Selülit Giderme

selulit-giderme

Selülit, cilt altı bağ dokularında oluşan iltihabi bir sağlık sorunudur. Daha çok kadınlarda görülen ve bulunduğu bölgede portakal kabuğu görünümü oluşturan selülit estetik açıdan son derece rahatsız edicidir.

Selülit giderme tedavisi denilince akla ilk gelen yöntem olan AWT Acoustic Wave Therapy yani akustik dalga tedavisinin kısaltmasıdır. Akustik dalga tedavisi ile selülit giderme klasik ultrason dalgalarına göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ultrason dalgalarından 10 kat daha yüksek enerjiye sahip dalgalar üreten AWT, selülit giderme tedavisinde son yılların en büyük teknolojileri arasında yer alır.

Akustik dalgalar kullanılarak selülit giderme tedavisinin yanı sıra vücuttaki enerji noktalarını ve sempatik zincirleri uyararak genel metabolizma hızını maksimum düzeye çıkarmak da mümkündür. Bu sayede diyet yapan hastalarda sıkça karşılaşılan metabolizma yavaşlaması kilo vermeyi yavaşlatır. Diyet programı, AWT ile kombine edildiğinde metabolizma yavaşlama sorunu ortadan kalkar ve ameliyatsız bölgesel zayıflama imkânı sunar.

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülite neden olan birçok faktör bulunur. Bunlar arsında en sık karşımıza çıkan nedenler şunlardır:

 • Genetik faktörler
 • Hormonal bozuklar
 • Kan dolaşımında yaşanan bozukluklar,
 • Bağ dokusunun zayıf olması,
 • Kafein, sigara, alkol, yağlı beslenme gibi kötü alışkanlıklar
 • Hareketsiz yaşam tarzı,

Stres başta olmak üzere türlü psikolojik faktörler selülit oluşumuna zemin hazırlayan nedenler arasında yer alır.

Selülit Nasıl Oluşur?

Kan ve lenf sistemindeki bozukluklar nedeni ile hücreler arasındaki boşluklarda sıvı, yağ ve toksin birikimi başlar. Hücrelerin fonksiyonlarını bozan bu birikimler zaman içerisinde cilt altında kalın bir tabaka oluşturmaya başlar. Cilt altı kalınlığının artmasına neden olan bu durum cilt yüzey genişliğinin aynı kalmasından dolayı kendisine yer bulamaz ve cilt dışına doğru taşmaya başlar. Portakal kabuğu görünümüne sebep olan şey tam olarak budur.

Selülit giderme tedavisinin giderek zorlaşmasına neden olan yağ birikimi, özellikle kılcal damarların kan dolaşımını bozar ve ilerledikçe lenfatik sistemin de bozulmasına sebep olur.

Selülit aynı zamanda adale ve eklemlerde işlev kaybına, bel ve sırt ağrılarına, varislere, vücut çatlaklarına, doku sarkmalarına ve kişinin psikolojisinin bozulmasına da neden olabilen bir sağlık sorunudur.

AWT Uygulaması Ne İşe Yarar?

Selülit giderme için sıklıkla kullanılan akustik dalga tedavisi ile aynı zamanda aşağıdaki faydalar da sağlanabilmektedir:

 • AWT uygulaması sayesinde artan cilt elastikiyeti, sıkılaşma da sağlar.
 • Dalgalar kullanılarak fibroz bantlar çözülmesi sağlanır ve cildin serbest kalması ile selülit giderme süreci de hızlanır.
 • Yağ hücrelerinin zarı geçirgenliğinin artması ile yağ dokuda hacim kaybı meydana gelir.
 • Kan dolaşımı hızlanır ve lenfatik sistem güçlenir.
 • Kaslarda kondisyon artar ve kalori yakımı gerçekleşir.
 • Doku enzim aktiviteleri sağlayan AWT hem lokal hem de genel lipoliz etkisi oluşturur.
 • Artan metabolizma hızı sayesinde kilo verme kolaylaşır ve hızlanır.

VMAT terapisi etkinliği kanıtlanmış bir teknolojidir. VMAT, akustik şok dalgaları kullanarak selülitli bölgedeki fibrotik bağ dokusunun kopmasını sağlar.

Selülit giderme için cilt altında kan dolaşımı bozulmuş kılcal damar yumakların çözülmesine yardımcı olan teknoloji ile damarlardaki kan akışı yenilenmeye ve hızlanmaya başlar. VMAT deri altını uyararak, cildin elastik yapısının temelini oluşturan kolajenin yeniden üretilmeye başlamasına yardımcı olur.

Hücre zarının geçirgenliğini geçici olarak arttıran VMAT, bu sayede hücreler arası gerekli tüm maddelerin birbirleri arasında transferini kolaylaştırır. Selülit sorununu oluşturan fibrotik duvarların kırılması da hücreler arası bu transfer sayesinde gerçekleşir. Bu sayede selülit giderme işlemi her 3 evrede de başarılı şekilde tedavi edilebilir.

Selülit Dereceleri Nelerdir?

1. Derece Selülit Tedavisi

Selülit başlangıç evresinde iken yumuşak bir dokudan ibarettir. Cilt görünümü ilk bakışta düzgün olsa da elle sıkılan ciltte bozuk bir yapı görünümü ortaya çıkar. Selülit giderme tedavisi 1. seviyede iken diğer 2 evreye göre göreceli olarak daha kolaydı

2. Derece Selülit Tedavisi

1. seviye selülitin ilerlemesi durumunda oluşan ve nodüler selülit olarak adlandırılan bu selülit türünde cilt altında yer yer öbeklenmiş sertlikler oluşur. Bu seviyede selülit giderme tedavisi mümkün olsa da mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır.

3. Derece Selülit Tedavisi

Selülitin son evresi de sayılan 3 seviyede selülit giderme tedavilerine yanıt alınması son derece güçtür. Nodüler sertlikler ilerleyen zaman içerisinde fibröz denilen yaygınlaşmış ve oldukça sert bir yapıya dönüşür. Bu seviyede selülit giderme tedavisi çoğu zaman mümkün olmamakla birlikte bazı kişiler de tedaviye kısmen yanıt alınabildiği de görülmektedir. Ancak 3. derece selülit tedavisi için yapılan uygulamalara vücuttan alınacak tepki oldukça yavaştır.

VMAT Basic Terapisi İle Tedavi

VMAT Basic, bacak, karın, kol, uyluk ya da vücudun herhangi bir bölgesinde selülit giderme amacıyla kullanılan ve portakal kabuğu görünümünü azaltmaya, cildin esnekliğini geri kazanması yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Cilt altına enjeksiyon, cerrahi operasyon gibi herhangi bir müdahalede bulunulmadan sadece cilt üzerine akustik dalgalar kullanılarak ağrısız selülit giderme imkanı sunan VMAT ile hazır programlara sahip olduğu gibi kişiye özel olarak planlama yapılabilme özelliğine de sahiptir. Cihaz ile her seviyedeki selülit giderme tedavileri yapılabilmektedir.

VMAT Temel Terapi Öncesi Durum

Cilt portakal kabuğu olarak da tabir edilen yumrulu bir görünümdedir. Selülit giderme tedavisi başlanması gerekir ancak bölgeye giden kan akışı öbekleşen kılcal damarlar nedeniyle bir hayli azalmıştır. Bazı kişilerde cilt yarıkları görülebilir.

VMAT Temel Terapi Esnasında

VMAT ile kılcal damarların tedavisi ve fibrotik duvarların yıkılarak hücre geçirgenliğinin artması sayesinde bölgedeki kan akışı ciddi derece artmaya başlar ve cilt yeniden kolajen üretimi için uyarılır. Selülit giderme tedavisi başarılı sonuçlar vermeye başlar.

VMAT Temel Terapi Sonrası

Sıkılaşan cilt doğal esnekliğine kavuşur. Selülit giderme tedavilerinden alınana olumlu yanıtlar sayesinde dokuda gözle görülür gelişmeler kaydedilir.

Selülit Tedavisi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Selülit giderme tedavisi öncesi sorunlu bölgeye soğuk su ile masaj yapmak oldukça önemlidir. Soğuk su uygulaması kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olacağı için selülit giderme öncesi son derece etkili bir yöntem olacaktır.

Aynı zamanda yağlı yemeklerden kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak selülit giderme öncesi kadar selülit giderme sonrası için de mutlaka uygulanması gereken kurallar arasındadır. Selülit tedavisi öncesi ilgili bölgeye krem ya da herhangi bir kimyasal ürün sürülmemesi gerekmektedir.

Selülit Tedavilerinin Yan Etkisi Var mıdır?

Selülit giderme sırasında ya da sonrasında hiçbir yan etki gelişmesi beklenmez. Selülit giderme sırasında ve sonrasında geçici kızarıklıklar ve kaşıntılar normaldir.

Selülit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Selülit tedavisi kişiden kişiye göre değişebilse de ortalama olarak 8-10 seans sürmektedir. Selülit giderme tedavisi süresi kişinin cilt yapısına, selülit derecesine göre farklılıklar göstereceğinden bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.

Selülit Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Selülit giderme tedavisi hamilelere, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilere ve herhangi bir cilt hastalığı olan kişilere uygulanmaz.

Selülit Tedavisi Fiyatları

Selülit tedavisi fiyatları, selülit derecesine, karar verilen seans sayısına, işlem yapılacak bölge ya da bölgelerin yerine, sayısına, genişliğine göre değişmektedir. Selülit tedavisi İstanbul ve Türkiye’nin birçok şehrinde sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.