Podoloji

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji), mantar, nasır gibi sorunların giderilmesinin yanı sıra rutin bakımların sağlanması için yapılan el ve ayak bakımına verilen genel addır.

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bunlar;

medikal-el-ve-ayak-bilimi
 • Batık tırnak tedavisi,
 • Diyabetik ayak tedavisi,
 • Hamilelik süreci ayak bakımı,
 • Deforme tırnak bakımı ve tedavisi,
 • Mantarlı tırnak bakımı,
 • Spor ve spor yapanlar için ayak bakımı,
 • Ortez ve protez uygulamalarının vücuda uyum sağlamaları için yapılan işlemler,
 • Jel sistem uygulamaları,
 • Nasır bakımı ve tedavisi,
 • Deride meydana gelen sertleşme ve kalınlaşma gibi deformasyonların bakımları,
 • Çatlak topuk tedavisi,
 • Tabanlık, silikon gibi destek malzemelerinin uygulanması olarak çeşitlendirilebilir.

Batık Tırnak Tedavisi

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) tırnak batması şikayetlerinin tedavisinin de yapıldığı bir alandır. Sıklıkla günlük hayatta karşımıza çıkan ayak sorunlarından biridir. Tırnağın aldığı darbeler, tırnak üzerine darbe alınması, özellikle bale sporu ile ilgilenen kişilerde görülen tırnak üzerinde duracak şekilde ayağa basılması, aşırı ayak terlemesi, sivri burunlu, ucu dar ve sıkı ayakkabılar giyinmek, hamilelik, obezite, derin, sivri, yanlış tırnak kesilmesi gibi nedenler tırnak batmasına neden olabilmektedir.

Genetik yatkınlık da tırnak batması nedenleri arasında yer alan en bilindik sebeplerdendir.

Batık tırnak tedavisi için en sağlıklı ortamlar arasında medikal el ve ayak bakımı (podoloji) uygulaması yapan sağlık merkezleri gelmektedir. Tırnağın doğal uzama sürecine destek olunarak batık tırnak tedavisi etkin şekilde yapılabilmektedir. Hızlı, kesin ve ağrısız batık tırnak tedavisi için dünyanın birçok ülkesinde sıklıkla tercih edilen 3TO yöntemi kliniğimizde uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) için batık tırnağın tedavisinin sonrası yeniden oluşmasının önlenmesi en önemli kıstaslar arasında yer alır. Kişinin de tedaviye katkı sağlaması için ayakkabılarını özenle seçmesi, tırnak kesimine dikkat etmesi, ayağını darbe ve travmalardan korunması gerekir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı ayak mantarına oranla 20 kat daha fazla görülen bir sağlık sorunudur ve düzenli medikal el ve ayak bakımı (podoloji) gerektirir. Tırnak mantarı sıklıkla ayak başparmağı tırnağında görülür.

 • Tırnak mantarının oluşumunu tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır:
 • Diyabet,
 • Aşırı ayak terlemesi,
 • Sıkan ayakkabı giymek, ayakkabı vurması, hijyenik kurallara dikkat edilmeden yapılan manikür-pedikür, gibi işlemler,
 • Herhangi bir nedenle kan dolaşımının bozulması,
 • Yaşlılık,
 • Yetersiz beslenme,
 • Kemoterapi, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımı, AİDS, vb. gibi tedaviler sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sebepler ile örneklendirilebilir.

Tırnak mantarı tedavisi için cerrahi ve medikal el ve ayak bakımı (podoloji) yöntemlerinin yanı sıra, sıklıkla ağız yoluyla alınan ve/veya lokal olarak sürülen ilaçlar kullanılmaktadır. Ağız yoluyla kullanılan mantar ilaçları en etkili yöntem olsa da tırnak mantarını tamamen tedavi edebilen herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Tırnak mantarlarının sık sık tekrarlamasının sebebi de budur.  Bu tedavi yöntemleri medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile desteklenmelidir.

Tırnak mantarı tedavisinde ağız yoluyla kullanılan ilaçlar tedavide yüksek düzeyde başarı sağlar ancak bu ilaçlar uzun süreli kullanım gerektiren ilaçlardır. Bu nedenle de karaciğer üzerinde olumsuz etkileri yaratabilmektedirler. İlaç kullanımı sırasında karaciğer fonksiyonları kan testleri ile düzenli kontrol edilmelidir. Test sonuçlarında istenmeyen durumlarda hekiminiz tırnak mantarı için ilaç tedavisi kesebilir ve tedaviye yalnızca medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile devam edilebilir.

Tırnak mantarı kremi, eritici bant ve tırnak mantarı cilası gibi ilaçlarla belli bir başarı elde edilebilse de bu yöntemler için de diğerleri gibi medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile destek yapılması gerekir.

Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de tırnak çekimi yöntemidir. Fakat tırnak çekimi yöntemi tek tırnağında mantar tutulumu olanlarda uygulanması kolay bir yöntemdir. Birden fazla tırnak mantarı tutulumu olan hastalarda tırnak çekme işlemi tercih edilen bir tedavi yöntemi değildir ve ilaç tedavisi, medikal el ve ayak bakımı (podoloji) kombine edilerek verilir.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi ise diğer medikal el ve ayak bakımı (podoloji) tedavisi yöntemlerinden yanıt alınamayan ya da bu tedavilerin hiç kullanılamadığı hastalarda yan etki olmayan, tırnakta anormal değişikliklere neden olmayan, direnç gelişmeyen önemli bir tedavi seçeneğidir.

Diyabetik Ayak Bakımı

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) diyabetik ayak bakımı konusunda fazlasıyla seçenek sunan bir alandır. Diyabetik hastalarda uzun yıllar içerisinde özen gösterilmesi gereken en önemli konu ayak sağlığını korumak ve bakımını düzenli yapmaktır.

Diyabet hastalığında ayak ve bacak damarlarında meydana gelen daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.  Bu nedenle diyabette medikal el ve ayak bakımı (podoloji) en çok üzerinde durulması gereken koruyucu ve tedavi edici yöntemlerin başında gelmektedir.

Bacak damarlarında sertleşme, kireçlenme ve dolaşım bozukluğu en çok diyabetik hastalıklarda, sigara içenlerde görülür.

Tedavi edilmeyen kontrolsüz diyabette, bacak ve ayak sinirlerinde fonksiyon bozuklukları, ağrı, yangı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalmalar ile kendini gösteren nöropati sorunu görünür. Nörapati gelişen hastalarda ayaklardaki yaralanmalar hissedilmez. Fark edilemeyen nörapati sorunlarına, enfeksiyon eklenmekte ve fark edildiğinde tedavisi oldukça güç olmaktadır.

Diyabette unutulmaması gereken en önemli nokta; vücut ağırlığının tümünü taşıyan ve sürekli baskı altında kalan ayaklar, bu baskılar nedeniyle yaralanmalara en açık organdır. Bu ağırlık ve baskı merkezlerini dengelemek yalnızca medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile mümkündür.

Nasır Tedavi

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) alanında sıklıkla karşılaşılan nasır, ayak ve ellerde görülen beyaz ya da sarı renkli deri kalınlaşmalarıdır. Nasır oluşumunun temel sebebi, bölgenin sürekli basınç ya da sürtünmeye maruz kalmasıdır. Ayrıca, sıklıkla el işi ile uğraşan zanaatkârların avuçlarında, yüzük ya da ayakkabı vurmalarında, halter gibi spor yapanlarda, gitar ve keman gibi müzik aleti çalanlar kişilerde ve bunun gibi bazı meslek gruplarında nasır problemi sıklıkla görülür.

Aynı zamanda ayağa büyük ya da küçük gelen ayakkabıların, sıkı ve dar çorapların, yüksek topuklu ayakkabılar da nasıra yol açar.

Nasır Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

 • Nasıra neden olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır.
 • Nasır tedavisi uzman kontrolünde yapılmalıdır.
 • Duştan sonra nemlendirici krem veya besleyici vücut yağı sürülerek nasırlı bölgeye sürtünme azaltılmalıdır.
 • Nasırın tedavisi pedikür salonlarında yapılmamalıdır. Pedikür sırasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunun doğru yapılmaması, pedikürü yapacak kişinin deneyimli olmaması gibi nedenler nasır problemlerinin daha kötü olmasına neden olabilmektedir.
 • Özellikle diyabet problemi olan ve kan dolaşımında bozukluk olan hastaların nasır sorununa karşı daha hassas olması gerekir. Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile diyabet hastaların nasır tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Diğer Medikal El Ve Ayak Bakımı (Podoloji) Tedavileri

Hamilelik Sürecinde Medikal El Ve Ayak Bakımı (Podoloji)

Hamilelik sürecinde ayak sağlığının korunması ve olası problemlerin oluşmasını engellemek ve bunun için de medikal el ve ayak bakımı (podoloji) son derece önemlidir. Vücut ağırlığının hızla artması ile birçok sorun ortaya çıkabilir. Hamilelerde, tırnak batması, düşük tabanlık ve nasır en sık rastlanan sorunların başında gelir. Artan kilo ile ayak tabanındaki basınç da artar ve basınç oluşan noktalar, taban düşüklüğünden eklem deformasyonuna kadar birçok sorun yaratır. Tek bölgede yoğunlaşan ağırlık özel ayak bakımları ile dengeli bir şekilde belli bölgelere dağıtılır ve bu sayede de deformasyonlar engellenir.

Sporcular ve Spor Yapanlar İçin Medikal el ve ayak bakımı (podoloji)

Sürekli spor yapanlar krampon, raket vs. kullanımı sonucu nasır, pullanma, terleme gibi deri deformasyonları ve baskı problemleri yaşarlar ve bunun tek çözüm yolu düzenli olarak medikal el ve ayak bakımı (podoloji) yaptırmaktan geçer.

Tırnaklar spor esnasında karşılaşılacak darbelere karşı uygun kesilmeli ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Duş, soyunma kabini gibi ortak kullanım alanlarında oluşabilecek mantar ve birçok bakteri türlerinden de ayak korunmalıdır.

 Jel Sistemi İle Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) Uygulaması

Kalınlaşmış deforme ve batık tırnaklarda tırnak yatağının düzeltilmesi gerekir. Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) yöntemlerinden biri olan jel sistemi uygulanarak mantarlı tırnakta sıvı emilimi engellenebilir ve böylece tedavi süreci kısalır. Bu sistem ile tırnakta kalınlaşma ve mantardan kaynaklı oluşan rahatsız edici kötü görüntü de ortadan kalkar.

Deforme Tırnak Bakımı

Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklar medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile tekrar şekillenmektedir.

Ortez Tırnak Bakımı

Parmak duruşu ya da veya basış bozukluğu nedeniyle oluşan deformasyonlar medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ve kişiye özel ayak destek malzemeleri hazırlanarak giderilebilmektedir.

Çatlak Topuk Bakımları

Topuk çatlakları kuru, şişkin ve yağ eksikliği olan nasır tabakalarından kaynaklı oluşur. Topuk çatlakların artması ile mikroorganizmalar bu bölgedeki damarlardan vücut içine ulaşabilir sağlığınızı riske oluşturabilir. Yine aynı bölgede bulunan açık sinir uçları ağrının çok daha fazla hissedilmesine sebep olmaktadır. Bu sorunları gidermek için öncelikle fazlalık olan nasır tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Daha sonra yağlı krem sürülerek bazı kişilerde alt deri tabakasına kadar ulaşabilen çatlakların onarılması için düzenli medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ile topuk çatlağı kontrol altına alınmalıdır.

Ancak bu işlem mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı kişi kendi kendine ya da kuaför, pedikür salonu gibi uygun olmayan yerlerde çatlak topuk bakımı yaptırmamalıdır.

Terleyen Ayaklar İçin Medikal El ve Ayak Bakımı (Podoloji)

Terleme problemi olan ayakların, deri ve tırnakta neden olduğu koku ve deformasyonlar, medikal el ve ayak bakımı (podoloji) yöntemleri kullanılarak merkezimizde podoloji uzmanı tarafından uygulanmaktadır.

Medikal El ve Ayak Bakımı (Podoloji) Fiyatları

Medikal el ve ayak bakımı (podoloji) İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından medikal el ve ayak bakımı (podoloji) yaptırabilir ve işlemlerin ardından medikal el ve ayak bakımı (podoloji) ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.