Nasır Tedavisi

nasir-tedavisi

Nasır, cildin sürtünmesi ve baskıya maruz kalması sonucu kendini korumak için oluşturduğu kalın ve sertleşmiş deri tabakasına verilen addır. Çoğunlukla ayak, el ve parmaklarda gelişen nasır çirkin görünmesinin yanı sıra ağrı ve acı yapan bir sorundur.

Nasır tedavisi sürtünme ve baskı sonucu oluşan kalın ve sert derinin giderilmesi için uygulanır. Nasır tedavisi için en önemli nokta ise tekrar yenilenmesini önlemektir.

Nasırın Belirtileri Nelerdir?

Bazı belirti vermeyen nasırlar olsa da nasır oluşumunun genellikle ilk belirtisi bölgedeki keskin ağrıdır. Hafif nasır sorunu yaşayan kişilerde basınç ortadan kalkarsa ağrı da kaybolur. Fakat derin ve geniş çapa sahip nasırlarda ağrı daha keskindir ve nasır oldukça rahatsız edici özelliktedir. Ağrıyla birlikte bölgede kalınlaşma hızla artmaya başlar. Çoğu zaman zararsız olan nasırlar ağrılı olduklarında mutlaka tedavi edilmelidir.

Nasır Neden Oluşur?

Ayaklardaki nasır tedavisi için giyilen terlik ya ayakkabının ayağa büyük ya da küçük olmaması gerekir. Elde oluşan nasır da aynı şekilde ellerin belli bir sürtünme ve baskıya maruz kalması sonucu oluşur. Sürekli olarak kürek, çapa ya da çekiç gibi aletlerin, tenis raketi gibi spor aletlerinin kullanımı nasır oluşumuna sebep olur.

Ayak nasır tedavisi için başvuranlar kişilerin birçoğu büyük ya da küçük ayakkabı giymekten kaynaklı sorun yaşamaktadır. Büyük numara ayakkabı tercih edildiğinde kişinin her adımda ayak ayakkabıya sürtünür. Aynı noktada oluşan sürtünmeyi vücut bir problem olduğunu algılar ve önlem almak cildin baskı oluşan noktasını kalınlaştırarak nasır oluşturur.

Tam tersi küçük numaralı ayakkabı giyildiğinde ise ayağın çeşitli bölgelerine ayakkabı baskı uygular. Baskıya karşın kendini korumaya çalışan vücut bu bölgede de nasır oluşturur. Nasır tedavisi için ayak ile tam uyumlu ayakkabı tercih edilmelidir. Ayağı kavrayarak saran ayakkabılar nasır tedavisi başarısının tam olarak sağlanmasının ilk adımın oluşturur.

Nasır tedavisi için doğru ayakkabı seçiminin yanı sıra sürekli olarak çıplak ayakla dolaşma problemi de çözülmelidir. Cilt direkt bir yüzeyle temas ettiğinde sürtünmeye karşı yine savunma mekanizmasını kullanarak önlem alabilmektedir.

Özellikle ayaktaki nasırlar yürümeyle ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Yukarıda sayılanların dışında nasır oluşumun diğer nedenleri ise şunlardır:

  • Yüksek topuklu ayakkabı giymek,
  • Ayak parmaklarındaki deformasyonlar,
  • Ayağın fazla kemikli olması,
  • Yanlış yürüme (basma) hareketleri nasır oluşumunu tetiklemektedir.

Evde Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Nasır tedavisi tercih edilen ayakkabı değiştirilmesi ile başlanmalıdır. Ayağı kavrayan bir ayakkabı seçilmeli ve her gün farklı bir ayakkabı giyilmelidir. Her ayakkabının 1 gün havalandırılması ve nefes alması sağlanmalıdır. Kundura ayakkabı giyiliyorsa nasır tedavisi için ayakkabı tarzı değiştirilmeli spor ayakkabı tercih edilmelidir. Mecburi durumlarda ise gün içinde ayakkabı değişimi sağlanmaya çalışılmalı, ayaklar, ayağı sıkan ayakkabılar içinde saatlerce hapsedilmemelidir.
  • Evde nasır tedavisi için farklı yöntemler bulunmaktadır fakat her nasır tipi için evde nasır tedavisi uygulamak mümkün değildir. Yeni oluşan nasırlar da başarı yüksek olsa da eski nasırlarda başarı oranı çok düşüktür. Bu tipte ki nasırların tıbbi olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Duş alırken ayaklar suyun içerisinde bir süre bekletilerek yumuşatıldıktan sonra topuk taşı da denen ponza taşı ile zımparalanabilir.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır tedavisi birçok kişinin sıklıkla başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Nasır tedavisi çok nadiren de olsa cilt tarafından kendi kendine gerçekleştirilmektedir ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.

Bazı durumlarda nasır tedavisi için birçok kişi tarafından kullanılan nasır bantları, kalemleri ve benzeri ürünler ilk zamanlarda çözüm sağlasa da sorunun temeline inilmedikçe nasır tedavi başarılı olmayacaktır. Bunun için de öncelikli olarak ayakta meydana gelen noktasal travmaların sonlandırılması gerekmektedir.

Kliniğimizde nasır tedavisi steril ortamda ve son teknolojik ürünler ile gerçekleştirilmektedir. Hekim muayenesinin ardından hasta hemen tedavi olmak isterse nasır tedavisi hemen gerçekleştirilebilmektedir.

Hastanın ağrı ya da acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulamasının ardından radyofrekans dalgaları nasır çekirdeğine gönderilir. Çekirdeğine kadar tamamen çıkartılan nasırlı bölge steril edilir ve kapatılır. Tedavi uygulanan alana kısa bir süre dokunulmaması gerekir. Radyo frekans ile nasır tedavisi sonrası hastalar aynı gün içerisinde evine dönebilmektedir.

Nasır bandı, nasır kalemi gibi denemeler ile tedavi edilemeyen nasırlar için yapılması gereken en doğru hareket tecrübeli bir cerraha muayene olunmasıdır. Nasır tedavisi için en kısa ve avantajlı yöntem radyo frekans yöntemidir. Bu yöntem ameliyatsız nasır alma olarak da bilinir.

Nasır Tedavisi Fiyatları

Nasır tedavisi İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından nasır tedavisi yaptırabilir ve sizin için belirlenen en doğru nasır tedavisi ücreti hakkında bilgisi alabilirsiniz.