hassas-cilt-bakimi

Hassas Cilt Bakımı

Hassas cilt bakımı oldukça özen isteyen bir cilt bakım türüdür. Bu nedenle de hassas cilt bakımı yapılırken pek çok faktöre dikkat etmek gerekir. Uygulanacak bakım yöntemi kişinin cilt yapısına uygun olmalı ve kullanılan malzemelerin doğal olması önem taşır. Bilimsel araştırmalar, cilt bakım merkezlerine bakım yaptırmak için gelen kadınların %86’sı, erkeklerin ise %45’i kendi cildini ‘çok hassas ve alerjik’ olarak tanımladığını göstermektedir.

Ancak doğru bir cilt türü uzman bir hekim tarafından tespit edilmeli, ardından buna uygun bir bakım yöntemi seçilmelidir. Bu nedenle cildinin hassas olduğunu düşünerek hassas cilt bakımı uygulaması yaptıran kişilerin öncesinde cilt analizi yaptırması çok daha doğru olacaktır.

Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin kimyasal maddelere karşı daha çok daha duyarlı, normal ciltle kıyaslandığında da tahriş olmaya daha meyilli bir cilt tipi olarak tanımlanabilir. Hassas cilt tipinde cilt bariyeri bozukluğu olduğu için sinir uçları savunmasızdır ve sinirsel tepkiler çok daha fazla görülür. Bu nedenle de hassas cilt tipinde yanma, sızlama, kaşınma, kızarıklık, sulanma ve pullanma gibi sinirsel faaliyetler sonucu ortaya çıkan tepkimeler ortaya çıkabilir.

Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır?

Hassas bir cildi normal bir ciltten ayırabilmek her zaman kolay olmaz. Çünkü hassas cilt bakımı için kullanılan kimyasallar ya da ev temizlik ürünleri normal bir cilt üzerinde de kızarıklık, kuruluk, batma ya da yanma gibi sonuçlar doğurabilir. Dermatologlar hassas bir cildi teşhis etmek için hastada aşağıdaki belirtileri ararlar:

 • Püstüller, cilt çarpması veya cilt erozyonu gibi deri reaksiyonlarının varlığı,
 • Cildin sinir uçlarını düzgün şekilde koruyamayacak kadar kuru bir cilt tabakası,
 • Yüzde ya da vücudun farklı bölgelerinde kolayca kızarma eğilimi hassas cilt bakımı öncesinde ya da klinik muayene sırasında hassa cilt analizi yapılması için hekimlerce aranan kıstaslardandır.

Genetik faktörlerden kaynaklı hassas cilt rahatsızlığı olan kişilerin fiziksel özellikleri arasında genelde kızıl saç, açık ten ve renkli göz gibi özellikler görülür. Epidermis adı verilen cildin en üst tabakası ince olduğundan sinir uçları ve kan damarları yüzeye çok daha yakındır ve güneşe, sıcağa ve soğuğa karşı çok daha duyarlı olduğu için cilt bu durumlara kolayca cilt verir.

Cilt katmanları ve koruyucu yağlar yetersiz olduğundan bariyer fonksiyon bozuklukları daha kolay görülür. Bariyerin inceliği tahriş edici unsurların cilde rahatlıkla nüfuz etmesine neden olur ve yangı, kızarıklık gibi reaksiyonlar gelişmesine neden olabileceğinden hassas cilt bakımı son derece özen ve dikkat isteyen bir cilt bakımı türüdür.

Hassas Ciltlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Hassas cilt bakımı dikkatli yapılması gereken bir bakım türüdür. Bu nedenle bilinen tüm tahriş edici ve allerjik maddelerden uzak durulmalıdır. Hassas cilt bakımı için kullanılan ürünlerde parfüm içeriği olmamalı ve koku için kullanılan maddeler doğal ürünlerden elde edilmiş olmalıdır. Aromatik yağlar, isopropil veya SD alkol, mentol, nane özleri, turunç özleri, kurutucu kil maskeleri kan akışını hızlandıran kimyasallardan da sakınması gerekir.
 • Peeling etkisi olan yani cildi soyan, kuru bırakan ürünler kullanılmamalıdır.
 • Güneş ışınları ve sıcak havadan kaçınılmalıdır. Hassas cilt bakımı için mutlaka güneş ışınlarından korunmak için hassas ciltler için güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Çinko oksit içeren hassa cilt bakımı ürünleri hassas ciltlere uygun bir kimyasaldır.
 • Cilt mümkün olduğunda serin tutulmaya çalışılmalıdır.
 • Parfüm içermeyen ve hassas ciltlere özel üretilmiş nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Hassas cilt bakımı tedavisinde Alfa Hidroksi Asit (AHA) içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka uzman önerileri alınmalıdır.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

 • Hassas cilt bakımı için öncelikle ince olan bariyer fonksiyonunun güçlendirilmesi gerekir. Güçlenen bariyer fonksiyonu sadece kızarıklığı azaltmakla kalmaz aynı zamanda yanma, sızlama, kaşınma, pullanma gibi istenmeyen şikâyetlerin azalmasına da fayda sağlar.
 • Hassas cilt bakımı için kullanılan temizleme ürünlerinin az köpüren bir temizleme ürünü olması gerekir. Bunun sebebi Köpüren temizleme ürünlerini içeriğinde deterjan yapımında kullanılan kimyasallar olmasıdır. Sebum adı verilen cilt yağının ciltten uzaklaştırılması için üretilen köpüklü temizleyiciler, hassas cilt bakımı tedavisi için uzak durulması gereken ürünlerin başında gelir. Hassas ciltlerin ince yapısında sebum miktarı genellikle azdır ve köpürme cildin koruma lipitlerini yok olmasına neden olur.
 • Hassas cilt bakımı temizliği için temizleme sütleri tercih edilmelidir.
 • Tercih edilen dermokozmetik ürünler parfümsüz olmalıdır.
 • Asit içeren peelingler, propilen glikol ve alkoller kaçınılması gereken kimyasallardandır. Kullanılan toniklerin hassas cilt bakımı için üretilmiş ve test edilmiş olduğundan emin olunmalıdır.
 • Keseleme ve mikrodermabrasyon gibi mekanik peeling türleri hassas cilt bakımı için zorunlu olmadıkça uygulamamalıdır.
 • Hassas cilt bakımı için lipit destekler içeren, bariyer fonksiyonunu onaracak ve güçlendirecek maddeler içeren ürünler tercih edilmelidir. Fosfolipitler, yağ asitleri, peptidler ve kolesterol bu maddeler arasında sıkça tercih edilen maddelerdendir.
 • Silikon içerikli ürünler hassas cilt bakımı için en doğru tercihlerdendir. Silikon içerikli ürünler cilt yüzeyinde yapay bir koruyucu tabaka oluşturacağı için cildi dış etkenlere karşı koruyacak ve bariyer fonksiyonunun kendisini doğal olarak yenilenmesine yardımcı olacaktır.
 • Güneş hassas ciltlerde koruma lipitlerinin azalmasına neden olur. Bu nedenle günün her saatinde hassas ciltler için üretilmiş güneş kremi kullanılmalıdır.

Hassas Ciltlere Özgü Kimyasallar

Hassas cilt bakımı için cildi soymadan temizleyen desitil glikozit etken maddeli ürünler tercih edilmelidir.

Lipit içerikli ürünler, hassas ciltlerin en büyük sorunlarından biri olan bariyer fonksiyon bozukluklarını onarır. Lipit bileşenler içeren güneş kremleri, nemlendiriciler, serumlar, maskeler, göz çevresi kremleri hassas cilt bakımı için güvenle kullanılabilir. Ayrıca seramitler, fosfolipitler, kolesterol ve peptidler de hassas cilt bakımı tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bu maddeler doğal bariyer fonksiyonunu taklit eden bir karışım oluşturmak için kullanılır.

Üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi serbest radikalleri uzaklaştıran antioksidanlar aynı zamanda kızarıklığın azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda erken yaşlanmayla mücadeleye de destek olur.

Antioksidanlar cildi pürüzsüzleştiren maddelerdir. Hassas cilt bakımı için kızarıklığı gidermek için stearil, azulen, bisabolol gibi bitki özleri de kullanılabilir.

Hassas Ciltlerde Soyma (Peeling) İşlemi

Hassas ciltler, yapısı gereği diğer cilt tiplerine oranla çok daha fazla soyulur. Kızarıklık ve yangı şikâyeti olan cilde hiçbir zaman mekanik ve/veya kimyasal peeling uygulanması yapılmamalıdır.

Hassas bir cildin peeling uygulaması yumuşak granüllü yani keskin ve sert taneler içermeyen, nemlendirici özelliği ve yoğunluğu fazla olan bir ürünle özenli bir şekilde yapılmalıdır. Cilt kızarık ve yangılı değilse, Alfa Hidroksi Asit (AHA)  serumları, kremleri ile kimyasal peeling yapılabilir. Hassas cilt bakımı için bu ürünler mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılmalı ve ürünlerin % 10’dan fazla Alfa Hidroksi Asit içermemesi, pH değerinin ise 3.5’dan fazla olmaması gerekir.

Hassas Cilt Bakımı Fiyatları

Hassas cilt bakımı İstanbul ve diğer şehirlerde yaşayan birçok kişinin cildine özel olarak seçilen ürünler ve yöntemlerle yaptırdığı bir cilt bakımı uygulamasıdır. Hassas cilt bakımı kremleri, hassas ciltler için serumlar vs. özenle seçilmesi gereken ve yüksek kalitede üretilmiş olması gereken ürünlerdir.

Bu ürünler uzmanlar tarafından özel yöntemler kullanılarak uygulanır ve cildin hassaslığından kaynaklanan sorunlar giderilebilir. Hassas cilt bakımı fiyatları hastanın cilt deformasyonuna, uygulama yapılacak seans sayısına vs. göre de değişebilmektedir. Hassas cilt bakımı ücretleri hakkında detaylı bilgiyi muayene sonrası hekiminiz verecektir.