meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı: Son yıllarda artık hem kadınlar hem de erkekler görünmeyen vücud yapılarındaki bazı bozuklukları estetik açıdan düzeltme için çaba göstermekte ve hekim hekim dolaşarak meme, karın, baldır, popo ve genital organlarındaki hoşlarına gitmeyen bozuklukları gidermeye başlamışlardır.

Meme küçültme ameliyatı memelerinin büyüklüğünden şikâyet eden ve rahatsızlık hisseden kadınların şikâyetlerini ve yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak için yapılan ameliyattır.

Meme küçültmek için yapılan ameliyatlarda aynı zamandan asimetrik memeleri düzeltmek için farklı teknikler aynı anda uygulanabilir. Kadınlar için meme estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da oldukça önemli bir organdır. Bu nedenle meme sağlığı bir kadın için hayati önem taşır.

Hamilelik döneminde, doğum sonrasında ya da kilo alma gibi durumlarda memelerde büyüme meydana gelir. Bazı kadınlarda kilo verme, doğum yapma ya da emzirme sonrasında meme kendiliğinden küçülür ve sarkma meydana gelmez. Ancak bu durum ne yazık ki her kadından aynı olmaz ve bazı kadınların göğüs sarkması sorunu ciddi boyutlara ulaşarak kadının psikolojisini bozar. Meme ile ilgili yapılan ameliyatların bir çoğu doğumdan sonra yapılmaktadır.

Memelerin sarkık ve büyük olması sadece psikolojik ve estetik olarak değil aynı zamanda da fiziksel olarak da birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Büyük memeli kadınlar sırt, omuz ve kol bölgelerinde dayanılmaz ağrılar çekerler ve bu ağrıların tek tedavisi göğüs küçültme ameliyatı olmaktır. Bu durum erken tedavi edilmediği takdirde bel ve boyun fıtığı gibi ciddi sağlık sorunlarının gelişimine zemin hazırlar.

Meme büyüklüğüne bağlı boyun fıtığı ya da bel fıtığı kasların sürekli olarak taşıyabileceğinden fazla yüke maruz kalmasından dolayı ortaya çıkar. Haddinden fazla yük taşımak durumunda kalan bel ve boyun omurları disklerinden çıkar ve fıtık meydana gelir. Tedavi edilmeyen fıtık ağrı, uyuşukluk başta olmak üzere çevre eklemlerde işlev kaybına neden olur ve hastanın hareket kısıtlılığı başlar. Erken tedavi edilmeyen bazı fıtıkların ilerleyen zamanlarda tedavisi de mümkün olmayabilir. Bu nedenle büyük göğüslerden kaynaklı bu sorunları ortaya çıkmadan ekarte etmek için yapılması gereken en doğru hareket meme küçültme ameliyatı olmaktır.

Meme Küçültme Nedir?

Memede farkı nedenlerle oluşan sarkıklık, büyüklük gibi istenmeyen durumlarda meme küçültme operasyonu uygulanır. Bu operasyon hastanın sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için yapılabildiği gibi, büyük göğüslerden kaynaklanan sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellemek için de hekim tarafından önerilebilir.

Büyük göğüslü olmak sırt ve boyun ağrısı başta olmak üzere, meme altının havasız kalmasından dolayı mantar enfeksiyonu, pişik gibi cilt sorunlarını da beraberinde getirir. Büyük memeli kadınlar uygun kıyafet bulamamaktan, sutyen askısından kaynaklı omuz bölgesinde çukurluk ve yara oluşumundan ya da sık sık göğüslerini saklama gibi durumlardan şikâyetçidirler. Bu hastalarda meme küçültme ameliyatı yapılarak tüm bu sorunların önüne geçmek mümkündür.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Göğüs küçülme ameliyatı öncesinde her iki meme de ultrason ile muayene edilir ve gerekli ise mamografi çekimi yapılır. Görüntüleme teknikleri sonrasında hastaya ameliyat için en kısa sürede randevu verilir.

Genel anestezi ile yapılan göğüs küçültme ameliyatı süresi hastadan hastaya değişse de ortalama 3 saat süren bir operasyondur. Ameliyat esnasında açılan kesilerin dikişi için cilt altında kalan ve yara iyileşmesi sonrası kendiliğinden eriyebilen dikişlerdir ve operasyon sonrasında dışarıdan belli olmaz. Meme içinde hematom oluşmasını yani kan birikmesini önlemek için her iki memeye de diren takılarak meme içinde toplanan kanın dışarı tahliyesi sağlanır. Diren birkaç gün içinde doktorunuz tarafından oldukça kolay bir şekilde çıkartılır. Hastadan hastaya göre değişse de birçok hastanın meme ameliyatından sonra cerrahi sütyen takması önerilir.

Göğüs küçültme ameliyatı teknikleri her kadında aynı şekilde uygulanmaz. Kadının memesinin büyüklüğü, şekli, asimetri olup olmadığı, kilosu, vücut ölçüleri, varsa hastalıkları ya da çocuk doğurma ve emzirme düşüncesine göre farklıkları ameliyat esnasında kullanılacak tekniklere karar verilmesinde dikkate alınan en önemli kıstaslardandır. Hekiminiz size soracağı bu sorular sonrasında kullanacağı teknik ya da tekniklere karar verecektir. Örneğin aşırı kilolu bir yapınız varsa sizden öncelikle kilo vermeniz istenecektir. Kilo verdiğinizde memeleriniz vücudunuzla tam uyumlu hale getirilir.

Çocuk düşüncesi olan kadınlarda yapılan ameliyat esnasında süt kanalları korunur. Ancak bilinmesi gerekir ki hangi teknik kullanılırsa kullanılsın her ameliyatta cilt ve meme dokusu çıkartılır. Birçok meme küçültülmesi ameliyatı esnasında meme başı sinirleri, meme damarları ve süt kanalları korunur. Ancak memenin aşırı büyük olması durumunda kadın doğurganlık çağını geçmiş ise meme dokusu meme başı ile birlikte alınır. Fazla meme dokusu çıkartıldıktan sonra meme ucu yeniden yerine dikilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Sizi Neler Bekler?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında memede ağrı en sık görülen yan etkidir. Yara çevrelerinde morluklar, memede ödem ve hassasiyet de sıklıkla meydana gelen komplikasyonlar arasında yer alır.  Göğüs küçültme ameliyatından 1-2 gün sonra drenler çıkartılır ve hasta evinde dinlenmek üzere taburcu edilir. Ameliyattan hemen sonra banyo yapma konusunda en doğru bilgiyi taburcu olmadan önce hekiminiz size söyleyecektir. Ameliyat sonrasında 7-10 gün içinde işinize geri dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında 2 ay kadar bazı spor türlerinden ve aktivitelerden uzak durmalısınız. Yine ameliyat sonrası 4 hafta kadar cerrahi sutyen takmanızda da büyük fayda var. Doktorunuz cerrahi sutyen takmanız gerektiğini düşünüyorsa size önerilerde bulanacaktır.

Meme Küçültme Fiyatları Ne Kadar?

Meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında kesin bir rakam söylemek mümkün değildir. Her kadının meme deformitesi, meme büyüklüğü gibi etmenler farklıdır. Bu nedenle de ameliyat öncesi yapılacak muayenede sonrasında doktorunuz sizin için en uygun fiyatı belirler ve sizinle paylaşır.

Ameliyat esnasında silikon takılması gibi bir durum söz konusu ise de bu ekipmanların ücretleri de değişkenlik gösterir. Ameliyattan önce doğru silikon modellerini hekiminiz ile birlikte seçerek, kalitesine göre farklı modelleri ve markaları tercih edebilirsiniz.

Meme Küçültme Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Meme estetiği ameliyatları arasında yer alan göğüs küçültme ameliyatı öncesinde hastanın yapması gereken bazı şeyler vardır. Hastanın ameliyat tetkikleri yapılırken varsa kullandığı ilaçları doktoruna söylemesi gerekir. Özellikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanıma ameliyat sürecinde ara verilmelidir. Aksi durumda ameliyat esnasında ve sonrasında kanama kontrolü yapılması oldukça güç olacaktır bu da istenmeyen bir durumdur. Sigara içen hastaların da ameliyat öncesi ya da sonrasında sigaradan uzak durması gerekir. Sigara da ameliyat esnasında istenmeyen komplikasyonlara neden olabileceği gibi ameliyattan sonra da yara iyileşmesi sürecini uzatacaktır.

 

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Detaylı bilgi için İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment