kisiye-ozel-tabanlik

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye özel tabanlık yürüme, denge problemi gibi sorunlar yaşayan kişilere uygulanan yürüme analizleri işlemlerinin ardından kişinin ayak profiline göre yapılan özel tabanlıklara verilen addır.

Kişisel ayak formuna özel olarak üretilen kişiye özel tabanlıklar ile basma sorunu, ayak, bilek ve diz ağrısı gibi birçok sağlık sorununun giderilmesi mümkündür.

Kişiye Özel Tabanlık Nedir?

Kişiye özel tabanlık hazırlanması için kişinin ilk olarak yürüme analizi ve diğer ölçüm yöntemlerine tabi tutulması gerekir. Ölçümler sırasında ayağın yük dağılımını ortaya koyan bir nevi özel haritalar çıkartılır ve sonrasında hastanın doğru ve anatomik basmasını sağlamak için kişiye özel tabanlık üretilir.

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Üretilir?

Kişinin yürüme analizi verileri, CNC (Computer Numeric Control) adı verilen özel olarak geliştirilmiş bilgisayar programlarına kodlanarak üretilir. Kişiye özel tabanlık üretiminin en büyük farkı ise bu noktada ortada çıkar. Standart ayak ölçülerinde hazır satılan ayak tabanlıklarından farklı olarak hazırlanmış bu tabanlık kişinin problemini çözmeye yönelik üretilir. Bu tabanlıklar öylesine hassas ölçüler baz alınarak üretilir ki aynı ayakkabı numarasına sahip olan bir başka kişi tarafından kullanılamaz.

Bu tabanlıklar uzman kişiler tarafından hazırlanır ve insan cildi ile son derece uyumlu, ergonomik bir yapıya sahip olarak üretilirler. Yürüyüş analizi yapılmadan tabanlık kullanımı fayda sağlamaktan ziyade zarar verebileceği için kişinin özel bir tabanlık kullanımına gerek duyduğunda mutlaka bir uzman yardımı alması gerekir.

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Kullanılır?

Ayakkabı ya da terliğin iç kısmı çıkartılarak yerleştirilen kişiye özel tabanlık isteğe göre kösele, şık ayakkabıların içine uygun incelikte değişik formları da üretilmektedir.

Aynı zamanda denizde, havuz kenarında veya günlük kullanımda rahatlıkla kullanılabilen ve herhangi bir kısmının çıkartılmasını gerektirmeyen kişiye özel terlik üretimi de yine aynı yöntemlerle son derece kolay ve hızlı bir yöntemdir.

Yürüyüş analizi yapılan kişinin elde edilen analizlerden herhangi bir basma sorunu yaşadığı ortaya çıkmış ise kişiye özel tabanlık kullanılarak tüm basma problemlerini gidermek sağlıklı adımlar atmasını sağlamak mümkündür.

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar oldukça önem ve bakım isteyen organlardır. Kişinin ayağında var olan yapısal bir sorundan kaynaklanan yorgunluklar, topuk ağrısı ve diz ağrısı gibi sorunların giderilmesi de kişiye özel tabanlık üretiminin amaçları arasında yer alır.

Kişiye Özel Tabanlık Ne Kadar Sürede Üretilir?

Yürüyüş analizi ile ayaklarınızın, yürüyüşünüzün, ayakta duruşunuzun bilgisayar ile ölçümü yapılır. Yaptığınız iş, günlük aktiviteleriniz, yaşınız, kilonuz ve boyunuza göre milimetrik olarak hesaplanan kişiye özel tabanlık maksimum 30 dakikada hazır hale getirilir ve bu kadar kısa bir süre de çok daha kaliteli bir günlük hayata kavuşabilirsiniz. Çocuklar da dahil her yaştan hastaya kişiye özel tabanlık hazırlamak son derece kolay ve hızlıdır.

Kimler Kişiye Özel Tabanlık Kullanmalıdır?

Ayak, bacak, bel gibi bölgelerden operasyon geçirmiş olan hastaların yürüyüş bozukluğu yaşamamasını engellemek için kişiye özel tabanlık kullanması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra;

  • Düztabanlık ve bunun tam tersi bir durum olan çukur taban sorunu yaşayanların kişiye özel tabanlık kullanması gerekir.
  • Kişiye özel tabanlık içe basma problemi yaşayan kişilerin sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Spor yapmaya yeni başlayanlar ve gelişim çağındaki çocuklar için kişiye özel tabanlık kullanımı sağlanarak gelecekte oluşabilecek ayak deformelerinin önüne geçmek mümkündür.

Kişiye Özel Tabanlık Kullanmanın Faydası Nedir?

  • Kişiye özel tabanlık kullanımı ile topuk dikeni ağrısı giderilir.
  • Hallux valgus adı verilen kemik çıkıntısı ağrısı ortadan kaldırılır.
  • Ayak bileği ağrısı yaşayanların bu şikâyetleri tedavi edilebilir.
  • Bacak ve diz ağrılarının tedavisinde kişiye özel tabanlık oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • Yürüyüş bozukluklarının tedavi edilmesi amacı ile de kullanılan kişiye özel tabanlıklar, yürüyüş bozukluklarının neden olduğu bel, sırt, boyun ve omuz ağrılarını gidermekte de oldukça başarılıdır.
  • Sporcuların kişiye özel tabanlık kullanmaları, spor performanslarında artış göstermelerine fayda sağlar.

Tüm bunların yanı sıra çocuklarda düztaban, içe basma, çukur taban gibi birçok ayak rahatsızlığı erken yaşlarda tespit edildiğinde tedavi edilebilmektedir. Ebeveynler, çocuklarının yürüyüşlerini gözlemlemeli ve normal dışı bir durum sezdiklerinde mutlaka bir hekim görüşüne başvurmalıdırlar. Ayrıca çocukları spor yapmaya başlatmadan önce kesinlikle bir doktor muayenesinden geçirilmesi de birçok ayak sorununun erken teşhis edilmesi açısından büyük önem taşır. Bu şekilde giderilmesi daha zor deformasyonların önüne geçmek ve erken tedaviler ile çocukların ayak sağlığını korumak mümkün hale gelebilmektedir.

Kişiye Özel Tabanlık Fiyatları

Kişiye özel tabanlık İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından yürüyüş analizi yaptırabilir ve sizin için belirlenen en doğru kişiye özel tabanlık ücreti hakkında bilgisi alabilirsiniz.