Soğuk Lipoliz

soguk-lipoliz

Soğuk lipoliz uygulaması yağ hücrelerinin dondurularak vücuttan doğal yollarla uzaklaşmasını sağlayan bir sistemdir.

Cryo terapi, vakum terapi, infrared sistemlerini bir arada sunan yeni jenerasyon bölgesel incelme sistemi olan soğuk lipoliz yağ hücrelerini dondurarak vücuttan uzaklaştırır ve bir nevi dondurarak zayıflatma sağlar. Çalışma prensibi öncelikle uygulanacak bölgedeki yağı vakum terapi ile güçlü bir şekilde vakumlamak, ardından infrared devreye girerek bölgeyi sarkmaya karşı ısıtmak ve devamında da cryo terapi ile odaklanan yağ hücresi maksimum -10 dereceye kadar dondurmak üzerine kuruludur (derece uygulama esnasında cildin hassasiyetine göre belirlenir). Soğukta donan yağ hücresi parçalanır ve serbest hale gelir. Serbest hale gelen yağ hücreleri doğal yollarla vücuttan uzaklaştırılır.

Bölgesel yağlanma kadınlara olduğu kadar erkeklerde de sıkça karşımıza çıkan bir sağlık problemidir. Sağlık probleminin yanı sıra görsel olarak rahatsızlık veren bölgesel yağlanma tedavisi için en iyi yöntemlerin başında soğuk lipoliz gelir.

Soğuk Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Hem kadın hem de erkeklerde vücudun her bölgesine uygulanabilen soğuk lipoliz uygulamasındaki ikinci aşama ek bir terapi yöntemi ile kan dolaşımı hızlandırılır. Kan akışının artışı sayesinde yağ hücreleri vücuttan su ve ödem atımı ile birlikte uzaklaştırılır. Acısız, ağrısız, doğal görünümlü bir incelme sağlayan uygulama aynı anda sıkılaşma sağlar. Uygulanan soğutma işlemi yağ hücrelerinin fonksiyonlarının küçülterek geri dönüşümsüz kaybını sağlar.

Uygulamaya, işlemi düşünen kişinin vücudunda en uygun bölgeler tespit edilerek başlanır. Tespit edilen bölgelerin kilo, beden ölçümü yapılarak vücut analizi öğrenilir. Bölgeye özel hazırlanmış epidermisi (derinin dış yüzeyi) koruyan özel jel kaplı mendillerden konur.

Soğuk Lipoliz seansları ortalama 30-60 dakika sürer. Uygulama, işlemin yapılacağı bölgenin genişliğine göre değişkenlik gösterebilir. Kişi soğuk lipoliz işlemi esnasında kitap okuyabilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir.

Soğuk Lipoliz’de soğuğa maruz kalan yağ hücreleri sistematik bir şekilde kendi kendilerini yok eder ve yağ katmanlarında giderek incelmeye başlar. bu sayede ameliyatsız bölgesel incelme gerçekleşmiş olur.

Soğuk Lipoliz Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bölgesel yağlanmalar bazı kişilerde sosyal hayatı etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir ve psikolojik bozuklukları da beraberinde getirebilir. Kadınlarda basen, göbek, bel, diz içi ve üst kol gibi bölgelerde; erkeklerdeyse çoğu zaman göbek ve bel çevresinde toplanır. Soğuk lipoliz uygulamasına genelde yaz aylarında sıkça başvurulur. Bunun en temel ve bilinen nedeni kışın kalın kıyafetler altında saklanmaya çalışılan bölgesel yağların, genelde yaz yaklaşırken bir sorun olarak ortaya çıkar ve çözüm aranmaya başlanır.

Bütün vücuda dağılmış olan yağ hücreleri sağlık sorunları, hareketsizlik, yanlış beslenme, genetik faktörler kişide var olan yağ hücrelerinin bir bölgede toplanmasına neden olur. Bölgesel olarak genişlemeye ve etkilenen alanın hacminin büyümesine sebep olabilir. Spor, egzersiz, uzman denetiminde uygulanan diyetler dâhi bazen bölgesel yağlanmada işe yaramaz. Bölgesel yağlardan kurtulmak için alternatif yöntemler, çözümler aranır. Bu noktada en iyi yöntem soğuk lipoliz uygulamasıdır.

Soğuk lipoliz ameliyatlı vücut şekillendirme yöntemlerine alternatif olarak karşımıza çıkan en basit yöntemdir.

Dondurarak vücut şekillendirme ve zayıflama olarak da tanımlanabilen Soğuk Lipoliz, son yıllarca oldukça popülerdir ve uygulama sonucu hastaların yüzünü güldüren sonuçlar alınır.

Soğuk Lipoliz’in Avantajları Nelerdir?

Her yaştan kadın ve erkek hastaya uygulanabilen soğuk lipoliz; özellikle yoğun iş temposu, zaman ve bölgesel incelme sorunu olan kişiler tarafından tercih edilir.

Uygulamanın tek seanslık olması da (bazı durumlarda seans sayıları artabilir) hastalara ciddi avantaj sağlar. Soğuk lipoliz uygulaması sayesinde şekil bozukluklarına sebep olan bölgesel yağlanmalar ameliyatsız olarak yok edilir ve bu sayede en avantajlı zayıflama yöntemlerinin başında soğuk lipoliz gelir.

Bölgesel zayıflama yöntemlerinde spor, diyet gibi çabalar çoğu zaman yetersiz kalır. Kol, basen ya da göbek çevresi gibi hedeflenen bölgenin incelme işleminin tamamı soğuk lipoliz işlemi sonrasında gerçekleştirilebilir.

Çoğunlukla bel ve göbek çevresi şikâyetlerinde 1 saatlik tek seansta yağ atım süreci tamamlanır ve kısa sürede 1-2 beden incelme sağlanır.

Soğuk lipoliz bir günde maksimum 3 bölgeye uygulanabilir. İşlemin yapıldığı bölgedeki yağ oranına ve soruna göre uygulama tekrarı en erken 1 ay sonunda yapılabilir.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Ne Kadar Sürer?

30-60 dakika arasında süren işlemde, cilt altındaki yağ tabakası cilde hiçbir zarar vermeden kontrollü şekilde soğutulur ve yağ hücrelerinin küçülme sürecine girmesi sağlanır. Yağ dokusunun yoğun olduğu bölgelerde uygulanır ve etkin sonuç alınan soğuk lipoliz sonrası, kişi günlük hayatına kolayca devam edebilir. Soğuk Lipoliz’in en avantajlı yönü yağları eritirken aynı zamanda sıkılaşma sağlaması ve selülitli görünümün de düzelmesine yardımcı olmasıdır.

Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günde 2,5-3 litre su içilmeli, her gün 1 saat alışveriş temposunda yürüyüş yapılmalı veya yüzülmelidir.Gıda kontrolü uygulamanın sonrasında dikkat edilmesi ve harfiyen uyulması gereken en önemli husustur. Bu nedenle verilen diyet kesinlikle aksatılmadan uygulanmalıdır.

İlk 1 ay ağır spordan kaçınılmalı (1 ay sonra aktif olarak yapılmalı), işlem öncesi ve sonrası aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Kısacası sağlıklı beslenmeli, abur cuburdan, aşırı tatlıdan ve tuzludan kaçınmak işlemin başarısını olumlu etkiler. İşlem sonrası uygulanan bölgede geçici yan etkiler oluştuysa, geçene kadar sıcak ortamlardan (güneş, solaryum dahil) uzak durulmalıdır.

Soğuk Lipoliz Acı Verir mi?

Cool shaping de denilen soğuk lipoliz cihazının özel bir başlığı vardır. Uygulama yapılacak bölgeyi cihazın soğuğundan korumak için özel jellerin sürüldüğü mendiller kullanılır. Bölgesel yağlanmanın giderilmesi için hedeflenen bölgeye özel başlıklar yerleştirilerek soğuk lipoliz işlemi uygulanmaya başlanır. Başlık üzerinde olduğu bölgeyi soğutur ve bu sayede herhangi bir acı, ağrı olmadan işlem tamamlanır.

Soğuk Lipoliz Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Hamilelik sürecinde, emzirme döneminin ilk 6 ayında, geçmişinde kanser öyküsü olan ya da aktif kanser hastalıkları olanlarda ve kanser tedavisi görenlerde, kalp hastalarında, uygulama yapılacak bölgede platin, metal, protez bulunuyorsa, emboli geçmişi varsa (pıhtı atma öyküsü) regli dönemi (alt karın) ve işlem yapılacak bölgede açık yara varsa soğuk lipoliz uygulaması yapılmaz.

Soğuk Lipoliz’in Zararları Nelerdir?

İşlemin ardından kaşınma-uyuşma hissi ve kızarıklık meydana gelebilir ancak bu durum çok kısa bir süre sonra ortadan kalkar. İki ile dört ayda uygulamanın net sonuçları görülmeye başlanır.

İncelmenin hedeflendiği bölgedeki yağlı doku özel başlığın içine çekilir. Başlık içine çekilen yağlı doku maksimum -10 derece de soğutulur. Soğutma işlemi kişi tarafından hissedilmez ve hedeflenen yağ hücreleri dışında herhangi bir doku etkilenmez.

Uygulama sonrasında başlık, içine aldığı yağlı dokunun yaklaşık %20-40’ını dondurur. Donan yağ hücreleri işlev kaybına uğrar ve 1,5 hafta sonrasında işlevini yitirmiş yağ hücreleri vücuttan doğal yollarla atılmaya başlanır.  Vücuttaki yağ atılımı 4 ay boyunca devam eder. Dondurulmuş yağ hücreleri yeniden oluşamayacağı için, uygulama alanında gerçekleşen bölgesel incelme ve şekillenme kalıcıdır.

Soğuk Lipoliz Fiyatları Nelerdir?

İstanbul’da soğuk lipoliz yapan hastaneler ve estetik merkezleri bulmak kolaydır. Soğuk lipoliz İstanbul ve diğer şehirlerde sıklıkla tercih edilen ameliyatsız bölgesel incelme yöntemidir. Soğuk lipoliz ücretleri uygulama yapılacak bölgeye ve seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru soğuk lipoliz ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

.