Rinoplasti

Rinoplasti

Rinoplasti burun estetiği olarak da bilinen ve burundaki şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Rinoplasti estetik cerrahiler arasında en çok yapılan operasyon olma özelliğine sahiptir.

Burun estetiği ameliyatı esnasında sadece şekil bozuklukları düzeltilmez. Deviasyon ameliyatı yani burun kemiği eğriliği ameliyatı da denilen ve hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri de operasyon sırasında tedavi edilebilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Rinoplasti burun ameliyatı yapılmasındaki amaç kişinin yüz profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır. Burun estetiği aynı zamanda burun ucu estetiği, burun kemiği eğriliği, burun düzeltme, burun kaldırma, burun ucu kaldırma gibi birçok estetik sorun için de yapılabilen ameliyatları da içinde barındırıyor. Burun estetiği öncesi ve sonrası karşılaştırması yapmak için hastanın farklı açılardan fotoğrafları çekilir. Burun estetiği öncesi hastanın yüz şekli ve isteğine göre planlanan burun estetiği şekilleri rinoplasti öncesi ve sonrası fotoğrafları ile hastaya gösterilir. Rinoplasti sonrası burun şekli burun estetiği yaptıranların psikolojisi üzerinde olumlu etki sağlamakla birlikte sağlık sorunlarının giderilmesi için de son derece başarılı ve faydalı bir operasyondur.

Erkeklerde Burun Estetiği

Burun estetiği erkek hastalar tarafından da sıkça tercih edilir ve rinoplasti erkek burun estetiği de hem ülkemiz de hem de diğer gelişmiş ülkelerde sıkça tercih edilen bir estetik operasyon çeşididir. Öyle ki erkeklerde burun estetiği ülkemize gelen turistler tarafından da fazlasıyla rağbet görmekte ve bu da Türkiye’nin sağlık turizmini olumlu etkilemektedir.

Hemen hemen her estetik ameliyatlarında olduğu gibi rinoplasti eriyen dikiş kullanılarak yapılan bir operasyon yöntemi olduğu için ameliyat sonrası rinoplasti dikiş izi gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Burun kıvrımından açılan dikişlerde ise rinoplasti dikiş alma ve yine rinoplasti tampon çıkarma işlemleri ağrı ve acı oluşmadan çok sürede tamamlanıyor.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer mi?

Estetik burun ameliyatı sonrası sıklıkla karşılaşılan hasta sorunlarının başında burun ucu düşmesi gelir. Ancak burun ucu düşmesi iyi bir burun estetiği uzmanı tarafından gerçekleştirildiğinde bu sorunların görülme sıklığı son derece düşüktür. Burun estetiği sonrası görülen rinoplasti ödem, rinoplasti sonrası çökme gibi şikayetlerin temelinde nefes problemini tedavi etmek için belli kurallara bağlı kalmadan çok radikal şekilde çıkartılmış bir kıkırdak dokusu yer alır. Son yıllarda yapılan burun estetiklerinde kullanılmayan bu yanlış teknik, burun ucunu destekleyen dokuları bozduğu ve burun ucunda düşmelerinin asıl sebebi olarak görülmektedir.

Burun estetiği operasyonlarının yaklaşım şekillerinin son yıllarda fazlasıyla gelişmiş olması, uygulanan daha minimal ve anatomik destek yapıyı daha az bozan cerrahi tekniklerle bu önemli yapılar korunabilmekte, şekillendirilebilmek ve hatta gerekli görüldüğünde güçlendirilebilmektedir.

Burun ameliyatı sırasında gerekli görülürse kıkırdak desteği, kıkırdak ilerletmeleri, birtakım dikiş uygulamaları gibi bazı cerrahi teknikler rinoplasti sonrası burun düşmesi gibi riskleri ortadan kaldırır. Minimal cerrahi uygulamalar ile ameliyat sırasında daha az işlem yapılan burunda rinoplasti sonrası ödem, rinoplasti sonrası şişlik, rinoplasti sonrası morluk gibi burun estetiği komplikasyonları en aza indirilmiş olur.

Aynı zamanda hastaların burun estetiği ameliyatı öncesi rinoplasti sonrası hakkında bilgilendirilmeleri gerekir. Ameliyat sonrası erken dönemde oluşan şişlikler, ödemler nedeniyle burun ucu kalkıklığı fazlaca belirgindir. Bir süre sonra azalan ödemler ile burun kaldırma ya da burun ucu estetiği planlanan şekline döner ve bu durum da hastada burun ucu düşmesi olarak algılanabilmektedir.

Rinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Burun estetiği sonrası darbe alma riskine karşı burun mümkün olduğunca korunmalı, operasyon sonrası grip olmamaya karşı da önlem alınması gerekir.
 • Yine doktorunuzun gösterdiği şekilde rinoplasti masajı yapmanız hızlı iyileşme açısından önemlidir.
 • Rinoplasti sonrası bakım son derece önemlidir ve bunun için hekiminizi tavsiyelerine uymanız son derece önemlidir. rinoplasti sonrası makyaj ise burun ve çevresine fazlaca sünger, fırça gibi malzemelerde baskı uygulanmadan yapılabilir.

Her estetik uygulamada olduğu gibi rinoplasti koşulları da, oran ve simetriden oluşur. Oran ve simetriden uzak burun estetiği yapay duracağı için her hastanın kendi yüzüne uygun bir burun yapmak gerekir. Burun estetiği için başvuran hastaların büyük çoğunluğunu burun küçültme ameliyatları oluştursa da bazı hastalar burun büyütme estetiği için de burun estetiği uzmanlarının kapısını çalar.

Burnumuz, yatay düzlemde 3 bölümden meydana gelir ve bu bölümlerin birbirine eşit olması gerekir. Bu bölümlerden biri olan orta bölümü burun oluşturmaktadır.

 • Yüz boyutları ile burun boyutu uyumlu olmalıdır.
 • Buruna önden bakıldığında burun deliklerinin sadece giriş bölümü görülmelidir. Deliklerin 0,5 cm den daha gerisi görünmesi istenilen bir durum değildir.
 • Burun ucu simetrik olmalı ve aynı yükseklikteki iki tepecikten oluşmalıdır. Sanılanın aksine sivri bir burun ucu doğal görünmez ve kişiye yapay bir görüntü katar.
 • Burun ucunu meydana getiren kıkırdak kenarları, burnun alt kısmında belli belirsiz bir şekilde görülmelidir.
 • Burun ucu burnun geneli ile uyumlu olmalı, sonradan eklenmiş ayrı bir parça gibi görünmemelidir.

Rinoplasti kaç yaşında yapılmalıdır?

Burun estetiği yaşı için istenilen hasta yaşı 18 ve üzeri olsa da 14-16 yaşını geçmiş ve kendi kararlarını verebilen hastaların da aile onayı ile burun estetiği yapılabilmektedir.

Burun kemiği eğriliği için yapılan cerrahilerde bireyin özellikle 18 yaşını geçmiş olması beklenir. Ancak 18 yaş altı çocuklarda ve yaşlılarda, uygulamanın zorunluluğu hastanın durumuna ve şikâyetlerine bağlı olarak, doktor tarafından belirlenmektedir.

Özellikle henüz kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çocuk hastaları daha basit yöntemlerle rahatlatmak mümkünse, cerrahiye başvurmak tercih edilmez. Kemik gelişimi ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiği için kontrolsüz bir şekilde yapılan septoplastiler ciddi problemleri de beraberinde getirebilir ve bu nedenle rinoplasti yaş sınırı oldukça önemlidir. Gelişimi olumsuz etkilememek için çocuklarda, çok büyük hasarlar ve ciddi bozukluklar yoksa ameliyatın geciktirilmesi en doğru karardır.

Rinoplasti riskleri nelerdir?

El becerisi cerrahinin en önemli unsurlarından biridir. El becerisi gelişmiş bir tarafından yapılan rinoplasti sonrası komplikasyonlar oldukça hafif olacaktır. Çok düşük oranda kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları görülebilmesi her hastada mümkündür ancak komplikasyon ihtimali alınan tedbirlerle azaltılabilmektedir.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Burun estetiği nasıl yapılır konusu sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Lazer rinoplasti, rinoplasti lokal anestezi, rinoplasti letdown tekniği, likit rinoplasti gibi birçok rinoplasti çeşitleri bulunur.

Açık burun ameliyatı burun delikleri içerisinden gerçekleştirilen bir burun estetiği çeşididir. Açık teknikte burun ucu ile dudak arasında 0.5 cm’lik bir kesi açılır. İyi bir burun cerrahı ile ameliyat sonrası burunda görünür iz kalmaz.

Rinoplasti lokal anestezi seçeneğinin sıklıkla kullanıldığı bir ameliyattır. Genel anestezi ise hekimin gerek duyduğu hastalarda tercih edilir. Operasyondan sonra 2–4 saat kadar anesteziden kaynaklı sersemlik görülür ve hastalar burun estetiği sonrası ağrı şikayetini oldukça az yaşarlar.

Rinoplasti alçı ve tampon kullanılan bir operasyondur. Sebebi ise kemiklerin doğru şekilde kalması ve şişliklerin minimuma indirilmesidir. Tampon ise kanama ve şişliklerin oluşmasını engellemek için kullanılır. Silikon tamponlar kanallar sayesinde hastanın nefes almasını sağlarken yapışmadığı için çıkartılırken ağrı ve kanamaya sebep olmaz.

Burun estetiği sonrası burunda zonklama, kaşıntı hissi gibi durumlar yaşanması normaldir. Burun estetiği yaptıranlar ameliyat sonrası gençleştiklerini ve özgüvenlerini geri kazandıkları söylerler.

Rinoplasti Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı ortalama 2-3 saat sürmektedir. Estetik burun operasyonunda kıkırdak ve kemiklerin boyutları ve birbiriyle olan ilişkileri değiştirilerek hastanın yüzüne uygun şekilde yeni bir burun oluşturulur. Problemin az olan hastalarda kapalı burun ameliyatı (kapalı rinoplasti) tercih edilmekle birlikte, burun ucunda ciddi şekil bozuklukları olan kişilerde açık burun estetiği ameliyatı yapmak daha doğrudur. Ancak unutulmamalıdır ki en doğru burun ameliyatı teknikleri hekiminizin uygun gördüğü burun ameliyatı tekniğidir.

Rinoplasti Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Azaltılır?

Rinoplasti morlukları ve rinoplasti şişlikleri bazı tedbirler ile azaltılabilmektedir:

 • Anestezi sırasında düşük tansiyon sağlanarak.
 • Kan akımını azaltan ilaçlar kullanılarak.
 • Kıkırdak ve kemiklere iç ve dış zarlarından ayırarak şekil vererek. (Parçalanan bu zarlar kanamaya sebep olmaz. Ameliyat süresini ortalama 30 dakika uzatması dezavantaj olsa da bu yöntem her zaman daha az kanama ve şişlik oluşmasına yardımcı olur.)
 • Gözlere hafif baskı yapacak bantlar yapıştırarak.
 • Hastanın gözlerini ameliyattan sonra 2–4 saat ıslak pamuklarla kapatarak.
 • Hastaların yatmamasını, mümkün olduğunca ayakta olmalarını sağlayarak.
 • Son olarak de titiz ve özenli bir cerrahi sağlayarak rinoplasti şişlik ve rinoplasti morluk şikayetleri burun ameliyatı sonrası minimuma indirilebilmektedir.

Rinoplasti Sonrası Alçı Ne Zaman Çıkar?

Rinoplasti sonrası tampon çıkarma 2–4 gün sonra yapılır rinoplasti alçı çıkarma 5–7 gün sonra yapılır. Doktor gerekli görürse 5 gün süren ikinci bir burun estetiği alçısı yapılabilir. Daha sonra ise10-14 günden sonra iki hafta süren bantlar uygulanır.

Rinoplasti Ne Kadar Sürede İyileşir?

Hasta, 10 gün içinde iş başı yapabilir, 3 hafta sonra da egzersiz yapmaya başlayabilir. Rinoplasti gözlük kullanan hastaların 3. günden itibaren lens kullanabilmesine 1 ay sonra da gözlük takabilmesine olanak sağlayan bir operasyondur. Fakat gözlüğün hafif olmasına dikkat edilmelidir. Ödem ve morlukların iyileşme süreçleri ise sigara kullanan hastalarda daha geç olabilir.

Ameliyat başarısı hastanın cildinin kalın ve ince olması, kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte önceden meydana gelen travmalar ve deformiteler de iyileşme sürecini etkiler.

Burnun doğal görünümüne kavuşması ve tam olarak oturması için en az 6 aya ihtiyaç vardır. Ancak yukarıda da saydığımız nedenlerle nadiren de olsa bazı hastalarda istenilen sonuç elde edilemez. bu gibi durumlarda rinoplasti revizyon (burun estetiği revizyonu) ile istenmeyen şekil bozuklukları yeniden onarılabilir.

Rinoplasti Fiyatları

Rinoplasti İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Burun estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru rinoplasti ücreti bilgisini öğrenebilirsiniz.