orumcek-agi-estetigi

Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek Ağı Estetiği, yer çekimi etkisiyle ilerleyen yaşlarda ciltteki kırışıklıkların, sarkmaların ve birçok deformasyonun giderilmesi için kullanılan ve genel anesteziye, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan uygulanan cilt bakımı yöntemidir.

Örümcek ağı estetiği, altın iplik yöntemi, Thread Lift, V-Lift, organik lifting, ameliyatsız cilt germe olarak da adlandırılan bir medikal cilt bakımı yöntemidir. Örümcek ağı estetiği uygulamasında ameliyat iplikleri kullanılarak cildin kolajen üretimini arttırılarak cildi gençleştirmek, elastikiyetini arttırmak ve parlak bir görünüm kazandırmak amaçlanır.

Örümcek Ağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Cilt gençleştirme yöntemleri ile daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Düz ya da kılçıklı ameliyat iplikleri kullanılarak uygulanan örümcek ağı estetiği ciltteki kırışıklıkları germe tekniği kullanarak giderir.

Örümcek ağı estetiği öncesi yüzde meydana gelen deformasyonların, sarkmaların ve kırışıklıkların incelenir. Uzman hekim tarafından yapılan bu inceleme işleminin ardından ameliyat ipliklerinin cilt altında nerelere ve hangi yöne doğru yerleştirileceğine karar verilir. Örümcek ağı estetiği işlemine başlamadan önce belirlenen yüz hatlarına uygulama kalemi ile germe işleminin yapılacağı bölgelerin planı oluşturulur.

Cilt üzerindeki plan kılavuzluğunda uygulamaya başlanan örümcek ağı estetiği sırasında 150 ila 300 arasındaki ameliyat ipleri cildin altına yerleştirilerek ameliyatsız iple yüz germe işlemi tamamlanır.

Örümcek Ağı Estetiği’nde Kullanılan İplerin Özelliği Nedir?

Örümcek ağı estetiği için kullanılan ipler, 50 yıla yakın zamandır cerrahi işlemlerde kullanılan, insan vücudunda tamamının eriyebilme özelliği olan ve uzaklaştırılabilir polidioksanon (PDO) içeriği ile üretilen iplerdir. Örümcek ağı estetiği bu özellikleri sayesinde yan etkisiz, güvenli ve uzun süre kalıcı bir uygulama sağlar.

Örümcek Ağı Estetiği’nin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Örümcek ağı estetiği işleminde cilt altına yerleştirilen ameliyat ipleri, deri altında bulunan dokulara tıpkı bir örümceğin ağını örmesi gibi işlenir. Ameliyatsız iple yüz germe sırasında kullanılan polidiaksanon ipleri cilt altına yerleştirmek ince uçlu iğneler kullanılır.

Ameliyatsız yüz germe uygulamasının temelinde, deri altı dokusunu uyarmak ve bu sayede de zamanla azalan kolajen maddesinin cilt tarafından yeniden üretilmesini için tetiklemesi yatar.

uygulama öncesi planlanan sorunlu bölgeler işlenen ipler aynı zamanda güçlü bir lifting etkisi de yaparak cilt sarkması tedavisi olanağı da sunar. Vücut iplere reaksiyon vererek, anında biyolojik olarak fibroplast, kolajen ve elastin üretimine başlar. Lifting, yüz liftingi yaşlanma, sık kilo alıp-verme,  mimik hareketleri, UV ışınları, yoğun yağlanma gibi nedenlerden dolayı yüzde oluşan sarkma,  gevşeme ve kırışıklıkları,  mevcut deformasyonları önleyen bir yöntemdir.

Örümcek ağı estetiği sonrasında cilt canlanır, toparlanır ve gerilerek kişiye genç bir görünüm verir. Ameliyatsız yüz germe işlemi, iple yüz asma veya iple yüz germe olarak adlandırılan cilt bakımı uygulamalarından tam da bu noktada ayrılır. Örümcek ağı estetiği uygulamasının etki, yöntem ve işleyiş mekanizması tüm bu işlemlerden son derece farklıdır.

Ameliyat ipleri, deri altındaki dokulara işlenerek kolajenin yanı sıra bağ dokusu elemanlarını uyarır ve yavaşlayan hatta duran gençleşme ve yenilenme süreci doğal yollardan cilt tarafından yeniden başlatır.

Örümcek ağı estetiğinin ilk sonuçları bir ay içerisinde gözle görünür düzeyde fark edilmeye başlanır. İkinci ay etkiler daha görünür olurken, üçüncü aya gelindiğinde de diğer aylara göre daha iyi sonuçlar gözlenmeye başlanır. Örümcek ağı estetiği ile cilt altına yerleştirilen ameliyat ipleri 240 – 300 gün içerisinde cilt tarafından eritilir. Bir yıl içinde artarak devam eden ciltteki gençleşme, toparlanma ve parlama etkisi en az 2 sene boyunca devam eder. Ameliyatsız iple yüz germe uygulaması, etkileri ortadan kalktıktan sonra ya da azalmaya başladığında tekrar edilebilen bir işlemdir.

Örümcek Ağı Estetiği’nin Avantajları Nelerdir?

Kadınlar kadar erkeklerin de sıklıkla başvurduğu bir cilt bakımı yöntemi olan örümcek ağı estetiği daha sıkı ve daha genç görünen bir cilde hızlı ve kolay şekilde sahip olma fırsatı sunar.

Örümcek ağı estetiği sağladığı birçok avantajın yanı sıra oldukça kısa bir sürede uygulanması, hızlı iyileşme süreci ve uygun fiyatlı olması sayesinde benzer cilt bakım yöntemlerinden ayrılır.

Kişiye lokal anestezi altında uygulanan ve estetik yüz gerdirme yöntemleri arasında sıklıkla başvurulan  örümcek ağı yüz germe sırasında bilinciniz tamamen açık olur ve işlemi görürsünüz. Genel anestezi yapılmadığından işlemi uygulayan doktorunuz ile konuşabilir ve tam olarak şikâyetçi olduğunuz noktaları söyleyebilirsiniz. Ancak uygulama sırasında işlemi görmek istemeyen kişilere de doktor tarafında narkoz içermeyen,  kısa süreli uyutucu ilaçlar verilebilmektedir. Bu tamamen hastanın seçine bağlıdır.

Açık cerrahi operasyon sonrasında haftalarca geçmeyen, yoğun yara izleri, şişlik ve morluklar gibi komplikasyonlar uygulama sonrasında görülmez. Ameliyatsız iple yüz germe işleminde sadece kıl köklerine saklanmış minik iğnelerin izleri kalır ve bu izler de iyileşir.

Örümcek Ağı Estetiği ( Ameliyatsız İple Yüz Germe ) Başka Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Örümcek ağı tekniği sadece yüzde değil, cerrahi işlem yapılarak dâhi toparlanın oldukça güç olduğu sınırlı olabildiği bölgelerde içinde sıklıkla kullanılır. Bacak içi, göğüs bölgesi, popo bölgesi ve boyun bölgesi gibi yumuşak deriye sahip ve bu nedenle de estetik işleminin yapılmasının ve yanıt alınmasının bir hayli zor olduğu bölgelere de ip askı yüz germe uygulanabilmektedir.

Örümcek Ağı Estetiği Acı Veren Bir Uygulama mıdır?

İp askı yüz germe işlemi genel anestezi gerektirmez ve işlem öncesi iğnelerin uygulanacağı bölgeye topikal (kısa etkili uyuşturma özelliği olan krem, sprey vs. ilaçlar) ya da lokal anestezi uygulanarak hastanın acı hissi duyması engellenir. Hasta, uygulama tamamlandıktan sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Örümcek Ağı Estetiği Riskli Bir Uygulama mıdır?

İp askı yüz germe işleminin öncesinde iğnelerin uygulanacağı bölgeye topikal ya lokal anestezi yapılarak hastanın acı hissi duymaması sağlanır. Hasta, uygulama tamamlandıktan sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Örümcek Ağı Estetiği Fiyatı

Ciltteki deformasyonun durumu, uygulanacak olan işleminin planı, kullanılacak olan ameliyat iplerinin niteliği ve sayısı gibi faktörler örümcek ağı estetiği fiyatı için oldukça belirleyici bir rol oynamaktadır. Örümcek ağı estetiği İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde uygulanan ve son yıllarda oldukça popüler bir medikal cilt bakımı yöntemi olması ile birlikte mutlaka uzman eller tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Ameliyatsız İple Yüz Germe ücretleri, yapılacak ön incelemeler ve uygulanacak işlemin kararlaştırılması sonucu netlik kazanmaktadır.