PRP Tedavisi

PRP uygulaması için kişinin vücudundan alınan oldukça az bir miktar kan özel işlemlere tabi tutularak plazmasının ayrıştırılır. Elde edilen plazma ‘platelet’ adı verilen ve içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesi sürecini hızlandıran hücreler bakımından oldukça zengindir. PRP ‘Platelet Rich Plasma’ ifadesinin baş harflerinden türetilmiş bir kelimedir ve trombositten zengin plazma anlamına gelir.

prp-uygulamasi

PRP uygulaması için kullanılan platelet hücrelerinin yara iyileştirmelerinin yanı sıra kozmetik dermatolojide de sıklıkla kullanılır. PRP nedir sorusu kısaca PRP uygulaması kişiden alınan az miktardaki kanın hücrelerine ayrıştırılarak kişinin vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cildini gençleştirmek için enjeksiyonla kişiye yeniden geri verilmesi işlemidir olarak yanıtlanabilir.

PRP ile vücuda hiçbir yabancı madde ya da ilaç verilmediğinden gençleşme ve iyileşme tamamen doğal bir süreçte gerçekleşir.

PRP uygulaması ile özellikle genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanan saç dökülmesi, cilt yaşlanması, kronik ağrı gibi pek çok hastalık tedavisi yapılabiliyor. PRP tedavisi ortopedi de sıklıkla kullanılmaktadır.

PRP bazı durumlarda kök hücre tedavisi ile aynı sanılsa da bu iki tedavi birbirinden oldukça farklıdır. PRP uygulaması için hücreler kişinin kanından elde edilirken kök hücre tedavisi için ihtiyaç duyulan hücreler yağ dokusundan ya da kemik iliğinden hastaya anestezi verilerek alınabilmektedir. PRP uygulaması yaptıranların bu iki tedavi arasındaki ayrımı bilmesi oldukça önemlidir.

PRP Uygulaması Hangi Hastalıkların Tedavilerinde Kullanılmaktadır?

PRP tedavisi birçok tıp alanından kullanılmakta ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Diyabet ve varislere bağlı iyileşmeyen bacak yaraları, diş implantları sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılması, tenisçi dirseği gibi hastalıklar sonucu oluşan tendinitler, tendon yaralanmaları da PRP uygulaması ile tedavi edilebiliyor.

İlerleyen yaş, çevresel etmenler gibi birçok problem cilt yaşlanması başlar ve ciltte gözle görülebilen birçok farklılıklar gelişir. Cilt elastikiyeti azalması ile birlikte kırışıklıklar artar ve deride sarkmalar oluşur. Bunlara neden olan şey ise derideki kolajen, elastik liflerdeki azalma ve yapılarındaki bozulmalardır. PRP antiaging tedavileri ile plateletlerin içerdiği büyüme faktörlerinin özelliklerinden yararlanılarak, cilt altı dokularında kolojen ve elastik liflerin üretiminin artırılması hedeflenir ve PRP cilt yenileme sayesinden kişi genç bir cilde kavuşur.

PRP Uygulaması Kaç Seans Sürer?

PRP 3-4 haftalık aralıklarla yapılır ve 3-4 seans uygulama sonrasında ile hiçbir ilaç ya da yabancı madde kullanılmadan tamamen doğal bir gençleşme elde edilir. PRP yaptıranlar daha ilk seanstan itibaren ciltlerindeki kuru ve mat görünümünün azaldığını fark ederler. Takip eden seanslar ile birlikte PRP uygulaması yaptıranların kırışıklarında azalma cildin elastikiyetinde ise artma gözlemlenir.

PRP Uygulamasının Faydaları

PRP faydaları oldukça fazla olan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. PRP faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırır.
  • Saç dökülmesini önler ve saçları güçlendirir.
  • Cilt kırışıklıklarını ve çöküntüleri önler.
  • Yara, çatlak ve cilt deformasyonlarında deriyi yeniden yapılandırarak iyileşme sağlar.
  • Lazer gibi cilt işlemleri sonrasında cildin hızla yeniden yapılandırır.
  • Medikal estetik alanında yüz, boyun, dekolte, el ve kollar, bacak içleri gibi bölgelerin estetik tedavisinde kullanılır.
  • Aşil tendonu kopmalarından PRP uygulaması ameliyatsız çözüm olanağı sunar.
  • PRP uygulaması kronik ağrı şikayetlerinin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar sağlar.

PRP uygulaması için birçok hekim biyoteknoloji firması tarafından üretilmiş PRP uygulama kitleri kullanılarak yapılmaktadır.

PRP İle Saç Tedavisi

Günde 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Saç dökülmesi bundan fazla ise ciddiye alınması gerekir.

PRP ile saç dökülmesi tedavisinde de son derece başarılı sonuçlar elde edilir. PRP uygulaması ile kişiden alınan kan özel bir işlemden geçirilerek fibroblast denilen kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak kısım ayrılır ve döküle olan bölgelere enjekte edilir. Bu yöntem daha çok genetik dökülmelerde etkilidir. Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

Saç için PRP uygulaması için önce hastanın venöz kanından 10 cc yani 1 çay bardağının 1/10 ‘u kadar alınır. Santrifüj işlemi ile kan beyaz ve kırmızı kan olarak ikiye ayrıştırılır. Kırmızı kanın bileşenlerinde akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü) bulunur. Özel bir işleme daha tabi tutulan kırmızı kan özel seyrelmiş bölgenin epidermis adı verilen orta cilt altı katmanına enjekte edilir. Bu uygulamanın amacı doku yenilenmesi sağlamaktır.

Saç dökülmesi PRP tedavisi işlemi yaklaşık 30 dk. kadar sürer ve acı hissi oluşmaz.  PRP uygulaması sonrasında iz kalmaz ve kişi hemen rutin hayatına devam edebilir.

PRP Uygulaması İle Saç Tedavisi Kaç Seans Sürer?

PRP uygulaması ile saç tedavisi genelde 15 günde bir yapılır ve en fazla 30 dakika uygulanır. Seanslar 3-4 ay kadar sürer. Tedavi bittikten sonra her yıl bir defa PRP uygulaması yeterli olacaktır.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP uygulaması uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavidir. Hastadan alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konur ve ardından kan içinde jel bulunan tüpe aktarılır. PRP santrifüj cihazına konulan tüp içerisinde kan 5-8 dakika içinde bileşenlerine ayrıştırılır. İşlem tamamlandığından kanın trombositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı da ayrıştırılarak tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir.

PRP uygulaması 15 günde bir yapılır ve ortalama 6-8 seansta tamamlanır. Kişinin ihtiyacına göre PRP uygulaması ile mezoterapi ile kombine edilebilir.  PRP kürü ile istedikleri görünüme ve sağlığına kavuşan hastaların tedaviden uzun yıllar boyunca maksimum verimi alabilmeleri için yılda 1-2 kez PRP uygulaması yaptırmaları önerilmektedir.

PRP ile Cilt Gençleştirme

PRP yüz gençleştirme yöntemleri, bölgesi dışında boyun, dekolte, eller, kollar ve bacak içleri gibi vücudun çeşitli bölümlerine uygulanır. Lazer ve peeling gibi cilt bakımlarının hemen ardından PRP uygulaması ile derinin hızla yapılanmasını sağlanabilmektedir. Cilt gençleştirme kök hücre tedavisi olarak da bilinen PRP uygulaması ile güneş ışınlarına maruz kalmış ciltlerdeki kırışıklıklar, lekeler, çöküntüler giderilebilmektedir. PRP ile cilde esneklik ve parlaklığın hızla yeniden kazandırılması en önemli sonuçlarından biridir.

PRP ile cilt gençleştirme tedavisinde ilk seanslardan itibaren öncelikle ciltteki kuru ve mat görünüm normale döner. İlerleyen günlerde de kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde hızla artma gözlemlenir. Sadece yaşlanma belirtilerini iyileştirmekle kalmayan PRP aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatarak adeta ‘gençlik aşısı’ görevi görür. PRP uygulaması bu özelliği nedenle yaşlanma belirtilerini beklemeden yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyen birçok kişinin başvurabileceği en hızlı ve en etkili olan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

PRP’nin Yan Etkisi Var mıdır?

PRP tedavisinin uygulandığı alanda enjeksiyon yerlerinde ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir. Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmelidir. Ancak bu yan etkiler çok sık görülmez, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. PRP tedavisi sonrasında ilk gün banyo yapılmaması ve güneşten korunmak da tavsiye edilir.

PRP Uygulaması İle Ağrı Tedavisi

PRP ile kişinin kendi kanı ile kas- iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarında da başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Omuz ağrıları, ön çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmeleri, ayak bileği burkulmalarının tedavisinde PRP’den yararlanılabilir.

PRP Uygulaması Fiyatları

PRP uygulaması İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru PRP ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.