Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı; meme formu emzirme, gebelik, yaş gibi çeşitli faktörlerle deforme olmuş olan ya da doğuştan sarkık memelere sahip olan kadınlara uygulanabilen bir estetik operasyon türüdür.  Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında kadınlar vücut ölçüleriyle tam uyumlu ve dik memelere kavuşurlar.

Mastokpeksi adı ile de bilinen, meme kaldırma ameliyatı uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde cerrahınız beden ölçülerinizi dikkate alarak memelerinizin şeklini ve yapısını inceleyerek her iki meme arasında meme asimetrisi olup olmadığını tespit eder. Çoğu kadında sağ ve sol meme birbirinden farklıdır. Ancak bu farklılık özellikle de küçük memeli kadınlarda çok hissedilmez. Muayene sonrasında memelerinizin sarkıklık oranını tespit edilir. Bunun için meme alt çizgisi esas alınarak meme başının bu çizgiden ne kadar aşağıda olduğu belirlenir. Meme kaldırma ameliyatı olmak isteyen kadınlar aynaya baktığında, meme uçları meme katlantı çizginin alt seviyesinde ise bu kişinin meme kaldırma ameliyatı olmaya ihtiyacı var demektir.

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme kaldırma ameliyatı birçok farklı yöntemle yapılır. Yöntemlerin farklılığını meme muayenesi sırasında saptanan deformelerin düzeyi belirler. Sarkıklık oranı, memelerin büyüklüğü gibi birçok faktör ameliyat tekniği konusunda fikir verdiği gibi aynı zamanda ameliyat sonrasında meydana gelecek komplikasyonların şiddetini de belirler. Örneğin büyük memeli olan kadınlarda meme dikleştirme ameliyatı sonrası ize kalma ihtimali küçük memeli bir hastaya göre daha fazladır. Ameliyat genel anestezi altında 2-4 saat kadar sürer.

Göğüs sarkması nedenleri nelerdir?

Meme sarkması birçok kadının ortak şikayetidir. İlerleyen yaş ile birlikte değişen hormonal denge memelerin içlerindeki dokuların azalmasına neden olur. Bununla birlikte yer çekimi, hamilelik, emzirme, yanlış sütyen kullanımı, sık sık kilo alıp verme ve büyük memeli olma gibi durumlarda meme sarkmasının nedenleri arasında yer alır. Erken yaşta meme sarkması sorunu yaşayan kadınlarda bu soruna neden olan en büyük etmen genetik faktörlerdir. Genetik olarak memeleri taşıyan bağ dokularını zayıf olması sonucu erken yaşta göğüs sarkmasına neden olur.

Dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Meme kaldırma ameliyatında kesi meme ucu bölgesindeki kahverengi geçiş kısmına yapılır. Meme başına açılan kesi bölgesinden müdahale edilerek meme dikleştirme yapılır. Renk geçişi olan kısımdan açılan kesiler estetik dikiş ile kapatılır ve belirsiz bir iz kalır. Bunu da yakından bakmadıkça fark etmek mümkün değildir. Aynı zamanda bu ameliyat esnasında süt kanallarına müdahale edilmediğinden emzirme ile ilgili bir soruna yol açmaz.

Ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün müdür?

Göğüs dikleştirme egzersizleri, kremler, meme dikleştirme masajları gibi birçok yöntem ile kadınlar eski dik göğüslü hallerine geri dönmeyi umut ederler. Ancak göğüs dikleştirme masajı, göğüs toparlayıcı kremler, göğüs toparlayıcı sütyen ya da egzersizler gibi yöntemlerin hiçbiri meme dikleştirme ameliyatı ile eşdeğer değildir. Meme dikleştirme ameliyatı yerine geçtiği söylenen birçok bitkisel tedavi yönteminden bahsedilse de bunların hiçbiri işe yaramaz. Aksine bazı bitkisel kürlerin içinde yer alan bitki türleri sağlığınıza zarar verebilir. Meme kaldırma işlemi sadece cerrahi müdahale ile mümkündür.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Meme ameliyatından sonra memede ödem oluşur. Ameliyattan 3 gün sonra bandajlar çıkartılır sonucunda memelerinizi şiş ve asimetrik görmeniz normaldir. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Ancak meme asimetrisi olan kadınlarda meme kaldırma ameliyatı ile tam olarak simetri sağlanamaz. Bunun için meme asimetrisi ameliyatı gerekebilmektedir. Ameliyattan hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır. Hastanın bu süreçte sporcu sütyeni giymesi gerekir. Ameliyattan 24-48 saat sonra drenler çıkartılır. Eriyen dikiş kullanıldığından dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Sporcu sütyeni 4 hafta boyunca sürekli giyilmelidir. Sporcu sütyeni ameliyattan sonra hastanın kendini daha güvende hissetmesini ve daha az ağrı hissetmesini sağlar. Ameliyattan sonra meme ödemi zamanla azalır ve memenin son şeklini alması için ortalama 8-10 hafta süre gerekir.

Meme ameliyatı sonrası memede ağrı çok şiddetli değildir ve memede morluk oluşabilmesi de normaldir. Bu komplikasyonlar zaman içinde gerileyerek ortadan kalkar. Ameliyat sırasında protez takıldıysa birkaç gün kıllarda ağrı hissedilebilir. Yüzme, kol egzersizi gibi hareketleri yapmak için de ameliyattan sonra en az 1 ay beklenmelidir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası memede his kaybı da görülebilmektedir. Bu hissizlik 6-12 ay kadar sonra kendiliğinden düzelecektir.

Meme kaldırma ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında yeniden sarkma meydana gelebilir. Fazla miktarda kilo alıp verme, hamilelik gibi durumların sonrasında yeniden sarkma meydana gelebilir. Bu yüzden yeniden gebelik planı olmayan ve kilo alıp vermesinde sık ve büyük dalgalanmalar olmayan hastalara yapılması çok daha doğru olacaktır.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Meme çatlakları ameliyat ile giderilemez. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme başının altında kalan bölgeden fazla deri çıkartılır. Bu nedenle ameliyat sonrası meme çatlaklarının tam olarak ortadan kalkması beklenmemelidir.

Meme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ameliyat sonrasında doktorunuz size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tavsiyelere uymanız rahat ve kolay bir iyileşme süreci geçirmeniz için önemlidir. Doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmanız olası komplikasyonlarda erken önlem almak için gereklidir. Ameliyat sonrası beklenmedik bir kanama, şiddetli ağrı ya da dikişlerde açılma gibi bir durum söz konusu ise mutlaka doktorunuza bildirmeli ve en kısa sürede muayene olmalısınız.

Meme dikleştirme sonrası hastaların normal yaşama dönüşü ne zamandır?

Meme ameliyatından sonra hastanın normal hayatına dönmesi için belli bir süre verilen önerilere uygun yaşaması gerekir. Ağır işlerde çalışan hastaların iş yaşamına dönmesi için en az 3 ay beklenmesi gerekir fakat ağrı olmayan işlerde çalışan kadınlar ameliyattan 1 hafta sonra işlerine dönebilirler.

 

konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift

Göğüs dolgusu nasıl yapılır?

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com