Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği (blefaroplasty) alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen fazla kas ve deri dokusunun küçük bir operasyonla çıkartılması ve buradaki dokulara destek olması için göz çevresinin gerginleştirilmesi için yapılan işlem olarak tanımlanabilir.

Goz-Kapagi_Estetigi_1

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz kapağı estetiği ameliyatları sıklıkla estetik amaçlı yapılıyor gibi bir algı oluştursa da gerçek oldukça farklıdır. Doğuştan veya birçok nedene bağlı olarak sonradan oluşabilen göz kapağı sarkıklığı, göz kapağı düşüklüğü hatta kimi hastalarda göz kapağı üzerinde bulunan cilt tümörleri tedavisi ve göz kapağı kistleri için de yapılabilir.

  • Estetik göz kapağı ameliyatları bazı hastalarda saydığımız bu nedenlerin dışında azalan görme alanlarını arttırmak, gözleri daha kolay açabilmeyi sağlamak gibi fonksiyonel nedenlerle de planlanabilir.
  • Göz kapağı düşüklüğü bazı nörolojik nedenlerle de meydana gelebilmektedir. Göz kapağını kaldırmakla görevli sinirler, diyabet ve hipertansiyondan etkilenerek işlevsizleşebilir. Ya da kafa içinde belli nedenlerle oluşan basılar, sinir-kas kavşağındaki birtakım patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen bazı kas hastalıkları da göz kapağı estetiği ameliyatına başvuru nedenlerinden sayılabilir. 
  • Beyin sapı ve boyun omurilik bölgesi patolojileri, farklı kanser türlerinin beyin metastazı gibi hastalıklar da göz kapağı düşüklüğü ile giden özel bir tabloya sebebiyet verebilir. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü de bazı hastalarda karşımıza çıkmaktadır.
  • Göz kapağı ile yaşlanma veya genetik yapınızdan kaynaklanan göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı sarkması gibi kişinin yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olan deformiteler düzeltilerek kişiye yeniden genç ve dinamik bir görünüm kazandırılması amaçlanır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği uygulamaları, çoğunlukla lokal anestezi altında yapılsa da kişi sedasyon yani sakinleştirici ilaçların etkisi ile derin uyku halinde olur. Ancak bazı durumlarda genel anestezi uygulaması gerekebilir. Bu konuda en doğru tercihi hekim ve hasta muayene sonrası yapabilmektedir.

Yağ dokularının çıkarımı geçen yıllar içinde göz kapağı estetiği ameliyatlarında sıkça yapılsa da yaşın ilerlemesiyle yağ dokusunda meydana gelen büzüşmenin göz çukurluğunu arttırdığı ve kişiye daha yaşlı bir görünüm verdiği hekimlerce kabul edilen genel bir kanı oluşturdu. Bu nedenle modern cerrahi yöntemlerinde göz kapağı estetiği ameliyatlarında yağ dokusunun mümkün olduğunca korunması amaçlanmaktadır.

Alt göz kapağı ameliyatında ise yağ-kas torbacıkları da dâhil fazla deri alınır. Kesi, genellikle göz kapağının içinden, görünen bir iz bırakmadan açılır.

Göz kapağı estetiği izleri hastaya rahatsızlık vermemesi amacı ile üst kapak için kapak kıvrımına uygun paralel biçimde, alt kapakta hemen kirpiklerin alt kısmından yapılan kesiler açılarak yapılır. Böylelikle izler fark edilemeyecek şekilde saklanmış olur.

Deri fazlalığının olmadığı ve sadece gözaltı torbası ameliyatı için ise alt kapağın iç yüzünden kesiler açılır. Bu şekilde göz kapağı estetiği iz kalır mı endişesi olmadan göz torbası ameliyatı yapılabilmektedir. Göz kapağı estetiği öncesi size hangi kesinin uygun olup olmadığını, cerrahınız size anlatacaktır.

Göz kapağı ameliyatı ile alt ve üst göz kapakların cilt dokusu, torbalanma olarak da bilinen kapak altı yağ dokuları ve kas dokularına yönelik düzeltici müdahaleler yapılır. Göz kapağı estetiği sonrası hastalar çok daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olur. Göz kapağı kaldırma ameliyatı olan hastaların ortak şikayetleri olan yorgun, kızgın ya da uykulu görünümleri göz kapağı estetiği ile düzeltilir.

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle 1-2 saat sürer. Kesiler, üst göz kapağı ameliyatında doğal çizgilerin üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından açılır. Göz kapağı estetiği için bu kesiler içerisine girilerek cilt, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır. Ameliyat esnasında cilt altında fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazlalık oluşturan kas ve deri dokusu çıkarılır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı estetiği sonrası, kesi hattına ince bantlar yapıştırılır. Hastanın göz kapaklarının çevresine nemli pamuk ya da gazlı bezler ile pansuman uygulanır. Operasyon sonrası göz çevresine buz uygulaması yapılarak oluşabilecek morluk ve şişlikleri azaltılabilir. Bu süreçte başın yüksekte tutulması ve özellikle ilk gün için ağır fiziki aktivitelerden kaçınılması da son derece önemlidir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası gözlerde batma hissi ve kapaklarda gerginlik olması beklenen bir durumdur. Bu şikâyetleri yaşarsanız hekiminiz gözlerinizi nemlendirmek ve enfeksiyondan korumak için pomat ve/veya damla kullanmanızı tavsiye edebilir. Yine bu dönemde mümkün olduğunca güneş ışınlarından sakınılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Sonrası

Göz kapağı kaldırma ameliyatı diğer estetik ameliyatlara göre nispeten daha basit bir girişimdir. Buna rağmen göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası konusunda hasta detaylıca bilgilendirilir. Göz kapağı ameliyatı öncesi yapılan değerlendirmelerde genel sağlık durumunuz, yara iyileşme özellikleriniz ve göz sağlığınız büyük bir titizlikle detaylıca araştırılır. Göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi herhangi bir göz şikâyetinizin olması durumunda mutlaka bir göz hekimi konsültasyonu istenir. Göz kapağı kaldırma ameliyatı öncesi kullandığınız başta kan sulandırıcı olmak üzere kullandığınız tüm ilaçları, geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatları, varsa alerjinizi ve detaylarını mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Blefaroplasti yani göz kapağı estetiği operasyonları ile birlikte, kişinin var olan deformitelerine ve beklentilerine göre kaş asma, alın germe, kaz ayaklarını düzeltmeye yönelik dolgu uygulamaları sıklıkla gereken ek estetik uygulamalardandır. Göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası karşılaştırma yapılabilmesi için hastanın çeşitli planlarda fotoğrafları çekilir. Daha sonra göz kapağı kaldırma işlemi için ve kapak çevresi dokuda ayrıntılı muayene yapılır ve hastanın mevcut deformitelerine en uygun işlem şekli ve ek uygulamalar dikkatlice planlanır. Göz kapağı estetiği fotoğrafları ile hasta kendisindeki değişimi kısa sürede görebilir.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Uygulanan anestezi türüne bağlı olarak, hasta 3-4 saat sonra taburcu edilir. Göz kapağı estetiği sonrası dikiler 5-7 gün alınacaktır. Ancak bazı hastalarda kendiliğinden eriyen ipler kullanılır ve bu nedenle dikiş alınması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Göz kapağı estetiği ameliyatında kullanılan özel yöntemler sayesinde birçok hastada morluk oluşmamakla birlikte nadiren de olsa morluk, şişme gibi oluşan komplikasyonlar 1. hafta içinde ek tedaviye gerek kalmadan iyileşir. Kişi bu süreci, kamufle edici makyajlar ve güneş gözlüğü kullanarak geçirerek iş ve sosyal yaşantısına geri dönebilir. İyileşme süreçleri kişiden kişiye göre değiştiğinden günlük yaşama dönme süreci de farklılık gösterir.

Üst Göz Kapağı Estetiği İle Birlikte Kaş Askılama Yapılır mı?

Göz kapağında yığılma sorunu beraberinde kaşların pozisyonun bozulmasını da getirebilir. Hasta talebi ve hekim görüşü ile göz kapağı estetiği işlemi kaş asma estetiği ile kombine edilebilir. Böylece hem daha çekici ve genç bir bakış elde edilebilir. Göz kapağı estetiği için açılan kesiden kaş kaldırma ameliyatı kolaylıkla yapılabilir.

Göz kapağı estetiği ile göz açıklığının aksını değiştirmek mümkündür. Bu nedenle bazı kimseler tarafından daha çekici olarak kabul edilen hafif ‘çekik göz’ ve ‘badem göz’ görünümü sağlanabilir.

Göz Kapağı Estetiği İle Birlikte Yapılabilen Estetik Operasyonları Nelerdir?

Göz kapağı estetiği sonrasında oluşan süreçte genelde göz kapağı ve göz çevresi estetiği birbiri ile uyum sağlamalıdır. Göz çevresi kırışıklıkları yağ enjeksiyonu ya da yağ dolgusu gibi basit estetik girişimler ile tamamlanabilmektedir.

Yağ enjeksiyonu ile alt göz kapağı estetiği yapılabilir. Yağ dokusu içinde yer alan kök hücreler sayesinde, yüzün görünümünde ekstra bir gençleşme ve canlanma sağlanmış olur.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından sıkça tercih edilen bir göz kapağı estetiği ameliyatı çeşididir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyat ücretleri muayene sonrası belirlenebilmektedir. Bunun için hastanemizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru göz kapağı düşüklüğü ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.