Karbon Peeling

karbon-peeling
Karbon Peeling Nedir?

Karbon peeling cilt yağlanmasını azaltarak aydınlık bir cilt tonuna ulaşmanızı sağlayarak gençleşme sağlayan bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda gözenekleri küçülterek hafif düzeydeki lekelerin ve açık renkli ince tüylerin giderilmesine de yardımcı olur.

Ten rengi koyu olan kişilere uygulanabilen işlemde deriye karbon içerikli siyah bir solüsyon (krem) maske olarak sürülür. Karbon içerikli sıvıyı emmesi için kısa bir süre bekletilen cilde lazer atışları uygulanarak kolajen sentezi tetiklenir. Artan kolajenin sağladığı elastikiyet ile birlikte daha ilk bakışınızda gözle fark edilir düzeyde parlak ve sağlıklı bir tene kavuşmanızı sağlar. İşlemin ardından küçülen gözenekler sayesinde cildiniz uzun süre kalıcı canlılığa ulaşır.

Karbon Peeling Uygulaması Ne Kadar sürer ve Kaç Kere Yapılır?

Seanslar genelde 4 ila 5 seans arasında farklılık gösterir. İşlem, leke tedavisi için yapılıyorsa seans sayısı artış gösterebilir. Genelde 10 seansa kadar uzayabilen leke tedavisinin sonunda ciltte canlı bir görünüm elde edilir. Dokunun içerisini iletilen lazer ışığı ile gerçekleştirilen uygulamanın mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Son derece dikkat ve tecrübe gerektiren karbon peeling uygulamasından olumlu sonuç alınabilmesinde tecrübeli hekimlerin payı oldukça fazladır.

Yalnızca karbon peeling ya da hem peeling hem de leke açma için uygulanıyorsa 15 günde bir yapılır. Tüy sarartmak amacı ile yapılırsa 2 ayda bir tekrarlanır.

Karbon Peeling Uygulamasının Birçok Avantajı Vardır:
  • Doku yenilenmesi ciltte soyulma olmadan gerçekleşir.
  • Cildin nem ve yağ dengesi düzenli hale gelir.
  • Cildin renk tonunun dengesini sağlar.
  • Cildin soyulmadan nem ve dengesini korunmasına yardımcı olur.
  • Cilt lekelerinin tedavisinde en etkili yöntemlerden birisidir ve ciltte renk tonu dengesi ve parlaklık sağlar.
  • Yaz aylarında kolayca uygulanabilen işlemdir.
Karbon Peeling Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Bir cilt bakım uygulaması olan karbon peeling yöntemi cildin fazla yağ üretmesine neden olan etmenleri azaltarak yağ dengesinin düzenlemesine yardımcı olur. Ayrıca uygulanan bazı cilt bakımlarında mezoterapi, PRP ve diğer bakımlar için daha fazla yarar sağlamakta ve faydalarını artırmaktadır. Farklı bakım uygulamaları ile birlikte kullanılabilen karbon peeling bu sayede çok daha yarar sağlayabilmektedir.

Diğer cilt bakım yöntemlerinin ardından da kolayca kullanılabilen Karbon peeling uygulaması çoğu zaman aydınlatma, gençleştirme özellikleri sayesinde farklı bakım uygulamalarının ardından adeta bir cila görevi de görür. Uygulama için genellikle tercih edilen zaman ise yaz aylarıdır.

Tüy sarartma-Angel Whitening

Karbon peeling işlemi çoğunlukla angel whitening adı verilen bir yöntemle birlikte uygulanır. Hastanın cildinde oluşan bölgesel lekelenmeleri varsa bu işlemden yararlanılarak iyileştirilme sağlanır. Angel whitening, ‘Q Switched’ lazer ile yapılabilen ve özel bir ekran ayarı gerektiren bir sistem ile çalışır. Belli başlıklarla, belli enerjileri kullanarak cildin yüzeyindeki melanin pigmenti de açılır. Bu sayede cilt, yüzeyindeki lekelerden kısmen arınmış olur. Hasta seans sonrasında cildinde daha da fazla parlaklık ve sağlık hissederek merkezden ayrılır.

Angel whitening ile birlikte kişiye farklı bir uygulama daha yapılır. Kişinin cildinde ince ayva tüyleri varsa bu tüyler ciltlerinde daha koyu görünmesine neden olur. Bu durum ten rengi farkı olmaksızın sarışın ya da esmer kişilerde olabilir. Fakat özellikle esmer kişiler ayva tüylerinin yarattığı ekstra koyuluktan rahatsız duyarlar. Özellikle esmer kişiler, kışın aylarında ciltlerinin renklerini açtırmak isterler. Bu hastalara Q switched lazer uygulaması yapılarak aynı zamanda hastanın tüyleri sarartılmış olur. Hastanın tüyleri sarardığı zaman yüzünün rengi açılarak çok daha aydınlık bir görünüm sağlanır.

Karbon Peeling Acı Veren Bir Uygulama mıdır?

Karbon içerikli solüsyonun cilde uygulanmasından ardından 15-20 dakika kadar beklenir. Soğutma sistemi özelliğine sahip lazer cihazları ile yaklaşık 15 dakikalık ısı ve ses frekans atışları yapılarak cilt altı dokusu harekete geçirilir. Bu radyofrekanslar ile deri altında kolajen üretiminin artışı hızla sağlanmaya başlar. İşlem bittiğinde cilt sağlıklı, genç ve daha pürüzsüz bir hal alır.

Uygulama, lazer ışığının doku içerisinde sadece iyileştirici etkilerinden faydalanmak üzere geliştirilmiş cihazlar ile gerçekleştirilmekte olduğu için ciddi yan etkiler gözlemlenmez.

Lazer cihazının soğutma özelliği sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmezken kısa süreli batma, kızarıklık ve yanma gibi etkiler görülebilir.

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 4-8 seans uygulanan karbon peeling tedavisinin ciltteki olumlu etkileri yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder.

Karbon Peeling Yan Etkileri Ve Riskleri Olan Bir Uygulama mıdır?

Seans sürelerini belirleyen en büyük etmen uygulamanın yapılacağı bölgenin büyüklüğüdür. Estetik uygulama işlemleri arasında yer alan karbon peeling, sivilce, leke gibi sorunların tedavilerinde başarılı sonuçlar veren bir metottur.

Karbon peeling riskli bir uygulama değildir. Ancak her insanın yapısının farklı olması gibi cilt yapıları da farklılık gösterir. Çoğu zaman önemli bir yan etki beklenmese de bazı kişilerin alerjik reaksiyonu fazladır. Çok nadiren fiziksel ürtikeri (kaşınan yerleri kabaranlarda) olanlarda işlemden hemen sonra başlayan ve bir saat kadar süren geçici ödem oluşabilmektedir.

Tedavi işlemleri için uygulanan PRP, Mezoterapi gibi işlemlerin etkilerinin artmasında yardımcıdır. Güneş ışınları, çevresel faktörler gibi birçok nedenle oluşabilen cilt tonundaki renk değişikliklerinin en etkili tedavi yöntemi olan karbon peeling, cinsiyet farkı gözetmeksizin hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir. İlk seanstan itibaren sonuç veren karbon peeling cildin yaşlanma belirtisi olan sarkma problemlerinin giderilmesinde de çözüm olarak kullanılabilir.

  • Hamilelikte karbon peeling yaptırılır mı?

Hamileyken karbon peeling yaptırmanın hiçbir zararı yoktur. Cilt yüzeyine uygulanan bir lazer ışıkları günlük hayatımızdaki lamba, güneş gibi ışık kaynaklarının konsantre halidir ve aynalar ile kırılarak cilt altına ulaştırılır. Dolayısıyla hamilelik sürecinde hem anneye hem de bebeğe bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  • Karbon Peeling Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama sonrasında kişinin yüzünde hafif kızarıklar gözlenebilir fakat bu geçici bir durum olduğundan endişe etmenize gerek yoktur. İşlem uygulanan kişinin günlük yaşamı aksatacak bir durum oluşmaz. Sıcak banyo yapılması sakıncalıdır bu nedenle ilk zamanlarda sıcak banyo önerilmez. Kişinin kendini mutlaka güneşten korumalıdır. Dışarı çıkılması gerekiyorsa kesinlikle güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Karbon Peeling Fiyatları

Karbon peeling uygulaması hem zaman hem de maddi açıdan diğer yöntemlere göre çok daha kârlıdır. Detaylı fiyat bilgisi uzman hekim muayenesinin ardından belirlenir. Fiyatlar uygulanan seans sayısına, hastaneye ya da kullanılan ekipmanlar gibi farklı etmenlerden dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle internette yazan karbon peeling fiyat bilgileri çoğu zaman gerçeği yansıtmamaktadır.

Hekimlerin, klinik ve hastanelerin rekabet kurumunun belirlediği kurallar gereği fiyat bildirmesi yasaktır. Bu kurala uymayanlara ciddi cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.