Karın Germe

Karın germe, abdominoplasti olarak da bilinir ve diyet, egzersiz gibi kilo verme yöntemlerine yanıt vermeyen karın derisi sarkıklığı kadın ve erkeklere yapılabilen bir ameliyattır. Abdominoplasti özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın ve çevresindeki deride çatlaklar ve sarkıklıklar oluşmuş ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalı bir yöntemdir.

karin-germe

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı çeşitleri ikiye ayrılır:

  • Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti)
  • Kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasti)

Karın germe estetiği orta ve alt karın bölgesinde biriken fazla yağ ile birlikte sarkık durumdaki cilt dokusunun alındığı aynı zamanda da karın kaslarının gerdirilerek sağlamlaştırıldığı bir estetik cerrahisidir.

Kesinlikle bir şişmanlık tedavisi olmayan karın estetiği operasyonunun kilolu hastalara uygulanabilmesi için kişilerden ameliyat öncesi egzersiz, diyet gibi yöntemlerde kilo vermeleri istenir. Karın estetiği ameliyatı ile göbek estetiği ve karın estetiği başarılı bir şekilde şekillendirilebilir ve estetik dikiş sayesinde karın germe dikiş izi minimum düzeye indirilebilmektedir.

Karın germe hangi bölüm için olursa olsun farklı teknikler kullanılarak yapılabilen bir operasyondur.

Karın estetiği ameliyatı; meme estetiği ameliyatları, liposakşın gibi estetik ameliyatlar ile birlikte yapılabilmekle birlikte rahim, yumurtalık gibi karın içi ameliyatları ile birlikte de yapılabilir.

Karın estetiği işlemi sırasında karın ve bel çevresinde biriken yağ dokularının çıkarılabilmesi için doktorunuz karın germe ve liposuction işlemini birlikte uygulamak da isteyebilir. Bu sayede tek bir ameliyat ile karın germe ve göbek yağı aldırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe, yalnızca göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesi için yapılan operasyondur. Bel ve kasıklara etki etmez ve göbek deliğini düzeltmez.

Mini Karın Germe Kimlere Yapılır?

Karın duvarındaki yağ birikmesinin orta dereceli olduğu ve karnın alt yarısında görüldüğü ve karın derisindeki esneklik azalmasının karnın alt yarısında olduğu durumlarda tercih edilir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Karın estetiği görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır fakat kilo verme, obezite gibi sağlık sorunlarınızı ortadan kaldırmayacaktır. Bu nedenle kilo vermek, doğum yapmak isteyen hastaların karın estetiği operasyonunu ertelemesinde fayda vardır. Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeniz ve bunları cerrahınızla tartışmanız da ameliyat sonrası süreç için oldukça faydalıdır. Karın germe ameliyatı yaptıracak olanlar operasyon öncesi doktoru ile endişeleri ve beklentileri hakkında açıkça konuşmalıdır.

Doğumdan sonra karın estetiği ameliyatı için en ideal zaman birinci yılın sonudur. Bu süreçte hem anne verebileceği kiloları vermiş olur hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak belirginleşir.

Karın germe ameliyatı sonrası hamilelik bu ameliyat için engel olmamakla birlikte için çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa karın estetiğinin ertelenmesi en faydalı karar olacaktır. Erteleme sebebi ise yeni bir hamilelik ile birlikte yeni deformasyonlar oluşacak olmasıdır.

Karın çatlakları kilo alıp verme sebebi ile oluşmuşsa karın estetiği kilo verme sürecinin sonunda yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Cerrahınız sizden sigara içen bir hasta iseniz buna ameliyattan 4 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonrası kadar ara vermenizi isteyecektir. Aynı süreç içerisinde güneş ışınlarına da fazla maruz kalmamanız gerekir. E vitamini ve aspirin kullanıyorsanız ara vermeli ve ameliyat öncesi ağır diyetlerden de uzak durmalısınız. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi karın estetiği de soğuk algınlığı yada başka bir enfeksiyon gibi sağlık sorunlarında ertelenebilir.

Karın germe ameliyatı öncesi işlemin detaylarının planlanması için karın bölgenize çizim yapılacaktır. Hemen ardından ise hastanın karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası farkı net olarak görebilmesi için karın germe fotoğrafları çekimi yapılmaktadır.

Karın Germe Liposuction İle Birlikte Yapılabilir mi?

Karın germe ve liposakşının aynı anda yapılması son tekniklerde ameliyatı daha basitleştirildiği için tercih edilebilmektedir. Bu konuda en doğru fikri öğrenmek için doktorunuza danışın.

Karın germe ameliyatı için karın estetiği ve göbek estetiği ameliyatları içerisinde en etkili tedavi yöntemi demek oldukça yerinde bir tabir olacaktır. Her hamilelik süreci karın bölgesinde derin çatlaklara, yıpranmalara, deformelere neden olur. Özellikle ikiz bebek bekleyen kadınlarda, hamilelik sürecinde çok kilo alınan durumlarda deformasyon fazlaca artar. Genişleyen karın derisi bollaşır ve çatlar. Karın duvarı bağ dokusu da gevşeyerek, karın duvarının öne doğru çıkıklaşmasına ve şişkinliğe sebep olur.

Karın germe ameliyatı hamilelik sürecinde meydana gelen tüm bu sorunları tek başına düzeltebilecek neredeyse tek uygulamadır. Karın germe kremleri, çatlak kremleri, çatlak serumları, karın germe hareketleri ya da karın germe egzersizleri uygulayarak karın sarkması ve karın çatlakları tamamen düzeltmek imkansızdır.

Karın estetiği ile hem karnınızdaki çatlak derilerden kurtarır, hem fazla yağlarınızı yok eder hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine kavuşturur.

Karın Germe Ameliyatı İzi Belli Olur mu?

Karın germe göbek deliği üzerinde kalan çatlakların büyük kısmını giderebilen bir yöntem değildir. Tam anlamı ile giderilemeyen göbek deliği üstündeki çatlaklar ameliyat sonrası gerginleşerek çok daha az belirgin hale gelirler. Karın germe ameliyat iç çamaşırınızın içerisinde kalacak kesi izi bıraksa da bu iz sezaryen izinin hemen hemen iki katı uzunluğunda olacaktır. Tüm estetik ameliyatları ile kıyaslandığından karın germe ameliyatı bütün estetik ameliyatları içerisinde en ağrılı ameliyat olmakla birlikte, en geç ve en zor iyileşen bir operasyondur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatında sezaryen izi seviyesinden başlayan ve yanlara doğru tek bir hat üzerinde ilerleyerek göbek deliğine kadar olan bölgedeki çatlamış ve sarkmış olan deri fazlalığı alınır. Karın germe ameliyatı göbek deliği yukarısında kalan derinin alınabileceği bir uygulama olmadığından buradaki deri fazlalığı gerilerek aşağıya indirilir. Bu sayede göbek deliği de yeniden oluşturulmuş olur ve göbek çevresinde biriken fazla yağlar da gerekli görülürse liposuction yani karın yağı aldırma yöntemi de kullanılır.

Karın estetiğinde fıtık ameliyatları ile benzer bir dikiş tekniği kullanılır. Bu sayede gevşek karın ön duvarı kasları kendi üzerine katlanarak hem sağlamlaştırılması hem de daraltılması sağlanır.

Son yıllarda yapılan en büyük yeniliklerden biri olan karın estetiği tek bir operasyonla bütün karın, bel ve kasıklardaki ortak olan problemi giderebilen bir yöntemdir. Öyle ki karın germe teknikleri ile bel ve kasık bölgelerinin toparlanmasının yanı sıra hamilelik öncesi dönemdekinden bile daha iyi bir görüntü elde edebilmek oldukça kolaylaştı ve mümkün hale geldi. Karın germe ameliyatı yaptıranlar ameliyattan sonra hamilelik öncesi hallerinden çok daha düzgün bir karın ve bele sahip olduklarını söylemeleri de bu yöntemin başarısının en açık da kanıtıdır.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı riskleri her cerrahi müdahalede olduğu gibi olası kanama ve enfeksiyon riskidir. Karın germe ameliyatları ciddi bir riski olan bir operasyon olmamakla birlikte dikişlerinizin altında ‘hematom’ yani kan birikmesi oluşabilir. Böyle bir durumda doktorunuz sizi yeniden ameliyathaneye alarak birikintiyi temizlemek ve eğer devam ediyorsa kanamayı durdurmak isteyebilir.

Oldukça nadir olmasına rağmen cilt kaybı da görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Germe ameliyatlarında deri katmanları üzerine fazlaca yük biner ve bu da derideki kan dolaşımını bozabilir. Cilt kaybı genellikle ameliyattan sonra sigara içen hastalarda meydana gelir.

Deri rengi siyahlaşır ve sert bir şekil alır. Uzun süre pansuman yapılarak iyileşme sağlanmaya çalışılsa da tam anlamı ile yanıt almak çoğu zaman mümkün olmaz. Bu süreyi kısaltmanın en kolay yolu küçük bir müdahale ile ölü derinin temizlenmesidir. Deri kaybı göbek deliğinde de meydana gelebilmekte ve bir müddet pansuman yapılarak göbek deliği iyileştirilebilmektedir. Bu tür dolaşım bozuklukları riskini en aza indirebilmek özellikle ameliyattan sonraki ilk iki hafta sigara kullanmayı bırakmakla mümkündür.

Bazı hastalarda ameliyat sonrası asimetriler, yara izlerinde potluklar oluşabilir. Bu problemler, ufak bir rötuş ameliyatı olarak da tanımlayabileceğimiz karın germe revizyonu operasyonu ile kolaylıkla giderilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın estetiği büyük ve zorlu bir ameliyattır. Karın estetiği ameliyatı sonrası hastaların çoğu ilk 3–4 gün ağrı hissederler ve karınlarının gergin olduğunu söylerler.

Karın estetiği sonrası hastadan en az 2 gün olmakla birlikte genellikle 4 gün tuvalet dışında yatak istirahati yapması istenir. Karın estetiği operasyonunun ilk günleri cenin pozisyonunda, öne eğik yatmanız gerekir. Bunun sebebi ise ancak bu pozisyonda olduğunuzda dikişleriniz üzerindeki gerginlik hafiflemesi ve rahat edebilmenizdir. Genellikle 4.  günden sonra ağrılar hafiflemeye, hasta yürütülmeye başlanır. 7- 9 gün sonra da hasta artık oturabilir ve dilediği pozisyonda yatabilecek hale gelir.

Karın germe ameliyatı hastanede yatma sürecinin 1 gün olduğu bir operasyondur. Evde istirahatinizin ardından 1 hafta sonra günlük yaşamınıza ve iş hayatınıza da dönebilirsiniz. Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki 3 hafta kadar yasaklanır. Konuyu doktorunuz ile görüştüğünüzde sizi daha detaylı bilgilendirecektir. Aynı zamanda cam silme gibi ağır ev işleri ve ağır sporlardan da en 4 hafta uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası ilk haftadan sonra yavaş tempolu yürüyüşler yapılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası denize girmek sakıncalı olabileceğinden mutlaka hekiminizden onay almalısınız.  Doktorunuz size bazı kurallar koyacak ve önerilerde bulunacaktır. Bunlara uymanız durumunda düz ve sıkı bir karın görünümüne kavuşma süreciniz oldukça hızlanacaktır.

Karın estetiği sonrası ağrı şikayetleri için ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli gelir. Karın estetiği operasyonu ciddi morarmanın ve şişliklerin görülmediği bir cerrahi girişimdir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru karın germe ameliyatı ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.