ozon-tedavisi

Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi pek çok kullanım alanına sahip olan ve birçok hastalığının tedavisinin yanı sıra yaşlanmayı geciktirici etkisi ile günümüzde sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ozon terapisi vücut direncini artıran, detoks etkisi yapan, sigara bırakma tedavisinde kullanılan, yavaşlayan ve diyet uygulamalarında başarılı olamayan metabolizmayı hızlandıran, zayıflama ve selülit tedavisine yardımcı olan bir terapi yöntemidir. Aynı zamanda ciltte meydana gelen pek çok hastalığı da iyileştirmektedir

Ozon tedavisi bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar ve ozon tedavisi eğitimi almış doktorlar tarafından uygulanır.

Ozon Nedir?

Ozon tedavi, ozon adı verilen ve oksijen bileşiklerinden biri olan renksiz kendine özgü kokusu olan bir gaz kullanılarak uygulanan bir tedavi metodudur. Soluduğumuz oksijen, iki oksijen (O2) atomundan oluşurken meydana gelir ozon ise üç oksijen atom (O3) bileşiğinden oluşur. Durağan bir yapıya sahip değildir bu nedenle de üçüncü atomu kolayca serbestleşebilir ya da başka bir hücreye aktarılabilir.

Ozon gazının bu özelliğinden yola çıkılarak elde edilen ozon tedavisi ile oksijenlenmesi yetersiz olan dokulara oksijen taşınır.

Ozon aslında zehirli bir gaz çeşididir. Bu özelliği ozonu aynı zamanda etkili bir dezenfektan ve mikrop öldürücü yapar. Bu sayede de dünyanın birçok ülkesinde içme sularının, arıtma tesislerinin temizlenmesinde de güvenle kullanılır. Belirli dozda kullanılan ozon ile vücudun zararlı organizmalarından arındırılması sağlanır. Böylece hem sterilizasyon hem de oksijen desteğiyle kronik yaraların iyileştirilmesinde de ozon tedavisi oldukça başarılı sonuçlar verir.

Çok güçlü okside etme özelliği olan ozon gazı diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Ozon tedavisi ile birçok patolojik durum büyük ölçüde iyileştirilebilir.

Ozon tedavisi faydaları nelerdir?

Cilt bakımı için sıkça kullanıla ozon tedavisi aynı zamanda dolaşım bozukluklarının tedavisi ve geriatride, karaciğer hastalıklarında, hepatit ve uçuk gibi virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde, cillteki açık yaralar gibi zor iyileşen ve enfekte yaralarda ve enflamatuar hastalıklarda ozon tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilir. Ayrıca kanser tedavisinde de destek tedavi olarak ozon tedavisi kullanılarak bağışıklık sistemini güçlendirilebilir.

Ozon tedavisi düşük dozlarda uygulandığında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kan dolaşımını arttırıcı özelliğinden dolayı, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde de sıkça başvuran bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olan ozon terapisinin göz hastalıklarında da tedavi edici özelliği var.

Ozon tedavisi zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılır mı?

Ozon tedavisi kilo verme sürecinde yardımcı bir tedavi seçeneğidir. Damardan uygulanan ozon tedavisi ile yüzde 40 oranında vücudun metabolizması hızlandırılabilmektedir. Hızlanan metabolizmanın yağ yakımı hızlanır ve kişinin kilo vermesi ciddi oranda kolaylaşır. Yaklaşık 30 dakikalık bir ozon sauna uygulamasında 600 kalori civarında bir yakım gerçekleşir. Ozon tedavisi selülit tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar verir.

Ozon bileşeni cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına yardımcı olur ve vücuttan atılmasına sağlar. Selülite neden olan en önemli faktör oksijen eksikliğidir ve ozon tedavisi, o bölgedeki kan akımını artırdığı için yağ dokusu metabolizmasını da normale döndürür.

Ozon tedavisinin diğer kullanım alanları nelerdir?

Ozon tedavisi kronik yorgunluk sendromuna neden olan yetersiz oksijenlenme ve toksin birikimini yok ederek iyileşme sağlar.

Ozon tedavisi stres hormonu olan adrenaline etki ederek gerginlik ve anksiyeteyi gidermeye yardımcı olur. Kişi 1-2 seanstan sonra bile ferahladığını, rahatladığını fark edebilir. Kronik depresyon tedavisinde kullanılan ozon tedavisi sonucunda hastaların depresyon ilaçlarını azalttığı görülmüştür.

Ozon tedavisi yaşlanmayı geciktirir mi?

Ozon tedavisi anti-aging ve yeniden canlanma için de sıkça kullanılır. Yaşlanmayı geciktirmek, kaybedilen enerjiyi geri kazanmak ve hastalıklardan korunmak için de ozon tedavisine başvurulabilir.

Artan vücut enerjisi ile birlikte beynin enerjisini de artırır, hafıza güçlenir. Ozon terapisi sınava hazırlananlar, yüksek tempolu işte çalışanlar, zihnini sürekli kullanan insanlar, sporcular için güçlü bir doping etkisi yaratır.

Yaşlı kişilere de ozon tedavisi uygulanabilir ve oldukça başarılı sonuçlar alınabilir. Ozon tedavisi tüm bu avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımına yardımcı olarak, bağışıklık sistemini harekete geçirir. Böylece vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçer.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ozon tedavisi için saf ozon ve oksijenin karışımıyla uygulanır. Karışıma ozon gazı değişik oranlarda kullanılır. Doktor kullanılacak ozon gazının miktarına, hastanın genel durumuna göre karar verir.

Tıbbi ozon kurallara uygun olarak uygulandığında tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuz bir yöntemdir. İstanbul’da ozon tedavisi fazlaca talep görmekte ve artık Türkiye’nin çeşitli illerinde de ozon tedavisi yapan merkezler bulunmaktadır. Ozon tedavisi uygulamasından önemli olan mutlaka bu konuda deneyimli olan hekimlerin kontrolünde yapılması gerektiğidir.

Ozon tedavi ile hastanın genel durumunda iyileşme ve ağrılarında azalma mutlaka görülür. Ancak %100 başarı elde edilmesi hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme, hastanın konsantrasyonuna ve tedavinin sıklığına göre değişiklik gösterir.

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Ozon gazının solunması akciğerlerde tahrişe neden olur. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda beş farklı ozon tedavisi uygulama metodunun geçerliliği kabul edilmiştir.

İlk olarak hastadan kan alınarak tedavi yapılabilir. Bu ozon tedavisi metodu geriatride, dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Hastadan 50 ila 100 ml kan alınır ve dozu doktor tarafından hastanın genel durumuna göre ayarlanmış ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. Bu işlemde, steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılmaktadır.

Ozon, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan maddeler ile tepkimeye girerek metabolizmayı hızlandırır. Aktive edilmiş kan hastaya hemen normal bir damlalık kullanarak tekrar geri verilir. İkinci yöntemde de aynı prensip kullanılır ve ozonlanmış 3-5 ml kan iğne yoluyla kas içine enjekte edilir. Bu yöntemle bağışıklık sistemin güç kazanması sağlanır. Bu yöntem aynı zamanda alerjik hastalıklarda da kullanılır.

Harici ozon tedavisi ise ayaklar ve bacaklardaki sorunların çözümünde kullanılır. Ozon gazı içeren özel plastik bot giydirilen hastalar klinik içinde yürütülür. Harici ozon terapisi uygulaması aynı zamanda vücudun diğer bölgelerine uygun torbalar ve folyolarla da verilebilir. Ozon tedavisi kuru bölgelere etki etmeyeceğinden vücudun tedavi edilecek bölgesi işlem öncesi su ile nemlendirilir. Bu ozon tedavisi yöntemi ülser, yaralar, ameliyat sonrası oluşan lezyon, uçuk ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte kullanılır.

Bir diğer ozon tedavisi yöntemi de O3 gazının rektal -makat- yolla uygulanmasıdır. Basit bir yöntem olan bu uygulama kulağa pek hoş gelmez ancak hasta uygulama sırasında hiçbir rahatsızlık hissetmeden ozon gazı barsak yüzeyi tarafından emilir. Ayrıca bu işlem hastanın kendisinin uygulayabileceği kadar kolaydır. Bu yöntem sıklıkla bağırsak hastalıklarında kullanılır ve sağlığın yeniden canlanmasını sağlar.

Ozon gazının eklem içine enjekte edilmesi yöntemi ise ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır.

Ozon terapinin uygulama sıklığı nedir?

Ozon tedavisi 3 gün ara ile haftada 2 seans yapılır. Toplam 5 haftada süren tedavi süresi 10 seansta uygulanır. Etki görüldükten sonra ayda 1 kez var olan etkiyi korumak için ozon tedavisi uygulamasına devam edilmelidir.

Ozonlanmış yağ nedir? Nasıl uygulanır?

Cilt bakımı için ozon tedavisi uygulaması için sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri de ozonlanmış yağ terapisidir. Sağlıkla parlayan, güçlü bir cilde sahip olmak için ozonlanmış yağ en uygun çözümü sunar. Ozon gazı, uzun zaman aralıkları ile zeytinyağı içerisine ilave edildiğinde, zeytin yağı ozonu içerisinde tutarak koyulaşmaya başlar ve sonucunda jelleşir. Bu jel soğutulduğu zaman ozonu yıllarca içerisinde tutabilme özelliğine sahip olur. Ozonlanmış yağ cilde uygulandığında cilt hastalıkları üzerinde çok olumlu etkiler gösterir. Deriye masaj yaparak uygulanan ozon yağı özellikle yanık tedavisinde acı vermeden mükemmel sonuçlar verir.

Ozon tedavisi ve oksijen tedavisinin farkı nedir?

Oksijen tedavisi cilt bakımı için uygulanan bir bakım yöntemidir. Cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen, metabolizmayı hızlandırır ve bu şekilde vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak ise toksin birikimine bağlı oluşan akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi sorunlar ortadan kaldırarak, cildin destek dokusunu oluşturan kolajen ve elastin seviyesini arttırır. Bir başka deyişle cildin yağ salgılaması dengeleyerek antioksidan etki gösterir.

Gözaltı torbalarının giderilmesinde de kullanılan bir yöntem olan oksijen tedavisinin yağ yakıcı özelliği sayesinde selülit giderme tedavilerinde de son derece başarılı neticeler alınmaktadır.

Ozon tedavisi ise dolaşım bozukluklarının tedavisi, geriatri yani yaşlılık ve yaşlılık kaynaklı hastalıklarda, virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde, karaciğer hastalıklarında, hepatit, uçuklar da (herpes), kanser tedavisinde, zor iyileşen enfekte yaralarda ve enflamatuar hastalıklarındada, kolit, proktit gibi enflamatuar bağırsak hastalıklarında, yanıklar  ve enfekte yaralarda, mantar enfeksiyonlarında ve daha birçok hastalık tedavisinin yanı sıra cilt bakımında kullanılır.

Ozon tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Ozon tedavisi bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Favizm Hastalığı (doğumsal glikoz 6 posfat dehidrogenaz enzimi eksikliği), ağır kanamalar, kontrol altına alınmamış hipertiroidi, ağır kanamalar, trombositopeni, sık tekrarlayan pankreatit olan hastalara ozon tedavisi uygulanamaz.

Ozon tedavisi yöntemlerimden herhangi biri uygulanmadan önce ozon terapi uygulayacak doktor, kullanılan ilaçlardan ve uygulanan özel diyetlerden yakın zamanda bitmişse olsa bile bilgilendirilmelidir. Aynı zamanda doktorunuz kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden ve diğer şikayetlerden ve geçmişte nasıl tedavi edildiğinden veya edilmekte olduğundan haberdar edilmelidir. Ozon tedavisi bilinen hiçbir yan etkisi olmayan (doktoru hastalıklarınız, hastalık geçmişiniz kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz ve kalıtımsal geçmişiniz hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde) ve genellikle standart medikal tedavilere ek olarak tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir tedavi biçimidir.

Ozon Tedavisi Fiyatları

Ozon tedavisi hangi hastanelerde var sorusu sıklıkla hastalar tarafından araştırılan bir konudur. Ozon tedavi merkezleri İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde hızla açılmaya devam eden merkezlerdir.  Bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra sıklıkla ozonla zayıflama da sıkça kullanılmakta ve bu nedenle de özellikle ozon terapi fiyatları İstanbul oldukça merak konusu olmaktadır.

Ozonla bölgesel zayıflama merkezleri İstanbul ve diğer tüm ozon terapi tedavileri için merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru ozon tedavisi fiyat bilgisini alabilirsiniz.