Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Saç Ekimi Nasıl YapılırSaç ekimi nasıl yapılır: hastane veya klinik ortamında yapılan ve donör bölgeden alınan güçlü köklerin, saç kaybı olan bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi doktoru ve deneyimli saç ekimi hemşireleri tarafından oluşturulan özel bir ekiple yapılan saç ekme operasyonu ekim yapılan bölgeye göre 4-8 saat arasında tamamlanır.

Saç ekimi aşamaları olan bir operasyondur ve toplamda 6 farklı aşamada tamamlanan işlemler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

 1. Saç ekimi işlemine hazırlık aşaması
 2. Saç ekimi öncesi anestezi
 3. Donör bölgeden greftlerin toplanması
 4. Toplanan greftlerin ekim için hazırlanması
 5. Saç kökü kanalların açılması
 6. Greftlerin açılan saç köklerine yerleştirilmesi

1.Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu detaylar Saç ekimi aşamaları denen süreçlerin daha kolay ve başarılı geçmesi için oldukça önemlidir. Saç ekimden önce dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç ekiminden sonra en az 3 gün evde dinlenme süreci gerekir. İşlem öncesi bu duruma göre bir gün seçilmelidir.
 • Saç ekimi randevusuna gelmeden önce saatine göre hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da hafif yiyecekler yenilmelidir.
 • Hastaneye gelirken çıkartması kolay kıyafetler tercih edilmesi, saç köklerine zarar vermemek için önemlidir. Bunun için önden düğmeli, fermuarlı kıyafetler veya yakası geniş giysiler tercih edilmesi gerekir.
 • Size verilen saatte saç ekim merkezinde olmaya özen göstermelisiniz. Merkezde sizi hasta danışmanı karşılayacaktır ve hastaneden ayrılana kadar danışmanınız her an yanınızda olacaktır.

Saç ekimi merkezinde operasyona hazırlık 5 temel aşamadan oluşur.

 1. Kan Testi

Saç ekimi aşamaları için öncelikle kişiden kan alınarak sağlık kontrolü yapılır. Saç ekimi aşaması içinde ilk önemli adım kan testi ile bazı tetkiklerin yapılmasıdır. Bu tetkiklerin yapılmasının nedeni işlem için genel sağlık durumunuzu kontrol etmek ve herhangi bir sağlık riskinizin olup olmadığını öğrenmektir. Bazı sağlık sorunları saç ekimi yapılmasına engel teşkil eder. Saç ekme işlemi yapılacağı gün basit bir kan alma ile yapılan test, siz hastanede iken kısa sürede sonuçlanacaktır.

Kan tahlili sonucunda kan değerleriniz, kan pıhtılaşma hızınız, HIV virüsü, Hepatit B ve Hepatit C gibi hastalıklar ya da bazı enfeksiyon ve virüsler hakkında detaylı bilgiler yer alır. Sonuçlarda saç ekimine engel olacak bir durum yok ise işlem için gerekli hazırlıklara başlanır.

 1. Hasta Onay Kağıdının İmzalanması

Hasta onay kâğıdının imzalanması saç ekimi gibi tüm cerrahi müdahale işlemlerinde zorunludur. Formu imzalamadan önce dikkatlice okumalı ve aklınıza takılanları doktorunuza sormalısınız.

Onay formu ile birlikte doldurmanız gereken diğer formları da doğru bilgiler ile doldurmanız gerekir. Doğru bilgiler vermeniz, işlem sırasında olası bir müdahale için önemlidir. Aynı zamanda bildiğiniz bir alerjiniz, hastalığınız ya da kullandığınız bir ilaç varsa bunu da doktorunuza bildirmeniz gerekir. İşlem öncesi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar da kullanmamalı ve doktorunuzla bu konuyu mutlaka konuşmalısınız.

 1. Saç ekimi planlamasında neler yapılır?

Doktorunuzla işlem öncesi bir ön görüşme yaparak saç ekimi planı yapmanız gerekir. Doğru planlama yapılması için işlem öncesinde saç kesimi yaptırmamanız randevu alırken size bildirilecektir. Saç ekimi merkezinde planlama yapılırken uygun biçimin verilebilmesi için saçınız uzman tarafından kesilecektir.

Planlama yapılırken donör bölgeden alınabilecek greftler yani saç köklerinin, saçsız bölgeyi kapatmak için yeterli olup olmadığı hesaplanır. Doktor, saç ekimi için köklerin incelemesini yapar ve doğal bir görünüm elde edilebilmesi için ön saç çizgisini kişinin yüz hatlarına göre belirler.

Doktorla birlikte karar verme sürecinin ardından kalemle ekim yapılacak bölgeler ve hangi bölgeye kaç saç kökü ekileceği işaretlenir. Daha sonra da donör bölgeden alınacak greft sayısı, alın çizgisinin şekli ve nerede başlayacağı ve hangi saç ekimi tekniği kullanılacağına karar verilir.

 1. Saçın tıraşlanması

Saçınızı kestirmeden merkeze gelmeniz gerekir. Bu randevu alırken de size verilen bilgiler arasında olacaktır ve işlem için son derece önemlidir. Doktorunuzun, ekim işlemene başlamadan önce saçınızın doğal halini görmesi gerekir. Ardından saç ekim hemşireleri saç tıraşınızı gerçekleştirir.

Tıraşsız saç ekimi de günümüzde oldukça yaygındır ve tıraşsız saç ektirme yapmak istiyorsanız bunu doktorunuzla görüşme aşamasında belirtmeniz gerekir. Tıraşlama yapılmadan saç ekimi yapmak operasyon süresini uzattığı gibi saç ekim ekibinin işini de zorlaştırır. İşlem için en ideal saç boyu 1 numara tıraş edilmiş saç kökleridir. Yaklaşık 3 mm uzunluğuna denk gelen saç uzunluğu mikromotor ile greft toplama için de en ideal uzunluktur. 1 numara saç uzunluğu işlemi kolaylaştırmanın yanı sıra saç köklerinin toplanması esnasında da çevre saç kökleri zarar görmesini engellenmiş olur. Tıraş işlemi sonrası hasta operasyon için hazırdır ve işlem odasına alınır.

 1. Hastanın Operasyon Odasına Alınması

Saç ekimi aşamaları içinde en uzun aşama operasyon odasında geçer. Özel steril kıyafetlerin giydirildiği hasta 4-8 saat kadar bu odada kalır ve lokal anestezi sayesinde ağrı, acı hissetmez. İşlem süresince hasta isterse uyuyabilir, müzik dinleyebilir ve doktor onay verdiyse televizyon izleyebilir.

Uzun süreli bir işlem olması dolayısıyla hasta acıktığında, operasyona ara verildiğinde hafif besinler tüketebilir.

 1. Operasyon Öncesi Anestezi

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Sonrasında farklı riskleri olduğundan genel anestezi tercih edilmez ve işlem genel anestezi gerektirecek kadar zorlu bir işlem değildir. Bu nedenle de lokal anestezi ile saç ekimi tercih edilmektedir. İğne fobisi olan bazı hastalarda kısa süreli uyuma ve iğnesiz uyuşturma sağlayan sedasyonla uyutma tercih edilebilir.

Sedye üzerine yüz üstü yatırılan hasta dezenfeksiyon işleminin ardından donör bölgeden greftlerin toplanacağı ense bölgesine enjeksiyon iğnesi ile lokal anestezi uygulanır. Bu süreçte hafif bir yanma hissi olsa da birkaç saniye içinde bu his kaybolur.

15-20 dakika içinde lokal anestezi tam olarak etkisini göstermiş olur ve hasta acı hissetmez. Anestezi etkisi tam olarak başladığında saç ekimi aşamaları tam olarak başlar ve önceden belirlenen greftler mikromotor ile toplanmaya başlanır.

 1. Greftlerin Toplanması

Saç ekiminden FUE tekniği günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Dünyada en çok tercih edilen saç ekim tekniği olan FUE yöntemi greftlerin nasıl toplanacağını belirleyen bir sistemdir.

FUE tekniği içerisinde 2 farklı uygulama metodu kullanılır. Bunlar Manuel-punch ve Mikromotor’lu FUE olarak adlandırılan yöntemlerdir. Her iki yöntemde de ense bölgesindeki saç kökleri teker teker gevşetilir. Saç ekimi aşamaları içinde köklerin gevşetilmesi ve köklerin toplanması deneyim isteyen bir aşamadır.

Manuel-Punch FUE

Piasemen denilen bir kalem benzeri bir cihaza takılan iğneler ile saç kökleri gevşetilir. Gevşetme işlemi sonrasında micropen-set denen cımbız benzeri aletle saç kökleri dikkatlice toplanır. Bu yöntemde her işlem elle yapılır. Mikromotor’lu FUE tekniğine göre çok daha fazla zaman ve emek gerektirir.  Yöntemin zorluğu, fazla zaman alması nedeniyle yerini mikromotor tekniğine bırakmıştır.

Mikromotor FUE

Mikromotorlu FUE gelişmiş teknolojinin kullanıldığı elektronik bir cihazdır. Hızı ayarlanabilen bu cihazın ucunda mikro iğneler ile greftler alınacak kökler önce gevşetilir micropen-set kullanılarak toplanır.

Toplanan saç kökleri ekim hazırlığı için saline serum dolu petri denen özel bir cam kaba alınır. Donör bölgesinden toplama işlemi bittikten sonra bölge temizlenerek bandajlanır. Bu bandaj ilk yıkamaya kadar kalmalıdır. İlk yıkama randevu verilen gün saç ekim merkezinde yapılmalıdır. Gerekli bilgiyi doktorunuz size verecektir.

4- Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması

Toplanan greftler hemşireler tarafından düzgünce petri kaba yerleştirilir. Saç köklerinin canlı kalması ve zarar görmemesi için özel cam muhafaza kaplarında belli soğuklukta muhafaza edilmesi gerekir. Saç ekimi aşamaları özel kurallar gerektiren işlemlerden oluşur ve kural birbiri ile bağlantılır.

Greftlerin Ayıklanması

Saç kökü toplanması işleminin ardından grefler, deri yağ ve doku parçalarından arındırılmak için saline serum içerisine alınır. Arınma ve ayıklanma sonrası canlı kökler gazlı bezlerin üzerine dikkatlice alınarak bekletilir.

Saç Köklerinin Muhafaza Edilmesi

4 – 8 saat kadar sürebilen işlemin 2-4 saati greft toplama ile geçer. İşlem süresince ‘Saline Yöntemi’ olarak bilinen özel bir tuzlu serum solüsyonda kökler korunur.

5.Kanalların Açılması

Kanal açma işlemi saç ekiminin doğal görünmesi için oldukça önemli bir aşamadır. Saç ekimi aşamaları içinde önemli bir yere sahip olan kanal açma işlemi saçların çıkış yönünü belirler ve doğal açıyı belirlemek uzmanlık ister. Saç köklerinin her biri farklı çıkış yönüne ve açıya sahiptir. Uygun açı, derinlik ve çıkış yönü uzman doktor tarafından belirlenir.

6.Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Saç ekimi aşamaları için en önemli adımların tamamlanması ile birlikte son adım adım olan greftlerin yerleştirilmesi sürecine gelinir. Saç ekimi aşamaları süreleri kişiden kişiye göre değişse de kök yerleştirme işlemi genelde 1-2 saatte tamamlanır.

Saç ekimi sonrası işlem yapılan alan çok hassastır ve baskı, darbe gibi şeylerden korunmalıdır. Saç ekimi sonrası hastanaın merkezde kalması gerekmez fakat evinde istirahat etmesi önemlidir. Saç ekimi aşamaları tamamlandıktan sonra hekiminizin size vereceği kurallara ve yasaklara uymanız çok önemlidir.

 

Saç ekimi sonrası neler yapılır?

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.livestrong.com/article/67019-regrowth-stages-hair-transplant/

Detaylı bilgi için İstanbul Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com