Medikal Masaj

Medikal masaj hasar görmüş, herhangi bir nedenle deforme olmuş organların eski sağlığına dönmesi için uygulanan bir masaj tekniğidir. Medikal masaj ile hastanın yaşam kalitesi yükseltmek ve psikolojik olarak da kendini iyi hissetmesini sağlamak amaçlanır. Medikal masaj etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış ve fazlasıyla geniş bir kullanım alanına sahip bir tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak mevcut uygulamalar arasındaki yerini almıştır.

medikal-masaj
Medikal Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Medikal masaj uygulaması vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin atış hızını yavaşlatır ve bu sayede bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur. Medikal masaj sonrası hastanın vücudundan ödem ve toksik atılımı sağlanarak rahatlama sağlanır.

Son yıllarda önemi daha iyi anlaşılmaya başlayan medikal masaj, doktorların reçetelerinde de yer almaya başlamıştır.

Etkileri bilimsel olarak ispatlanmış olan medikal masaj uygulamasının oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Medikal Masaj Toksik Atımını Sağlar

Kas yorgunluğu ve kronik ağrılar günümüzde birçok kişinin ortak problemidir. Medikal masaj ile ağrılar ve yorgunluğu azaltmak mümkündür.

Tıbbi masaj kasların toparlanmasını sağlarken, biriken toksik maddelerin atılımına yardımcı olmaktadır. Uygulama aynı zamanda kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur ve kireçlenme, spazm ve krampları da önlemeye yardımcı olur.

Medikal Masaj Cilt Bakımı

Tıbbi masaj sonrası vücuttaki ter üretiminde artışı sağlanır. Üre ve diğer atık maddelerin vücuttan atılımı sağlanır. Masaj sayesinde kılcal damarlarda genişleme sağlanır ve bu şekilde dokulara daha fazla kan akışı gerçekleşir.

Tıbbi masaj uygulanan ciltte kan dolaşımını hızlanır ve hücrelerin daha iyi beslenmesi sağlanır. Aynı zamanda cildin elastikiyetindeki artış ile birlikte yağ bezlerinin salgısı yükselerek cilt çok daha yumuşak bir hâl alır.

Medikal masajın insan sağlığına birçok faydası bulunur. Tıbbi masaj el, su ve elektrik gibi farklı yöntemler kullanılarak yapılır ve hasta masajın ardından büyük bir rahatlama yaşar. Bu masaj yöntemi, birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanı olan masaj çeşidi ile ödem, kemik erimesi, parkinson hastalığı, siyatik sinir hastalıkları, omurga eğrilikleri, bel fıtığı, karpal tünel sendromu, menüsküs, omurilik hastalıkları, travmatik beyin hastalıkları, menopoz, psikolojik sorunlar gibi birçok sağlık problemi tedavi edilebilir ve hastalar son derece yüz güldürücü sonuçlar alabilir.

Medikal masaj nasıl yapılır?

Tıbbi masaj göğüs ve sırt bölgesi haricinde diğer tüm bölgelerde, dış yüzeylerden merkeze doğru uygulanır. Tıbbi masaj mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir masaj türüdür. Her kas grubu için uygulanan masaj esnasında esas olarak hedef alınan nokta büyük dolaşım sistemidir.

Tıbbi masaj uygulamasında hareketler yumuşak ve bir o kadar da akıcıdır. Masaj vücuda etki edecek şekilde tekniklerde ve uygun tonlarda uygulanır. Kronik ağrılar ve yorgunluklar başta olmak üzere birçok hastalığın tamamlayıcı tedavisi için kullanılan bu masaj tedavisi ile kas ve hareket sistemi üzerinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Akut kas yaralanmalarında masaj uygulaması kanamayı arttırabilir. Bu durum aynı zamanda yaralanmış kas liflerinin zedelenmesine yol açarak telafisi güç sonuçlar doğurabilir.

Kas, tendon, lif kopmaları ya da tahripleri, kas fıtıkları, kırık-çıkıklar ve açık yaralarda tıbbi masaj yapılması tavsiye edilmez.

Medikal Masaj Kan Dolaşımını Düzenler

Kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin hızını yavaşlatan medikal masaj kandaki beyaz hücre olarak bilinen akyuvarları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda toplardamarlardaki kan akımını yavaşlatarak ve vücutta oluşan ödemin atılmasını idrar, ter gibi doğal yollarla atılmasını sağlar.

Medikal masajın faydaları nelerdir?

  • İç organların destek tedavilerine yardımcı olur.
  • Cilde nem kazandırarak yumuşaklık verir.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Kas yapısına destek olarak ağrı ve diğer şikâyetlerin tedavi edilmesine katkı sağlar.

Medikal masaj kimlere önerilmez?

  • Medikal masaj bazı kişilerde yan etkileri de bulunabilen bir uygulamadır. Bu nedenle;
  • Kas zedelenmesi ve mevcut kırık durumlarında bu masajın yapılması tavsiye edilmez.
  • Damar hastalığı bulunan ve kanda pıhtı oluşumu problemi yaşayan ve bu nedenle kan sulandırıcı kullanan kişilere medikal mesaj önerilmez.
  • Enfeksiyon ve deri hastalıklarında tıbbi masaj uygulaması önerilen bir tedavi yöntemi değildir.
  • Metastatik kanser hastalarına medikal masaj uygulaması önerilmemektedir.

Bu tamamlayıcı tedavi yöntemi ile hastaların ağrı problemlerinde ciddi azalmalar görülür, vücuttaki kan dolaşım ve iç organların fonksiyonları normale döner.

Tıbbi masaj iç organlardan özellikle akciğer ve kalın bağırsak üzerinde etki sağlar. Tıbbi masaj uygulaması akciğerdeki mukusun çözülmesini sağlayarak nefes sorunları çözerken, kalın bağırsaklar için uygulandığında ise bağırsak hareket hızını arttırarak sindirim sistemi üzerinde fayda sağlar.

Medikal Masaj Kaç Seans Uygulanır?

Tıbbi masaj tedavileri, ağrıların azaltılarak hastaların rahatlatılması, problemin kontrol altına alınması gibi nedenlerle yapılır. Bu nedenle de seans sayısı kesin değildir, probleme göre değişkenlik gösterir. Ağrıların yoğunlaştığı dönemlerde daha sık masaj uygulaması yapılabilir.

Medikal Masaj Acı Verir mi?

Tedavi sırasında enjeksiyon ve ilaç kullanılmaz. Masaj sırasında, bazı noktalardaki problemlerin çözümlenmesi anında hafif ağrılar hissedilebilir. Ancak o noktada sağlanan tedavi sonrasında ağrı hissi kaybolur. Masaj sırasında acı duyulması söz konusu değildir.

Medikal Masaj Uzun Sürer mi?

Tıbbi masajlar genelde 1 saat civarında sürer. Uygulama süresi yapılacak olan masaj içeriğine göre değişmektedir.

Medikal Masajın Avantajları Nelerdir?

Medikal masaj tıbbi amaç için uygulanan bir masaj türüdür. Ancak masaj uygulaması sırasında kan dolaşımı hızlandırılıp kaslar uyarıldığı için ciltte sıkılaşma ve parlaklık etkisi de elde edilir.

Kısacası medikal masaj ile ağrılarınızdan kurtulurken estetik duruş için de yatırım yapmış olursunuz.

Tıbbi masaj ile ameliyatsız bel fıtığı, ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi de yapılabilmektedir.

Medikal Masaj Kilo Verdirir mi?

Hayır. Bu yöntem bölgesel incelme, kilo verdirme amaçlı uygulanan bir tedavi değildir. Tıbbi masaj yöntemleri fizik tedaviye destek sağlayan, ağrı dindirme, kas gevşetme ve cilt gençleştirme etkisine sahiptir.

Medikal Masaj Fiyatları

Medikal masaj İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru medikal masaj fiyat bilgisini alabilirsiniz.