sac-mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi kıl köklerinin yani saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve amino asit desteklerinin ince uçlu iğneler kullanılarak saçlı deriye enjekte edilmesidir.

Saç dökülmesi tedavisi yöntemi arasında son yılların en revaç gören uygulamalarından biri olan saç mezoterapisi, cildin mezoderm adı verilen orta tabakasına ilaç enjeksiyonu şeklinde uygulanan, tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamasıdır. Mezoterapi, sadece saç dökülmesi için değil aynı zamanda yüz gençleştirme, selülit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de sıkça kullanılır. Her tedavi ve her kişi için farklı kimyasal maddelerin karışımından oluşan mezoterapi preperatları hazırlanır.

Saç köklerinin besleyerek saç dökülmesinin engelleyen bu işlem, ince telli saçların beslenerek kalınlaşmasını bu sayede de daha dolgun, parlak ve canlı görünmesi amacıyla uygulanır ve sonuçlar oldukça başarılıdır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç hücreleri ihtiyaç mineraller, vitamin, bazı antioksidanlar ve protein gibi besin maddelerine ihtiyaç duyar. Eksikliğinde saç dökülmesi başlar ve bazı durumlarda kişi saçının tamamına kökten kaybedebilir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler için saç mezoterapisi fırsat sunar ve kişiye özel yöntemler ile tedavi başarısı artar.

İşlem öncesinde, saç derisine özel bir masaj uygulanır ve ardından termoterapi (buhar uygulaması) ile deri yumuşatılarak uygulamaya hazır hale getirilir.

En son teknoloji saç ekimi saç mezoterapisi işleminde ince uçlu ve tek kullanımlık steril mezoterapi iğnelerine sahip mikro enjektörler kullanılır. Saç köklerinin yer aldığı derinin orta tabakasına saç çıkışını aktifleştirmek için uygulanan bu yöntem sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu besin maddeleri doğrudan saç köklerine enjekte edilir. Oldukça kolay bir uygulama olan bu yöntem ile saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besinlere doyurulur ve bu şekilde saçın deriye tutunması güçlenerek dökülmesinin önüne geçilir.

Saç mezoterapisi içeriği nelerden oluşur?

Saç mezoterapisi ilaçları kişinin ihtiyaçlarına göre farklı gözetilerek hazırlanır. Ancak temelde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Dexpanthenol (Vitamin B5), Biotin, Vitamin C, Vitamin A, multivitaminler, vitamin B5, Vitamin H (B7 vitamini) kobalt, bakır, sülfür, magnezyum, ginkgo biloba, minoxidil gibi bazı vitamin, mineral ve uyarıcılar.
 • Peridil heparin ve buflomedilorganik silisyum, lidokain gibi damar genişleticiler.
 • Lokal anestezi ilaçları.
Saç Mezoterapisinin Faydaları Nelerdir?

Saç mezoterapisi, saç ekimi ile birlikte yapılabilen bir işlemdir. Aynı zamanda bu uygulama ile;

 • Saç dökülme oranı azalır ve bazı hastalarda tamamen engellenir.
 • Beslendiği kıl kökleri sayesinde daha kalın saçlara kavuşulur.
 • Saçın sağlıklı bir şekilde kökte kalma süresi uzar.
 • Saç kaybı sadece dökülme şeklinde yaşanmaz. Saç telinin incelmesi, kopması, yıpranması, yoğunluk ve hacim kaybı şeklinde de saç kaybı yaşanabilir. Saç mezoterapisi ile saçlara kalınlaşma, canlılık, dolgunluk kazandırılır.
 • Kepek problemi yaşayan kişilerin sorunları oldukça azalır.
 • Saç beyazlaması azalır ve saç rengi uzun süre kalıcılığını korur.
Saç mezoterapisi içeriği nelerden oluşur?

Saç mezoterapisi ilaçları kişinin ihtiyaçlarına göre farklı gözetilerek hazırlanır. Ancak temelde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Dexpanthenol (Vitamin B5), Biotin, Vitamin C, Vitamin A, multivitaminler, vitamin B5, Vitamin H (B7 vitamini) kobalt, bakır, sülfür, magnezyum, ginkgo biloba, minoxidil gibi bazı vitamin, mineral ve uyarıcılar.
 • Peridil heparin ve buflomedilorganik silisyum, lidokain gibi damar genişleticiler.
 • Lokal anestezi ilaçları.
Saç mezoterapisi ağrı ve acı verir mi?

Saç ekiminde son teknoloji saç mezoterapisi tek tek el ile yapılabildiği gibi bilgisayar destekli cihazlar yardımıyla da hızlıca yapılabilmektedir. Enjekte edilen ilacın her bölgeye eşit dağılımını sağlamak bilgisayarlı cihazların kullanımı ile çok daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Elle saç mezoterapisi uygulaması sırasında ise kullanılan ilacın dozunu ayarlamak ve uygulamayı saç derisi yüzeyine eşit ölçüde yapabilmek oldukça zahmetli ve bir hayli zaman alıcıdır.

Uygulamada 2-4 mm’lik özel mezoterapi iğnesi kullanılır. Saç hücrelerinin ihtiyacı olan bütün besin maddeleri mezoterapi iğneleri aracılığıyla kolayca saç derisine uygulanır. Uygulama cerrahi bir işlem olmadığından uygulama sırasında ve sonrasında acısız, ağrısız bir tedavi yöntemdir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

İğneli saç tedavisi saç mezoterapisi her yaşta ve her saç tipi için uygulanabilen bir yöntemdir.

Yan etkisi olmayan bir uygulama olduğu için küçük yaş gruplarındaki kişilere de rahatlıkla uygulanabilmektedir. İşlem öncesinde kişiye saç analizi testi uygulanarak seans süresi ile sayısı bu şekilde belirlenir.

Haftada bir veya iki kez uygulanabilen saç mezoterapisi var olan saçın durumuna göre ortalama 40 dakika süren seanslardan oluşur.

Saç mezoterapisi kimlere uygulanmaz?
 • Hamileler ve çocuk emziren kadınlar
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
 • Kanser hastaları
 • Akut ve kronik enfeksiyonlar
 • Kronik karaciğer hastaları
 • Şeker hastaları
 • Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler
 • Uygulanacak ilaçlara alerjisi olanlar kişilere saç mezoterapisi yapılması önerilmez.
Saç mezoterapisi kaç seans sürer?

Saç dökülmesini engellemek amacıyla belirli periyodlarda uygulanan işlem saçlı deriye uygulanabilir bir tedavi şeklidir.

İğneli saç tedavisi olarak da bilinen saç mezoterapisi çoğunlukla 10 seans uygulanır. Her bir seans 15-30 dakika sürer. Uygulanacak seans sayısına kişilerin saç yapısı analiz edilerek karar verilir.

Yapılan analizlerde hasta yaşı, saçın yıpranma oranı, dökülme oranı ve saç telinin yapısı dikkate alınarak tedavi seanslarının sayısı ve aralıklarının ne olacağına karar verilir.

Saç mezoterapisi erkek hastalarda 10-15 dakika kadınlarda ise 30 dakika civarında sürer. Saç mezoterapi seansı kadınlarda ise 30 dakikadır. İlk dört seans hatada bir uygulama şeklinde yapıldıktan sonra diğer seanslar 15 günde bir yapılmaktadır. Bütün seanslar tamamlandıktan sonra tedaviyi destekleyici olarak ayda bir takviye seansları yapılabilir.

Saç mezoterapisi ne kadar süre etkilidir?

En iyi sac ekimi hangisi sorusu son derece açık uçludur. Saç ekimi yöntemleri kişiden kişiye değişebilmektedir ve saç nakli yöntemleri konusunda en doğru kararı saç ekimi doktoru verecektir.

Saçlarda, haricen yapılan bakımlar ile kıyasladığında iğneli saç tedavisi ile daha uzun süreli bir iyileşme sağlanır. Tedavinin etkisi dökülmenin sebeplerine, dökülme şekli ve yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu etki genellikle 3-4 yıl arasında değişir. 3-4 yıl sonra uygulama tekrarlanabilir.

Saç Mezoterapisinden Sonrası

Kıl köklerini besleme esasına dayanan saç mezoterapisi ile saçta ki dökülme oranı oldukça azalır ve bu sayede kişi yeni çıkan saçlar ve saç nakli sonrası çok daha güçlü ve dayanıklı saçlara kavuşur.

Saç analizi testi ile kişinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitler önceden belirlendiği için saç mezoterapisi için kullanılan maddeler bireye özgü bir şekilde ayarlanır. Kişiye özel bir tedavi olan bu yöntem ile saç mezoterapisi yaptıranlar farklı sonuçlar alabilmekte ve bu durum kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Saç mezoterapi ürünleri ve saç mezoterapi ilaçları, saç ekimi doktoru tarafından uygulandığında son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Saç Mezoterapisinden Sonrası
 • Saç mezoterapisi uygulaması sonrasında saçın belli bir süre yıkanmaması ve saça herhangi bir kimyasal maddenin sürülmemesi gerekmektedir. Bu kurala evde kullanılmak üzere verilmiş saç bakım kürleri de dahildir.
 • İşlem sonrası 48 saat süre ile sigara ve güneşten kaçınılmalıdır.
 • Tedavi sonrasında net sonuçlar 5 hafta sonra görülmeye başlanır. Bu evrede hastanın sabırlı olması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde tedaviye devam edildiğinde oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde ettiğimiz saç mezoterapisi yöntemi, son yılların en çok tercih edilen yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Saç Mezoterapisi Fiyatları

Türkiyenin en iyi saç ekim merkezi neresi sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişebilir. Saç nakli fiyatları, saç ekimi doktoru hatta en uygun sac ekimi fiyatları gibi detaylar saç ekimi yapan hastaneler için kişinin sempati duymasına neden olur. Önceliğinizi  ucuz saç ekimi yapan yerler olarak kullanacaksanız araştırmalarınızı çok iyi yapmalı ve mümkünse saç ekimi yaptıranların yorumları okunmalı ya da çevrenizde varsa saç ekimi yaptıranlar ile konuşmanızı tavsiye ederiz.

Saç mezoterapisi İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.  En uygun saç ekimi fiyatları için merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinin ardından en uygun saç ekimi fiyatları ile birlikte sizin için belirlenen en doğru saç mezoterapisi ücreti alabilirsiniz.