Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon nedirLazer epilasyon nedir? son yıllarda istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri içinde en çok tercih edilen bir kalıcı epilasyon yöntemidir. Sistem çalışma prensibi olarak cilt altındaki kıl köklerine ulaşarak  lazer enerjisini iletir. Kıl köklerinde melanin pigmenti tarafından emilen lazer enerjisi ve ısı enerjisi sayesinde tüy köklerini yok ederek uzama özelliğini kaybetmesini sağlar.

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Lazer epilasyonun yapılamasına engel olacak herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve kıl oluşumu tamamlanmış olan herkes gönül rahatlığıyla uygulama yaptırabilir. Beyaz renkli kıllara lazer epilasyon yarar sağlamaz bunun nedeni beyaz kılların içerisinde renk pigmenti olmamasıdır.

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Lazer işlemi sırasında göz ve çevresinin korunması gerekir ve bu nedenle estetik uzmanınız size özel bir gözlük vererek işlem süresince takmanızı isteyecektir. Lazer işlemini uygulanacağı bölgeden makyaj, yağ ve krem gibi ürünler olmalıdır. Lazer epilasyon süresi uygulamanın yapılacağı bölgeye ve cihaza göre değişkenlik gösterse de koltukaltı ve yüz bölgesine lazer uygulaması ortalama 5 dakika, genital bölgeye lazer uygulaması 10 dakika tüm bacak bölgesinde ise yaklaşk olarak 1 saat sürer.

Buz lazer olarak da bilinen soğutmalı lazer ile yapılan işlemlerde ciltte yanık meydana gelme olasılığı oldukça azdır. Lazer sırasında hafif de olsa bazı kişilerde anlık acı hissi oluşabilmekte ancak bu durum geçmektedir. Lazer epilasyon sonrası kızarıklık meydana gelmesi de yine kısa sürede geçecektir.

Lazer epilasyon kaç seans sürer?

İlk kez yapılan lazer işlemindi hali hazırda uzamış olan kıl köklerine erişilebilir ve kıllar uzadıkça yaklaşık 1-2 ayda bir seanslar tekrarlanır. Lazer epilasyon seansları kişiden kıl yapısına göre değişkenlik gösterse de genelde 6-68 seans tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için yeterli olabilmektedir.

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir?

Lazer çeşitleri ve imkanları oldukça geniş olan bir uygulamadır.  Alexandrite ve diod lazer en çok tercih edilen lazer türü olmakla birlikte bunun dışından (ıpl) yoğun ışık tedavisi, nd yag lazer ve ruby lazer uygulamaları da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Alexandrite lazer epilasyon nedir?

Alexandrite lazer 755 nanometre dalga boyuna sahip bir cihazdır. Melanin etkileşimi açısından oldukça etkili olan bu lazer türü özellikle de kalın kılların yok edilmesinde yüksek başarı sağlar. Kıl köklerinin tahrip edilmesinde yüksek başarı sağlayan tüy uzama özelliğini de yok eder.

Ten rengi çok koyu olmayan kişilerde ve kıl rengi koyu olan kişilerde çok daha başarılı sonuçlar veren alexandrite lazer soğutmalı sistemi sayesinde de uygulama esnasında acı hissini en aza indirir ve iz kalma ihtimali yok denecek kadar azdır. Çok az olur ve iz kalma ihtimali de yok denecek azdır. Alexandrite lazer epilasyon seansları için genelde 5-8 seans yeterli olmaktadır.

Diode – diyot lazer epilasyon nedir?

Diode lazer epilasyon alexandrite lazer epilasyona benzer ancak dalga boyu 810 nanometredir ve alexandrite lazerden daha uzundur. Diode lazer ile derin tüy köklerine ulaşmak çok daha kolaydır. Yalnızca açık tenli kişilerde değil koyu ciltlere lazer uygulanmasına da imkan sağlayan diode lazer hem kalın hem de ince tüylerde etkili bir yöntemdir. Hem kadınlar t-hem de erkekler tarafından sıkça tercih edilen diyot lazer buz lazer özelliği sayesinde acı ve yanık ihtimalini  minimuma indiren bir sistemdir.

ND:Yag lazer epilasyon nedir?

Melanin tarafından en az emilen ışınlara sahip olan bu lazer sistemi ile en koyu ten rengine sahip kişilerde dahi başarılı sonuçlar alınmaktadır.  Diğer lazer türleri ile kıyaslandığından nd:yag lazer epilasyon uygulaması ağrılı ve acılıdır.

IPL epilasyon nedir?

IPL, yoğun ışık teknolojisi anlamına gelir ancak son yıllarda epilasyon amacıyla pek tercih edilmez. Lazer teknolojisinden farklı bir çalışma prensibine sahip olan IPL epilasyon sabit olmayan dalga boyuna sahiptir ve uzman tarafından hastaya göre ayarlanır. Diğer lazer yöntemlerine göre acı hissi daha fazla hissedilir.

Ütüleme epilasyon nedir?

Ütüleme lazer epilasyon aslında diode lazerin başlığı ve kontakt soğutma sistemi geliştirilmiş bir türüdür. In-motion lazer de denilen ütüleme epilasyonda seans süreleri daha kısadır ve gelişmiş soğutma sistemi daha konforlu bir işlem sunar.

Lazer epilasyon uygulama bölgeleri

Lazer epilasyon vücudun neredeyse tüm bölgelerine uygulanabilen bir tedavidirEn çok lazer yapılan vücut bölgeleri aşağıda listelenmiştir.

Koltuk altı lazer epilasyonu

Lazer epilasyon için en çok tercih edilen bölgelerden biri koltuk altıdır. Lazer ışınları koltuk altındaki lenf bezlerine ulaşmaz bu nedenle de lazer uygulaması herhangi bir sağlık soruna neden olmaz. Koltuk altı kıllarından kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu olan lazer epilasyon kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 6-8 seansta başarılı sonuçlar verir.

Genital bölge lazer epilasyonu

Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgelerin başında genital bölge gelir. Lazer ışınları sadece cilt altına ulaşabilecek boyuttadır ve bun nedenle yumurtalık, rahim gibi organlara ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle bu organlarda sorunlara neden olmaz. Genital bölgedeki kıl dönmeleri için de en etkili çözümü lazer epilasyon sunar. Bikini bölgesine lazer epilasyonu uygulaması için çoğunlukla 6-8 seans yeterli olmaktadır.

Bacak bölgesi lazer epilasyonu

Lazer epilasyon bacak bölgesinde de oldukça başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır. Uzun süre epilasyondan kurtarması bacak kıllarındaki batıklara çözüm sunması nedeniyle çokça tercih edilmektedir.

Bacak bölgesi için alexandrite lazer ve diode lazer en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Yüz bölgesine lazer epilasyon uygulaması

Yüz bölgesi lazer epilasyon için en hassas bölgedir. Yüz bölgesindeki tüylenmeler çoğunlukla hormonal kaynaklıdır ve hastaya aynı zamanda hormon tedavisi uygulanması da gerekebilir. Yüz bölgesinde uygulanacak epilasyon için çok dikkatli olunmalıdır. Öyle ki alexandrite lazer yüz bölgesindeki tüy sayısında azalma sağlamak yerine artışa neden olabilmektedir. Yüz bölgesi için en doğru lazer tercihi diyot lazer epilasyondur. Diyot lazer epilasyon yüz dışında kol, bıyık, çene, ense, boyun, göğüs, sırt gibi bölgeler için de tercih edilebilmektedir. Alexandrite lazer de bir seçenektir ve en doğru kararı vermenize merkezimize geldiğinizde uzmanımız yardımcı olacaktır.

Lazer epilasyonun riskleri ve yan etkileri var mıdır?

Lazer epilasyon FDA (amerikan gıda ve ilaç dairesi) tarafından güvenilirliği ve etkinliği onaylanmış bir sistemdir. Sağlık bakanlığı tarafından onaylı olan bir merkezde bir uzman tarafından uyguklandığı takdirde hiçbir yan etkisi ve riski yoktur. Lazer epilasyonun avantajları bu şartlar sağlandığında oldukça yüz güldürücü olmaktadır.

Lazer epilasyon fiyatları neye göre belirlenir?

uygulama fiyatları yapılacak bölgeye, seans sayısına ve kullanılacak yönteme göre değişkenlik gösterir. Kadın lazer epilasyon fiyatları ve erkek lazer epilasyon fiyatları arasındaki fiyat farkının en belirgin nedeni kıl yapısın ve bölgelerin genişliğidir.

Bölgesel incelme için tıklayınız.

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com