Saç Ekimi

sac-ekimi

Saç ekimi, kıl köklerinin dirençli olduğu ense ve baş arkası, göğüs, genital bölge, bacak-kol gibi bölgelerden alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi vücut kıllarından yapılır mı sorusu hastalar tarafından sıkça sorulur. Saç dikme için en çok kullanılan saç kökleri başın arka kısmında bulunan kökler olsa da yukarıda saydığımız bölgelerden de alınabilmektedir.

Saç dökülmesi, günümüzde her 3 erkekten birinde ve kadınlarda da sıklıkla karşımıza bir saç problemidir. Saç dökülmeleri birçok sebepten kaynaklanabildiği gibi kişilerde saç kaybı eğilimi doğuştan da olabilir. Saç dökülmesi tedavisi için birçok yöntem olsa da en etkin çözüm hiç şüphesiz ki saç nakli tedavisidir. İşlemi başarılı bir şekilde uygulandığında saç dökülmesine kalıcı bir çözüm sunar.

Saç nakli uygulamasının en büyük amacı en iyi saç ekim merkezi için uzun araştırmalar yaparak gelen kişilere, modern tıbbi uygulamalar istenilen doğal ve sağlıklı saçları konforlu bir şekilde gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç dökülmesi yaşı, 50 yaş üzeri erkeklerin neredeyse yüzde 50’sinin karşı karşıya olduğu bir sorundur. Bu nedenle saç ekimi erkekler tarafından en çok tercih edilen kozmetik cerrahi olmaktadır.

Saç dökülmesi sadece erkeklerin yaşadığı bir sorun değildir. Kadınlarda saç dökülmesi ya da seyrekleşmesi problemi yaşarlar. Saç dökülmesinin nedenleri genetik kalıtım, yaşlanma, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları gibi birçok sorun olabilmektedir.

Saç ekimi yaptırmak isteyenler için vücutta yeterli saç kökü olması yeterlidir. Saç ekimi yöntemleri kullanılarak aynı zamanda kaş ekimi, bıyık ekimi ya da sakal ekimi gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda tedavi edilebilir.

Saç Ekimini Kimler ve Hangi Uzmanlar Yapabilir?

Saç ekme yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği konuların başında ‘saç ekimini kimler yapabilir’ sorusu gelir. Kendisini uzman olarak niteleyen kişi saç nakli yaptığını iddia etmekte ve saç nakli operasyonu yapmaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken konu işlemi uygulayacak kişinin tecrübeli bir kurumda çalışan plastik cerrah veya dermatolog olmasıdır. Uzman eller sizi hem doğal bir görünüme kavuşturacak hem de ilerleyen zamanlarda yaşanacak herhangi bir sorunda uzman doktorunuz yanınızda olacaktır.

Saç Ekimi İçin Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

FUE yöntemi modern bir saç nakli tekniğidir ve açılımı ‘Foliküler ünite ekstraksiyonu’dur. Saç nakli iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlar iz bırakmayan FUE yöntemi  ve ensede iz bırakabilen FUT yöntemidir.

İz bırakmayan saç ekimi FUE yöntemi nedir sorusuna cevap olarak saç köklerinin tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilmesi açıklaması yapılabilir. FUT yöntemi ile saç ekimi tedavisinde ise enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılmaktadır. Sizin ihtiyacınız olan en iyi saç ekim yöntemleri hakkından uzman dermatolog/plastik cerrahınız sizi bilgilendirecektir.

DHi Saç Ekimi Nedir?

DHİ saç ekimi işleminde saçlar donör bölgeden özel DHi iğneleri ile alınır ve aynı iğne ile ekilecek alana 1-2 dakika içinde ekilir. DHi ile saç nakli denince akla ilk gelen FUE yöntemi gelse de 2 yöntem arasında kayda değer birkaç farklılık vardır.

DHi Traşsız Saç Ekimi
 • Tıraşsız saç ekimi bütün saç nakli yöntemleri ile uygulanabilmektedir.
 • FUT ve FUE yöntemlerinde tıraşsız saç ekme sadece ekilecek alanın tıraşlanmaması anlamına gelir. Bu yöntemlerde alım yapılacak alan yine tıraşlanacaktır. Daha detaylı anlatmak gerekirse, uygulama yapılacak kişinin saçları uzun ise alınacak alan olan kafanın arka tarafında iki kulak arasında kalan kısım tıraşlanır ve kökler alma işlemi buradan yapılır.
 • Hekiminiz ile birlikte size uygun yöntemini belirledikten sonra önceliklerinizi de belirtmeli ve bunların doğrultusunda karar vermelisiniz. Çoğu zaman iz bırakmayan saç ekimi FUE yöntemi tercih edilse de bazı durumlarda saç ekimi FUT yönteminin de kullanılması gerekebilmektedir.
DHi Yöntemin Klasik FUE’den Farklıkları Nelerdir?
 • DHi saç nakli yönteminin en önemli farklarından biri tıraşsız saç ekimi yapılabilmesidir.
 • Donör bölgeden alınan saç kökleri 1-2 dakika içinde ekilir. Bu sayede saç köklerinin vücut dışında beklemeleri söz konusu değildir. Bu da saç köklerinin zarar görme ihtimalini çok aza indirmektedir.
 • Saçların tam olarak dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapabilmektedir.
 • Özellikle dar alanlarda yapılan işlemlerde daha yoğun saç ekimi yapılabilir.
Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi süresi saç kaybının miktarına bağlı olarak birkaç saatte gerçekleşmektedir. Saçsız alan çok büyük ise saç ekme tedavisi birkaç seans gerekebilmektedir.

Saç nakli lokal anestezi altında uygulanır ve genellikle hata sedasyonla (sakinleştirme) uyutulur.

Saç ekimi bandaj uygulaması saç ekme sonrası hastaya uygulanır. Saç ekimi hastane ortamında uygulanan bir tedavidir ve hasta 1-2 saat sonra taburcu edilebilmektedir.Saç ekimi sonrası ağrı nadiren görülebilse de basit ağrı kesiciler ile sorun giderilebilmektedir. Genellikle 3 günlük ev istirahati sonrası baş kapalı olacak şekilde iş hayatına dönülebilir. Saç nakli sonrası pansuman ise 5. gün yapılmaktadır.

DHi Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?
 • DHİ yöntemi klasik FUE yöntemine göre daha uzun sürer. Örnek verecek olursak 4.000 greftlik bir FUE işlemi yaklaşık 6 saatte bitirilebilirken, aynı greft sayısında DHi saç ekimi günde 6 saat ayrılarak 2 günde ancak tamamlanabilir. Zaman kullanımı DHİ yönteminde 2 katına çıkar.
 • DHİ oldukça hassas bir işlemdir bu nedenle de aşırı dikkat ve özen gerektirir. Bu da yöntemin maliyetini yükseltir.
 • DHİ saç ekimi kanallarının açılması klasik FUE’den farklıdır. Bu nedenle yeterli deneyim sahibi saç ekim uzmanı tarafından uygulanması önemlidir.
 • DHi yönteminde her saç kökü alındıktan hemen sonra hiç bekletilmeden ekilir. Köklerin ekim yapılacak bölgeye daha önceden ekilen kökler ile eşit açı ve yönde yerleştirilmesi tecrübe gerektiren bir durumdur.
Saç Ekimi İçin Saçlar Hangi Bölgeden Alınır?

Saç ekme işlemi genellikle enseden alınan saç köklerinin hedeflenmiş saçsız bölgeye ekilmesi ile yapılır. Alınan saç kökleri greft adı ile bilinir. Nadiren de olsa bazı kişilerin ensesinde veya şakak bölgesinde yeterli yoğunlukta sağlıklı saç bulunmaz. Böyle durumlar kişinin kolları ya da göğüs duvarı gibi kıl içeren farklı bölgelerinden de greft alınabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç nakli sonrası dökülme birkaç hafta içerisinde gerçekleşir. Bu normal bir durumdur ve 3-4 ay sonra tekrar çıkacaklardır. Bu geçici saç dökülmesi geçicidir ve sonrasında ekilen saç kökleri dökülmezler. Ancak aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilirler. Bu nedenle saç nakli sonrası seyrekleşme tedavisi için gelecekte ikinci kez saç nakli gelecekte planlanabilir. Saç ekimi cerrahisi sonrası saç kaybı ilerleyici olarak devam edebilir. Özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm oluşabilir ve bu nedenle ilerleyen dönemde yine ek cerrahi girişim gerekebilir.

Saç Ekimi Operasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi hastanede yapılması gereken bir işlemdir.  Saç nakli, konusunda iyi bir eğitim almış ve deneyimli plastik cerrahlar tarafınca gerçekleştirilmesi başarılı sonuçların alınması için son derece önemlidir. Saç ekme işleminin birden fazla plastik cerrahın katıldığı ekip tarafından gerçekleştirilmesi tedavinin başarısını arttırmaktadır.

Saç Ekiminin Başarı Oranı Nedir?

Saç ekimi başarı oranı ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması yani ‘tutması’na bağlıdır. Doğru saç nakli uygulaması başarıyı artırmaktadır. Doğal bir görünüm elde edebilmek için saçların kel olan bölgelerine doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır. Aksi durumda saç ekimi çim adamı görüntüsü adı verilen bir görüntü ortaya çıkabilir.

Saç Ekiminin Riskleri Var mıdır?

Saç ekimi riskleri her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir. Saç nakli uzun süren bir uygulamadır. Ayrıca kellik derecesine göre 1-2 yıl içerisinde birkaç saç nakli seansı gerekebilir.

Saç ekimi sonrası kanama, iz kalma, enfeksiyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Saç ekimi sonuçları sonrası istenmeyen bu durumları azaltmak mümkündür. Uygulamanın deneyimli bir plastik cerrah tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmesi ile saç nakli riskleri olasılığı oldukça düşer. Operasyon sonrası ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme izlenebilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelen bir hissizlik oluşabilir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru saç ekimi ücretleri hakkında bilgi öğrenebilirsiniz.