Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı, estetik kulak ameliyatı denilince aklımıza ilk gelen ameliyatların başında yer alır.

Kepçe kulak ameliyatı ile estetik açıdan istenmeyen görüntüyü ortadan kaldırmak mümkündür. Ameliyat ile açıları düzeltilen kulak kepçesinin, başa doğru yaklaşması sağlanır. Kepçe kulak ameliyatı sırasında gerek duyulursa kulak boyutlarında bir miktar küçültmede yapılabilir. Bu durum sıklıkla kulak memesi büyüklüğü için kullanılır.

Kepçe kulak sorunu tam olarak, kulak kıvrımların, az gelişmesi, oluşmaması ya da yetersiz gelişmesinden kaynaklanır. Kepçe kulaklıklı kişilere ilk bakıldığından görülen şey kulağın, kafatasından daha uzakta durmasıdır.

Kepçe kulak sorununda en büyük kaygıyı estetik görünüm oluşturur. Kepçe kulaklık erkekler kısa saç kestiremezken kadınlar ise saçlarına topuz gibi istedikleri hiçbir saç şeklini veremezler, sürekli saçlarını açık tutmak zorunda kalırlar. Kişide bu durumlar sosyal sorunlara neden olabilir ve hasta bu nedenle kepçe kulak ameliyatı olmak isteyebilir. Yarattığı sosyal problemler nedeniyle de ameliyat olmak isteyebilirler.

Ameliyat genellikle lokal anestezi altında ve outpatient adı verilen bir prosedür kullanılarak yapılır. Hastanın çocuk olduğu durumlarda ise ameliyat genel anestezi gerektirebilir.

Muayene olmak için merkezimizi ziyaret ettiğinizde daha önce yapılmış kepçe kulak ameliyatları öncesi sonrası fotoğraflarına bakabilir ve kepçe kulak ameliyatı sonrası görüntünüzü çok daha kolay tahmin edebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak düzeltilmesi amacıyla yapılan estetik ameliyatlarında birçok farklı ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Bazı ameliyatlarda kıkırdak doku içerisinden az miktarda çıkarma yapılır ya da doku hiç çıkartılmadan kıkırdak hafif biçimde törpülenir ve kulağa bu şekilde istenilen biçim verilir. Kulağın anatomik kıvrımlı yapısı hasar görmeden kulak geriye doğru gelecek şekilde katlanır ve kalıcı dikiş atılarak katlanan kısmın yeniden açılması olasılığı ortadan kaldırılır ve kesi son olarak cilt dikişleri ile kapatılır.

Dikişler sadece kulağı tutmak değil aynı zamanda yönünü değiştirmek için de kullanılmaktadır. Kulak kıkırdağı ile deri arasında farklı tekniklerle kullanılarak serbestleştirilir ve bu sayede de üzerindeki dirençten kurtularak kendi şeklini korumaya devam eder. Kulak arkasında atılan dikişler de kısa zamanda kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan kepçe kulak ameliyatı sonrası dikiş aldırma gibi durum da söz konusu değildir. Kulak estetiği ameliyatı sonrası kanama olmaması için de hastaya baskılı bandaj uygulanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat yaklaşık 1.5 saat kadar süren bir ameliyattır. Ancak farklı deformasyonların da duruma eşlik etmesi halinde bu süre uzayabileceği de unutulmamalıdır.

Kulak Memesi Küçültülmesi Nasıl Yapılır?

Bazı kişiler için kulak memesi büyüklüğü de oldukça can sıkıcıdır ve sosyal hayattan uzaklaştırabilir. Bu nedenle bu hastalara kulak memesi küçültme ameliyatı uygulamak gerekebilir. Ameliyat ile kulağın daha küçük görünmesi sağlanır. Ancak bilinmesi gerekir ki kulak memesi küçültme ameliyatı her kulak estetiği ameliyatı sırasında yapılan bir rutin değildir. Kulak memesi küçültme yalnızca büyüklük ve sarkma gibi sorunların tedavisi için başvurulan bir yöntemdir.

Kepçe Kulak Ameliyat Sonrası

Kulağın bolca kanlanan bir organ olması nedeniyle hastaya uygulanana baskılı pansuman oldukça önem taşır. Bu baskı, kulak estetiği ameliyatı sonrasında dokuların arasına kan sızmasını engeller. Ameliyat sonrası kulak ağrısı birkaç gün devam edebilir fakat bu durum basit ağrı kesiciler ile yatıştırılabilmektedir.

Ameliyattan 4-5 gün geçtikten sonra bandaj çıkartılır ve kulak çok daha hafif bir bandaj ile sarılır. Bu bandajların da çıkarılma süresi geldiğinde hastaya özellikle de geceleri saç bandı, kepçe kulak bandı ve tenisçi bandajı takması tavsiye edilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası saç bandı ya da tenisçi bandajı gündüz de kullanılmalıdır. Kepçe kulak için kulak bandı takmak kulağın şeklinin daha iyi koruması için istediğimiz bir durumdur.

Erişkinler kulak estetiği ameliyatından ortalama 5-7 gün içinde işlerine dönebilmektedir. Çocuklarda kulak estetiği ameliyatı sonrası ise ortalama 1 hafta okula dönüş yapılabilmekte fakat aktivitelerde oldukça dikkatli olunması gerekir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Hastalar her işlemin kolay ve ucuz olmasını talep ederler. İple kepçe kulak operasyonu bir ameliyat olmadığı ve elbette ucuz kepçe kulak ameliyatı olduğu için hastaya cazip gelir. Ancak sanılanın aksine iple kulak estetiği ameliyatı her kulak yapısına uygun bir teknik değildir. Kulak estetiği ameliyatları sonrası nüks riski oldukça fazla iken iple yapılan kepçe kulak ameliyatı sonrası bu risk kat be kat artar. Öyle ki hastalar çok kısa bir süre sonra kulak estetiği ameliyatı sonrası kulakların eski haline geri dönmesi şikayeti ile yeniden hekimin kapısını çalmaktadır.

Kulak Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

  • Kepçe kulak ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılmalıdır?

Kulak, anatomik gelişimini 6 yaşına erişildiğinde çok büyük oranda tamamlamış olur ve bu sayede de kulak estetiği ameliyatı yaşı için 6 yaşın uygun bir yaş olduğu kabul edilir. Operasyon için genellikle çocuklarda genel anestezi tercih edilirken yetişkinlerde lokal anestezi kullanılır. Operasyonun ileri yaşlarda yapılmasının hiçbir olumsuz yanı olmamakla birlikte her yaş döneminde yapılan ameliyatlardan doğal sonuçlar alınabilmektedir.

  • Kulak Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatı çeşitleri kulaktaki soruna göre değişkenlik gösterse de her kulak ameliyatında kesi, kulak arkasından açılmakta ve bu sayede de kulak estetiği ameliyatı sonrası iz problemi daha ameliyatın başında iken çözülmektedir. Dışarıdan bakıldığında kişinin ameliyat olduğunu anlamak mümkün değildir.

Kulak arkasından açılan kesi işe birlikte az bir miktar deri çıkartma sonrası kulak kıkırdak dokusuna ulaşılır. Kulak arkasında belirsiz de olsa bir iz kalması oldukça normaldir fakat bu iz hem kulak arkası çok iyi iyileşen bir bölge olduğu ve kıvrıma denk geldiği için dikkatlice inceleme olmadan belli olmayacaktır.

  • Kepçe Kulak Ameliyatı Kulak Zarına Zarar veya İşitmeye Etki Eder mi?

Kulak estetiği ameliyatı da dahil tüm kulak estetiği operasyonları dış kulağı kapsar ve kulağın kıkırdakları ile alakalıdır. Kulak zarı ise iç kulak adı verilen bölgededir ve operasyon gerek orta kulağa gerekse de iç kulak bölgesine zarar vermez. Kulak estetiği ameliyatı işitme kaybına sebep olmaz.

  • Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Operasyon sonrası 1-2 gün süren hafif ağrılar görülebilir. Ancak bunun dışında hastaya uygulanan baskılı pansuman ve sargı da hastaların çoğu zaman alın bölgesinde rahatsızlık ve ağrı hissetmelerine neden olabilmektedir. Bu geçici ağrılar klasik ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.

  • Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Ameliyat esnasında eriyen dikişler kullanılır ve yaklaşık 1 hafta sonra dikişler kendiliğinden erimeye başlar 2-3 haftada tamamen kaybolur.

  • Kepçe Kulak Ameliyatı’ndan Sonra Ne Zaman Banyo Yapılabilir?

Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra banyo ve duş yapılabilir. Banyo süresi ilk seferlerde kısa tutulmalı ve ılık su kullanılmalıdır. Duş sırasında kulağa çok dokunulmamalıdır.

  • Kepçe Kulak İçin Saç Bandı Ne Kadar Süre Kullanılır?

Kalıcı dikişlerle kulak şekillenmesi ve iyileşme dönemi ortalama 1 ayı bulur. Bu süre boyunca kulak ameliyatı sonrası saç bandı takılması oldukça önemlidir. Gereken süre hakkında doktorunuzu sizi detaylıca bilgilendirecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kepçe kulak ameliyatı 2019 fiyatları, kulağın deforme durumuna, çift ya da tek kulağa operasyon uygulanmasına, kulak memesinde de herhangi bir sorunun varlığına ve verilen anesteziye göre değişkenlik gösterir.

Kepçe kulak ameliyatı İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru kepçe kulak ameliyatı ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.