Microblading

Microblading

Microblading, kaş bölgesinin içine özel microblading kalemi ile tek tek çizgiler çizilerek, gerçek kaş görünümü verilmesi olarak tanımlanabilecek bir kalıcı kaş uygulamasıdır. 3D kıl tekniği olarak bilinen uygulama ile çok daha etkileyici bakışlara ve bakımlı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Kaş, kadınlar için olduğu kadar erkek için de oldukça önemli bir ayrıntıdır. Çünkü kaşlar yüzümüzdeki ifadeyi belirler. Bu nedenle de daha etkileyici bakışlar için kaşların yüzümüze uygun olarak tasarlanması ve bunun uzun süre yüzümüzde kalması herkesin ortak isteklerindendir ve kıl tekniği kaş uygulaması da bu aşamada devreye girer.

Kaş alma ve düzenli olarak kaş farı ile boşlukları her gün tekrar tekrar doldurmak birçok kişi için oldukça zordur. Yanlış kaş alma sonucu kaş küsmesi ve kaş seyrelmesi gibi birçok sorun da istenmeyen görüntülere neden olur.

Farklı nedenlerden dolayı zamanla seyrelen ve şekli bozulan kaşlar, doğal kıl tekniği kaş microblading uygulaması ile yeniden istenen görüntüye kavuşturulabilir. Kişiyi her gün kaş boyama derdinden kurtaran microblading yöntemi ile kaşlar uzun süre ve sabit bir tasarımda güzelliğini korumaya devam eder.

Microblading 3D Kıl Tekniği Kaş Nasıl Yapılır?

Microblading kaş nasıl yapılır diye merak eden kişi sayısı bir hayli fazladır. Kıl tekniği kaş microblading uygulaması ile arasındaki ve çevresindeki boşluklara kalıcı makyaj boyası ile kıl görünümlü çizgilerin yerleştirilmesi işlemidir. 3 boyutlu kıl tekniği uygulamasını tam olarak kaş kıllarınızın yanına, kaşlarınız ile aynı renkte ve aynı yönde kıllar çizilmesi olarak da kolaylıkla anlatılabilmek mümkündür. Kaş konturu kıl tekniği yapılırken kalıcı kaş boyası ile işlem yapıldığından uzun süreli olarak kullanım ömrü sağlar. Microblading ile çizilen 3D kıl tekniği sayesinde karşıdan bakan kişi tarafından gerçek kaş ile microblading 3D kaş arasındaki farkı ayırt edemez.

Microblading uygulaması için ideal kaş şekli bulunur ve kaş bölgenize çizilir. 3D kıl tekniği uygulamasının ortalama ilk bir saatinde kaş kalemi ile kaşın yüzünüzün ölçülerine uygun olması için yeni kaş şekli meydana getirilir. Bu süreç en uzun ve en önemli kısımdır. Bu sayede kaşın doğal bir formda olması sağlanır.

Kaş şekli, altın oran cetveli kullanılarak bulunur. Kaş çizme işlemi tamamlandıktan sonra kaş konturu işlemi kişiye gösterilir ve onay alınır. Microblading lokal anestezi altında değil daha çok topikal anestezi kremi uygulanarak rahat ve acısız bir şekilde uygulanır.

Kaş kalemi ile kaş çizimi yapılan bölgeye kaş görünümünde çizgiler çekilir. Bu sırada, fazla boya kaş bölgesinde birikir. Son adım olarak da kaş bölgesindeki boya silinir ve yeni kaşlarınız ortaya çıkar.

Microblading 3D kıl tekniğinin kalıcılık süresi ne kadardır?

Microblading ile yoğun kaşlara sahip olma beklentiniz varsa bu tek bir uygulamada gerçekleştirilemez. Kıl tekniği kaş işlemi adımlı bir aşamadır ve ilk adımda hayal ettiğiniz yoğun sonucu görmeyi beklememelisiniz. Başlangıçta keskin görünen çizgiler zamanla yumuşayacak ve cildinizle uyumlu hale gelecektir. Microblading kalıcılık süresi her cilt tipi için farklılık gösterir. Normal ve kuru ciltlerde 3D kalıcılık süresi daha uzunken yağlı ciltlerde daha az kalıcılık gösterecektir.

3D kıl tekniği sonrası 30 gün kaşlarınıza rötuş yapılması gerekebilir.  Microblading sonrası takip eden ilk 5 – 7 günün sonunda doğal bir renk alan 3 boyutlu kıl tekniği kaş uygulaması, cildinizin yapısına ve maruz kaldığı dış etkenlere göre cildinizde 1 ila 1 buçuk yıla kadar kalabilen yarı kalıcı bir işlemdir.

Microblading Öncesi

Microblading öncesi kaşınıza kaş boyası, kaş farı gibi hiçbir ürün uygulamamalısınız. Bunun sebebi 3D kıl tekniği öncesi uzman tarafından yeni bir kaş şekliniz çizilecektir.

Microblading öncesi en az 72 saat önce exfoliator, retinol, glikolik asit ve alfta hidroksi asit içeren ve dolayısıyla cildi hassaslaştıran ürünleri kullanmayı bırakmalısınız. Kan sulandırıcı ilaçları da 72 saat öncesinden bırakmanız gereklidir. Hamileler, emzirenler ve diyabeti olanların microblading işlemi yapılmamalıdır.

Microblading Öncesi Sonrası

Microblading 3D Kıl Tekniği öncesi seyrek ve bakımsız görünen kaşların uzman tarafından planlaması yapılır. Kaş kalemi ile kaş şekli çizilip kişinin onayı alındıktan sonra kaş boyası rengi seçilir, 3D kıl tekniği için istenen incelik-kalınlık ayarlanır.

Kalıcı makyaj uzmanı işleme başlamadan önce yüz şeklinize uygun olan tasarımın belirlerken size bazı sorular soracak ve doğru bilgiler ışığından sizi yönlendirecektir. Uzmanın tavsiyelerini dikkate almanız oldukça önemlidir. Çünkü hangi yüz tipine hangi kaş tasarımının çizileceği oldukça hassas bir konudur.

Microblading için bir diğer önemli konu ise renk seçimidir. Mutlaka kaşlarınız ile aynı tonda renk seçmelisiniz. Bunun için microblading yapan yerler çoğu zaman geniş renk alternatiflerine sahiptir ve bu da size büyük avantaj sağlayacaktır.

Orjinal kalıcı kaş boyaları oldukça pahalıdır ve birçok işletme sadece 3-5 bulundurarak kendileri karışım yaparak istenen rengi tutturmaya çalışırlar. Bu şekilde kaşınızın tam rengini tutturmak oldukça zor ve risklidir. Kaşınıza uygulanacak olan rengi orijinal katalogdan seçmek en güvenli olanıdır.

Kaş kıllarının doğal görünümde çizilmesi oldukça önemlidir. Kaşların çıkış yönü, açısı, kalınlığı ve uzunluğu herkeste farklıdır. Kaş çiziminin bu faktörlere uyumlu şekilde yapılması uzmanlık ve uzun süre tecrübe gerektirir. Değişimin doğal bir görünümde olması ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir.

Microblading öncesi ve sonrası fotoğrafları çekilerek kişinin uygulama sonrası değerlendirmesi yapması sağlanır.  Microblading videoları ve microblading before after fotoğraflarını detaylı olarak sosyal medya hesaplarımızda da görebilirsiniz.

Microblading İşlemini Yapacak Kişiye Nasıl Güveniriz?

Microblading uygulaması yapan kişiler size istediğiniz takdirde sertifikalarına, lisanslarına ve önceki çalışmalarını gösterebilmelidir. Deneyimli kalıcı makyaj uzmanlar, sizin sorduğunuz tüm soruları cevaplar ve size bütün işlemi başından sonuna kadar anlatırlar. Microblading yapılacak yerin temiz ve steril olması da çok önemlidir.

Microblading Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Microblading iyileşme süreci, kişiden kişiye değişse de ortalama 25 – 30 gün arası sürer. 3d kaş kontur uygulaması sonrası 1 ay sonra kaşlardaki beğenilmeyen ve boş kalan yerler için 40 dakikalık bir düzeltme işlemi yapılır ve kıl tekniğiyle kaş doldurma işlemi tamamlanır.

Microblading sonrası makyaj en sık sorulan sorulardan biridir. Kalıcı makyaj kıl tekniği işleminden sonra minimum 10 gün makyaj ve günlük hayatınızda kullandığınız cilt bakım ürünlerini o bölgeye uygulamamalısınız. 3D kıl tekniği iyileşme süresi boyunca işlem uygulanan bölgeye dokunmayın, kaşımayın ve soymayın. Kulak çubuğu ile uzmanınızın önerdiği kıl tekniği bakım kremi olarak önerilen klasik nemlendirici ürünleri uygulamalısınız.

Microblading sonrası güneşlenmek, yüzmek, aşırı terletici işler ve spor da 10 günlük yasaklar arasındadır. Dışarı çıkacağınız zaman kaşlarınıza, 30 ve 50 SPF arası güneş korumalı kremler sürebilirsiniz.

Microblading Kimlere Yapılmaz?

Microblading herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve kaşlarının hem doğal hem de sık ve bakımlı görünmesini isteyen herkese yapılabilir. Herhangi bir nedenle kaşları dökülen, kaş şeklinden memnun olmayan ya da mevcut ifadesini biraz daha belirginleştirmek isteyen herkes bu işlemi uygulatabilir.

Ancak herhangi bir tedavi görüyorsanız, işlem öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Kullanılan tüm ürünler Amerika ve Avrupa Sağlık Örgütleri tarafından onaylı, insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan organik ürünler olsa da mevcut tedavi sürecinde iseniz microblading 3D kıl tekniği kaş uygulaması kişide olumsuz bir etkiye ya da alerjiye neden olabilir.

Bunun yanı sıra microblading kimlere uygulanmaz konusu da iyi bilinmelidir.

 • Hamilelere,
 • Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlara,
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlara,
 • Psikolojik rahatsızlığı olan hastalara,
 • Uygulama bölgesinde enfeksiyon olanlara (zona, sedef dahil),
 • Radyoterapi ve kemoterapi seansı hemen öncesi ve sonrası,
 • Et benleri üzerine,
 • Albinolara,
 • Kılcal damar yumakları üzerine microblading yapılmamalıdır.

Ayrıca şeker hastalarında, hemofilide, hepatit de, AİDS’te ve anemi hastalıklarında da microblading doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Microblading Sonrası Renk Değişimi

3D kıl tekniği sonrası renk değişimi en çok merak edilen sorulardan biridir. Uygulama sonrası çok beğenilen kaşlar zamanla gri veya turuncuya renge dönebilmektedir.

Microblading sonrası renk değişimi s cilt alt tonu renginiz ile alakalıdır. Cilt alt tonu rengi genelde sıcak, soğuk ve naturel cilt alt tonu rengine sahip kişiler olarak 3 kategoriye ayrılır.

Eğer sıcak bir cilt alt tonu rengine sahipseniz, bu durumda kaşlarınıza uygulanacak olan boya soğuk renkte olmalıdır. Sıcak cilt rengine pigment rengi de sıcak olan kalıcı kaş boyası uygulanırsa, daha sonra kaşlarınız turuncuya döner.

Cilt alt tonu rengi soğuk olan kişiler için ise tam tersi şekilde renk seçimi yapılmalıdır. Bu kez de sıcak bir renk ile denge sağlanmalıdır. Aksi durumda kaşlar gri renge döner.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, kaşlarınızın rengi değil, cilt alt tonu renginizdir. Pigmentology konusunda tecrübeli bir kalıcı makyaj uzmanı kişinin cilt analizini yaparak işleme başlayacağı için, doğru renk sıcaklığında yapılan işlemlerde renk değişimi olmaz. Tabi bunun için de uygulamayı yapacak olan kişinin bilgi ve tecrübesi önemlidir.

Microblading Silinir mi? Microblading Nasıl Silinir?

Microblading silme işlemi genelde aşağıda sayılan nedenlerle yapılır.

 • Tasarımı beğenmemiş olabilirsiniz.
 • Zamanla rengi değişmiş olabilir.
 • Sıkılmış olabilirsiz.
 • Beklediğinizden daha kalın yapılmış olabilir.
 • Rengi beğenmemiş olabilirsiniz.

Kalıcı Kaş Silme Nasıl Yapılır?

Microblading işlemi sonrasında kalıcı kaş silme işlemi yapılabilmektedir.

Kalıcı makyaj silme işlemi 2 farklı şekilde yapılır.

 1. Remover solüsyonlar ile silme işlemi
 2. Lazerle silme işlemi

Remover solüsyonlar ile kalıcı makyaj silme işlemi yapılır. Kalıcı kaş boyası uygulanan bölgeye kalıcı makyaj cihazı ile solüsyonlar uygulanır. Asidik içerikli bu solüsyonlar sayesinde boya ciltten ayrılır ve yüzeye çıkartılır. Kalıcı kaş silme 1 veya 2 seans tekrarlanması gerekebilir.

Lazer ile kalıcı makyaj silme işleminde ise çıkartılmak istenen boya üzerine lazerle atış yapılır. Bu şekilde silme işleminin de 1 ya da 2 seans tekrarlanmalıdır.

Kalıcı Makyaj Silme İşlemi Acıtır mı?

Microblading silme işlemi acısız bir işlemdir.

Kalıcı Kaş Evde Silinir mi?

Microblading 3D kıl tekniği uygulamasını evde silemezsiniz. 3D kıl tekniği silme işlemi için gerekli çok etkili özel solüsyonlar ve araç gereçler gerekir. Microblading ile yapılan kalıcı makyaj silme işlemini sadece kalıcı makyaj uzmanı silebilir.

Kalıcı Makyaj Silme Kremleri İşe Yarar mı?

Microblading derinin belli bir seviye altına uygulanır. Kalıcı makyaj silme kremler işe yaramaz aksine yerel renk ve doku bozulmalarına sebep olarak kötü bir görünüme sebep olacaktır.

Microblading Fiyatları

Microblading İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru microblading ücretlerini öğrenebilirsiniz.