plastik cerrahın deneyimine ve hastanın durumuna bağlıdır.

Meme Protezi Nasıl Yapılır?

Göğüs silikonu içi meme altında hazırlanan kesi meme dokusunun hemen altında (subglandüler) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) altında (subpektoral) bölgesine açılır.

Göğüs silikonu operasyonundan önce hasta için hangi operasyonun daha uygun olacağını belirleyen birçok etken vardır. Kişinin mevcut meme dokusunun hacmi, meme deri ve deri altı dokusunun kalınlığı ve kalitesi, göğüs kafesinin yapısı, göğüs kaslarını aktif kullanma durumu, cerrahın deneyimi ve tercihleri bu faktörler arasındadır.

Memenin hemen altına meme protezini yerleştirmek çok daha kolay ve ağrısızdır. Göğüs silikonu memeye daha kolay yerleştirilir ve şekillendirilmesi kolaydır. Fakat bazı kadınların meme dokusu göğüs silikonunu gizleyecek yeterlilikte değildir. Meme ve cilt altı dokusunun yetersiz olduğu durumlarda protezin kenarları dışarıdan görülecek şekilde belirginleşir ve memede yapay bir görünüm oluşturur. Elle dokunulduğunda daha kolayca fark etmek mümkündür. Göğüs silikonu çevresinde kapsül formasyonu denilen komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Çoğu zaman, göğüs silikonunun üst kısmı kas altında alt kısmı ise meme altında kalacak şekilde dual plan adı verilen teknik sıkça tercih edilir. Bu işlem sayesinde göğüs silikonu üst dekolte kısmındaki kas altında gizlenirken, alt taraftaki göğüs silikonu göğüs dokusunun hemen altında olduğu için daha iyi şekil verilebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Öncesi

Göğüs estetiği ameliyatı öncesinde hekim tarafından meme muayenesi yapılır ve meme ultrasonu ile birlikte 40 yaş üstü kadınlarda mamografi ile meme değerlendirilmesi yapılır. Gözden kaçan meme hastalıkları ameliyat öncesinde tespit edilmiş olur. Bu işlemler ile birlikte göğüs büyütme ameliyatı sonrası için de bir referans değerlendirme yapılmış olur.

‘Silikon süt bezlerine zarar verir mi?’ endişesi yaşayan kadınlar da korkmadan diledikleri şekilde göğüs büyütme ameliyatı yaptırabilir. Çünkü meme estetiği ameliyatı doğru yapıldığı takdirde süt kanallarına ya da meme dokusuna zarar vermez. Göğüs silikonu operasyonunda kullanılan meme protezleri gebelik ve süt vermeye engel teşkil etmez. Emzirme bitiminden en az 3 ay bazen ise memenin durumuna göre 6 ay sonra estetik operasyonu yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göğüs estetiği ameliyathane koşullarında ve genel anestezi verilerek yapılır. Göğüs büyütme ameliyatının süresi kullanılan tekniğe göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1-2 saat sürmektedir.Meme silikonu ameliyatı yapan cerrahın çok dikkatli seçilmesi gerekir. Meme altında oluşturulan kesilerin doğru ve simetrik hazırlanması, kanama kontrolünün çok iyi yapılması, meme protezinin meme dokusuna doğru konumda yerleştirilmesi ve meme dokusuna zarar vermemesi kritik önem taşır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası
  • Hasta göğüs silikonu ameliyatından birkaç saat sonra ayağa kalkabilir. Ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonunun doğru hazırlanması, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından fayda sağlar.Balensiz sporcu sütyeni ya da özel sütyen ödem ve ağrı kontrolünde önemli yer taşır. 3-5 içerisinde işe başlanabilir. Göğüs silikonu ameliyatı sonrasındaki ilk hafta meme daha büyük ve gergindir. İlerleyen günlerde gerçek boyutuna döner ve yumuşar.
  • Göğüs silikonu kas altına yerleştirilmişse bir hafta ağır kaldırmak, araba kullanmak gibi göğüs kaslarını zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir. 4-6 hafta süre ile memelerin güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremi ya da bantla güneşten korunmalıdır. Aksi takdirde güneş ışınları yara izinin daha koyu bir renk alır.
  • Yüzme, tenis, ağırlık kaldırma gibi kolların aktif kullanıldığı sporlar ile uğraşan kadınların 6-8 hafta spor yapmaya ara vermesi gerekir.
  • Ameliyat sonrası doktorun belirlediği aralıklarla kontrole gidilmesi gerekir. Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar ya da merhemler kullanmak faydalı olacaktır. Kesi izi son halini ortalama bir yıl içerisinde alacak ve ten rengine dönecektir.

Göğüs Silikonu Ameliyatında Görülen Komplikasyonlar

Göğüs silikonu ameliyatı sonrasında en sık görülen komplikasyon göğüs silikonunun yerleştirildiği kesi bölgesinde kan birikmesi yani hematomdur. Memede aniden büyüme ve şiddetli ağrı görülür. Hasta tekrar ameliyathaneye alınarak biriken kan boşaltılır ve kanama kontrolü yapılır. Kanama ihtimalini en aza indirmek için aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat öncesi ve sonrasında en az 10 gün süre ile kullanılmamalıdır. Ikınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden de uzak durulması gereklidir.

Bazı hastalarda ameliyat bölgesinde enfeksiyon gelişebilir. Böyle bir durumda çoğu zaman göğüs silikonu çıkartılabilir. Enfeksiyon tedavi edildikten bir süre sonra tekrar göğüs silikonu takılabilir.

Geç dönemde komplikasyonlarında ise göğüs silikonu etrafında kapsül adı verilen bir zar oluşabilir. Buna bağlı olarak ağrı ve memede şekil bozukluğu gelişebilir. Derecesine göre ameliyatla düzeltilir.

Protezlerin patlaması ancak delici bir alet batırıldığında mümkündür. Uzun yıllar sonra göğüs silikonunun dış zarındaki zayıflama sonucu dış zar yırtılabilir ve bütünlüğü bozulur. Bu durumda göğüs silikonunun değiştirilmesi gerekir. Göğüs silikonu teorik olarak ömür boyu kullanılıyor olabilse de bazı durumlarda ortalama 15 yıl sonra deforme olabilir. Bu durumda göğüs silikonu değiştirilerek problem ortadan kaldırılabilir.

Göğüs Silikonunun Yırtıldığını Nasıl Anlarım?

Göğüs silikonu yırtıldığında memede hacim azalması ve şekil bozukluğu görülür. Ele gelen sertlik, kitle ve ağrı oluşabilir. Meme ultrasonu, mamografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı kesinleştirilir. Böyle bir durumda meme protezi en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir. Ancak kaliteli silikon markaları kullanılarak yapılan meme silikon memeleri ameliyatı hekiminizin önerilerinin dışına çıkmadığınız sürece yırtılması son derece az rastlanan bir durumdur.

Göğüs Silikonu Fiyatları

Göğüs silikonu İstanbul ile birlikte tüm Türkiye’de son yıllarda en çok tercih edilen estetik ameliyatları arasında yer alır.

Göğüs silikonu fiyatı hakkında detaylı bilgi ancak uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında verilebilmektedir. Gerçekleştirilecek meme estetiği ameliyatında izlenecek yol ve göğüs silikonu meme estetiği fiyatı için belirleyici olacaktır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.