Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi SonrasıSaç ekimi sonrası olacaklar, saç ekimi yaptıran kişilerin en çok merak ettiği konudur. Saç dökülmesi nedenleri arasında genetik faktörler başta olmak üzere hormonal sorunlar, hastalıklar, stres, çevresel problemler gibi nedenler saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Kalıcı saç kaybı nedenleri sonucu yeniden saç çıkması mümkün olmaz. Bu nedenle de en etkili ve kalıcı tek çözüm kalıcı saç ekimidir. Saç ekimi işlemi mutlaka hastanede bir saç ekimi uzmanı tarafından yapılması gereken bir işlemdir. İşlem yaşanabilecekler de göz önünde bulundurulmalı ve doktorunuzun tüm tavsiyelerine uymalısınız.

Saç ekiminden hemen sonra

Saç ekiminden sonra doktorunuz yapmanız gereken ve yapmamanız gerekenleri, tek tek anlatacaktır. Saç ekiminden sonra ekim yapılan alana ilk 3 gün dokunulmaması gerekir.

Saç ekimi sonrası ilk 15 gün içerisinde de saç ekimi yapılan bölge olası çarpma ve darbelere karşı korunmalı ve gerekli ise önlem alınmalıdır. Eğer ağır bir iş yapıyorsanız saç ekimi sonrası işe dönüş için mümkünse 3 gün izin almalı ve bu süreci istirahat ederek geçirmelisiniz.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama için de üçüncü günün sonunu beklemek gerekir. Saç ektirmeden sonra yıkama işlemi için saç ekimi yaptırdığınız merkeze gidebilir veya doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kendiniz yıkma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Saç ekiminden sonra alkol, sigara ve kafein kullanmaktan da kaçınmalısınız. Düzenli ilaç kullanıyorsanız ya da yakın dönemde herhangi bir ilaç içtiyseniz doktorunuzu bilgilendirin. Saç ekimi öncesinde aspirin, vitamin ya da bitki çayı içmemelisiniz.

Saç ekiminden sonra kızarma ve kabuklanma

Saç ekimi sonrası işlem yapılan alanı toz, rüzgâr, yağmur gibi etmenlerden korumak için en az 2 hafta kadar şapka takmalısınız.

Saç ekimi için donör bölgeden kıl kökü alınır. Bu nedenle hassasiyet sadece saç ekimi yapılan bölgede olduğu gibi donör alınan kıl kökü bölgesinde de meydana gelecektir.

Hassiyet ortalama 15 gün sürer ve bu süreçte baş gölgesine olası darbe, çarpma gibi durumlardan korumak için sırt üstü yatılmalı ve bu şekilde kıl köklerinin zarar görmesi önlenmelidir.

Hem donör bölgede hem de ekim bölgesinde hassasiyet oluşacaktır. İşlem yapılan bölgelerdeki bu hassasiyet yaklaşık 15 gün sürer. Bu nedenle saç ekimi sonrası ilk 15 gün, baş bölgesine gelebilecek darbelere karşı dikkatli olmalısınız. Operasyondan sonra ilk hafta sırt üstü yatarak, yeni ekilen köklerin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Saç ekimi işlemi için kıl köklerinin sağlam olan bölgesi donör bölgesi olarak seçilir ve bu bölgeden saç ekimi için greftler alınır. Saç kökleri alınırken mikro motor cihazlar kullanılarak işlem yapılır. Greft adı verilen bu saç kökleri, ekim yapılacak olan bölgeye tek tek nakledilir. Nakil işlemi sırasında, ekim yapılan bölge ya da bölgelerde yapılan bölgede açılan gözeneklerde kızarıklıklar ve kabuklanmalar meydana gelir. Saç ekimi sonrası kabuklanma ve kızarıklık olması son derece normaldir ve kabuklanmalara 15 gün içine kendiliğinden dökülecektir. Kabuklanma olan bölgelere 15 gün boyunca dokunmamalı, kaşımamalı ve kesinlikle kabukları kopartmamalısınız.

Saç ekimi sonrasında kabuklanma oluşması bazı hastalarda endişe yaratsa da bu olağan bir durumdur. Saç ekimi yapan uzman size bu konuda gerekli uyarıları verecektir. 15 gün içinden saç ekim uzmanının vereceği talimatlar doğrultusunda hareket etmeniz kabuklanmanın sağlıklı şekilde dökülmesi için önemlidir. Bazı durumlarda saç ekiminden sonra kabuklanma kendiliğinden dökülmez ve böyle bir durumla karşılaşırsanız saç ekimi yaptırdığınızı hastaneye müracaat ederek durumu uzmanınıza bildirmeniz fayda sağlayacaktır.

Saç ekimi sonrasında yıkama için hekiminiz size özel olarak hazırlanmış bir losyon verecektir. Bu losyon ile doktorunuzun tarif ettiği şekilde saçınızı yıkamanız gerekir. Losyon kabukların üzerine uygulanır ve 1 saat kadar bekletilir. Bu süreç kabukların yumuşaması için yeterli bir süredir. Bekleme süresinin ardından kabuklanmaları parmak uçlarınızla ile bastırarak itmeniz gerekir. Bu kısa saç masajı, saç ekimi yapılan deride kan dolaşımını arttıracak ve saçlarını daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Şok dökülme evresi ne kadar sürer?

Şok dökülme evresinde dökülen saçlar tam olarak yeni gelecek olan saçların yerine alan açılması için gereklidir ve saç ekiminden sonra oluşan kabuklanmanın dökülmesi sürecidir. Saç ekimi sonrası dökülme normal karşıladığımız bir durumdur ve ekilen saç köklerini bir zararı yoktur. Saç ekiminden sonra saç dökülmesi belli bir süre devam edebilir. Şok dökülme evresi ikinci aydan sonra yavaşlar ve üçüncü ay itibari ile tamamen kesilir.

Saç ekiminden sonra saç bakımı nasıl yapılır?

Saç ekiminden sonra saç bakımı için özel olarak uygulamanız gereken bir bakım programı yoktur. Saç ekiminden sonra dikkatli olunması gereken süreç ilk yıkama ve kabuk dökme sürecidir. Saç ekme sonrası ve kabuk dökme sonrası saç derisine baskı uygulamaktan kaçınmak ve kabukları dökmek için talimatlara uymak yeterlidir.

İşlem sonrası saçlarınızı kurularken bir havlu yardımı ile tampon yapar gibi saçınızı kurulamanız da son derece önemlidir.

Saç ekimi sonrası PRP kaç seans yapılmalıdır?

PRP ile saç ekimi, saç ekiminin doğal görünümü için en uygun tedavi yöntemlerinden biridir. PRP tedavisi ile saç ekimi sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Saç ekiminden sonra PRP yaptırmak için 3. Ay itibari ile 6-8 seans uygulama yapılması yeterli olacaktır. PRP tedavisi sayesinde saçlarınızın uzama hızı artacak ve saç kökleriniz daha gür daha doğal bir görünüme kavuşacaktır.

PRP ile saç tedavisi için kişinin kendi kanı alınarak özel cihazlar ile laboratuvar ortamında kök hücreler ve plazmalar ayrıştırılır.

Kök hücreler saçlı deriye enjeksiyon yöntemi ile uygulanır ve bu sayede saç köklerinde kan dolaşımı artar. Ayrıca saç uzaması ve güçlenmesi için gerekli olan yağ asitleri, vitaminler, çinko, demir ve aminoasit gibi bibi birçok bileşen de saç köklerine enjekte edilmiş olur. Aynı zamanda saç için keratin ihtiyacı da PRP ile ayrıştırılan kök hücre içerisinde yer alır. Yani keratin de kişinin kendi kanından elde edilir ve bu dışarıdan bir kimyasal ile yapılmadığı için hiçbir alerjik reaksiyona neden olmaz.

PRP tedavisi saç ekimi sonrası uygulanması tavsiye edilen ve birkaç seans uygulattığınızda ekilen saçlarınızı canlandırmanın yanı sıra var olan kendi saçlarınızın ve saç köklerinizin de güçlenmesini sağlar ve dökülmeyi engeller.

Saç ekiminden sonra ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekimi sonrasında ekilen saçların çıkması anında olur gibi bir algı olsa da bu sanıldığı kadar hızlı gelişen bir süreç değildir. Saç ekiminden sonra şok dökülme evresi gerçekleşmeden gerçek bir saç uzaması görülmez. Bu evrede verimsiz saçlar dökülür ve yerini tazelenmiş saç köklerine bırakır. Bu sayede ekilen saç kökleri de deriye yerleşir ve büyüme sağlayacakları alanı belirlerler.

Şok dökülme evresi ikinci haftadan sonra başlayabilse de süreç kişiden kişiye göre değişir ve bazen 3 ay içinde dökülme olabilir. Saç ekiminden sonra çıkan saçlar ilk üç aylık süreçte ince, seyrek ve güçsüz görünebilir. Sık ve sağlıklı sağlara kavuşmak için işlem sonrasında en az 6 ay geçmelidir. Saç ekme sonrası ortalama bir yıl içinde saçlarınız tamamen normal sürecinde sağlıklı uzamaya başlayacaktır.

 

Saç mezoterapisi için tıklayınız.

Detaylı bilgi için İstanbul Estetik Merkezimizi arayabilirsiniz.

Telefon: +90 (212) 545 9293 – 94
Whatsapp: +90 (531) 020 2020
Mail: info@abaciogluestetik.com