spor-masaji

Spor Masajı

Spor masajı özel teknik yöntemleri klasik masaj manüplasyonları ile hemen hemen eşdeğer olan bir masaj tekniğidir. Teknikleri aynı olmasına rağmen spor masajı ile klasik masajı birbirinden ayıran en önemli kıstas uygulama yapılan kişinin yani sporcunun vücut koşullarının diğer kişilerden farklı olmasıdır.

Klasik masaj ile tedavi olmak için gelen hastanın bazı fonksiyonları ve organik gücü azalmıştır. Şikayetlerinin azalması masaj ile yapılan tedavideki en büyük amaçtır.

Sporcular ise sağlıklı, enerjik bir bünye peşinde koşan insanlardır. Masaj uygulaması ile bu çabalarına katkıda bulunmak, güçlerini daha da arttırmak isterler. Sporcular için önemli olan ağrının dinmesi veya azalmasından ziyade, spor masajı sonucunda görülebilen ve ölçülebilen başarıdır.

Spor masajının amacı nedir?

Hasta masajından beklenen, vücutta mevcut bir hastalığın tedavisidir. Sporcularsa güçleri ve kondisyonları normalin üstünde olan insanlardır. Bu nedenle sporcuların spor masajı sonrası beklentileri güçlerinin daha üst düzeye çıkarılmasıdır. Sporcu spor masajı tekniklerinden kendisini, daha hızlı koşabilecek, daha yüksek atlayabilecek, daha iyi maç çıkaracak, topa daha iyi vurabilecek düzeye çıkarmasını ister. Bedensel gücü çok daha etkin bir biçimde arttıran aktif yöntemler arasında bu masaj türü en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Spor masajının amacı nedir?

Hasta masajından beklenen, vücutta mevcut bir hastalığın tedavisidir. Sporcularsa güçleri ve kondisyonları normalin üstünde olan insanlardır. Bu nedenle sporcuların spor masajı sonrası beklentileri güçlerinin daha üst düzeye çıkarılmasıdır. Sporcu spor masajı tekniklerinden kendisini, daha hızlı koşabilecek, daha yüksek atlayabilecek, daha iyi maç çıkaracak, topa daha iyi vurabilecek düzeye çıkarmasını ister. Bedensel gücü çok daha etkin bir biçimde arttıran aktif yöntemler arasında bu masaj türü en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Spor masajı nasıl yapılır?

Spor masajını aktivite öncesi masaj, aktivite sonrası spor masaj ve bakım masajı olarak 3’e ayırmak mümkündür. Spor masajının her türünde farklı masaj teknikleri kullanır.

Öfrelaj, avuçlar ve baş parmak yardımı ile uygulanabilen hafif bir vurma şeklidir. Basınç ve hız kasa ve istenilen etkiye göre değişiklik gösterir. Öfleraj kasa kan akışını artırır.

Petrisaj, iki elin de kası tutup sıkıştırmasına dayanan iki elle yapılan bir yoğurma türüdür. Bu teknik gerilmiş kas demetlerini gevşemesini sağlar. Kasa yapılan vuruşlar ve darbeler olan perküsif vuruşlar çoğunlukla küçük parmaklarla uygulanır. Kaslara biçim vermek için yapılır.

Kupalama terapisi ellerin kupa şekline getirilip kaslara vurulmasını içerir. Deriyi uyarır ve kasların uyuşmasına yardım ederek büzülmelerini sağlar.

Sıvazlama tekniklerinin, kas liflerini birbirinden ayırma, skar doku oluşumunu engellemek ve kas gerilmelerini azaltmak için yapılan derin çapraz lif friksiyonu gibi farklı çeşitleri bulunur. İyi bir spor masajı terapisti elde edilmek istenen maksimum sonuca ulaşmak için teknikleri birleştirebilir.

Masaj seansları genellikle 30-60 dakikadır. Aktivite öncesi spor masajı, spora başlanmadan hemen önce yapılır. Kasları uyarmak ve ısıtmak için hızlı öfrelaj, kasların kolayca hareket etmesi ve kas gerilimini azaltmak için petrisajdan oluşur. Öfrelaj tekniği rahatlatıcı vuruşlardan meydana gelir ancak hızlı yapıldığında uyarıcı etkiye sahiptir. Masajın ilerleyen dakikalarında, basıncın artmasıyla birlikte kasların büzülmek ve esnemek üzere uyarılması için perküsif vuruşlar ve kupalama yöntemi kullanılabilir. Vücudun spor masajı yapılan bölümü spordan spora değişiklik gösterse de, bacak ve bel kasları masaj için en temel hedef noktalar arasındadır.

Aktivite sonrası spor masajı daha çok, genişleyen kan damarlarının normale dönmelerini kolaylaştırmak için spor bitiminden bir iki saat sonra yapılır. Aktivite sonrası spor masajı hali hazırda gerilmiş olan kaslara zarar vermemek için hafif ve nazikçe uygulanır. Aktivite ardından oluşan toksik atık ürünlerin vücuttan atılmasını hızlandırmak ve şişmeleri azaltmak bu tür spor masajı için temel amaçtır. Çok hafif bir öfrelaj şişmeleri azaltırken hafif petrisaj ise toksinlerin atılmasına ve gergin, sert kasların rahatlamasına yardımcı olur.

Aktivite sonrası masaj bacaklar, ayaklar gibi vücudun belli bölümlerine kişinin kendisi tarafından da uygulanabilir.

Bakım masajı ise genelde haftada 1 kez uygulanır. Çoğunlukla sırt ve bacaklara uygulanan bakım masajı derin öfrelaj ve petrisaj yöntemleri kullanılarak düğümlenen kasları gevşetmek ve istenilen biçimi vermek için ideal bir yöntemdir.

Spor Masajının Faydaları Nelerdir?

.

Her bir masaj türü gibi spor masajı da kendi içinde farklı teknikler kullanan ve yararlar sağlayan bir yöntemdir. Aktivite öncesi spor masajı, ciddi atletik yaralanmaları önlemek için kullanılır. Kasların ısınmasına, onları esnetmeye ve en uygun atletik performans için esnek hale getirmeye yardımcı olur. Aktivite öncesi masaj kanın ve besinlerin kaslara doğru akmasını sağlar, kas gerilimini azaltır, kasları gevşetir ve psikolojik açıdan hazır olma duygusu yaratır.

Aktivite sonrası masaj spor esnasında oluşabilen mikro travmaların neden olduğu şişmeleri azaltır, yorgun, gerilmiş kasları gevşetir, esnekliğin sürmesini sağlar, laktik asit ve atıkların birikmesini önlemek için kanın kaslara akışını hızlandırır. Buna ek olarak, aktivite sonrası masaj sporcunun toparlanma süresinin hızlanmasına yardımcı olur ve çekme, gerilme ve ağrıları yatıştırır.

Tamamlayıcı bir terapi olarak genellikle spor masajı türlerine en iyi yanıt veren durumlar arasında şunlar yer alır:

  • Kas ağrısı ve sertliği
  • Kas gerilmesi
  • Ödem (şişme)
  • Kas acıları
  • Kas incinmesi
  • Kas gerginliği
  • Ağrıyan noktalar
  • Tekrarlayan gerilme yaralanmaları
  • Tendinit

Spor Masajı Tarihi

Antik Yunan ve Romalılar atletizm idmanlarında spor masajı ile egzersizi birleştirmiştir. Çeşitli Asya kültürleri de dansçılar ve dövüş sanatları öğrencileri için farklı masaj teknikleri geliştirmişlerdir.

Spor masajı 1960’larda Sovyetler Birliği ve Komünist Blok ülkelerinde resmi bir uygulama olarak kabul görmeye başlamıştır. Sovyet takımlarında kendileri ile birlikte seyahat eden ve atletlerini düzenli ve sürekli olarak hazırlayan masaj terapistlerine sahip olma konusunda dünyada ilk olma özelliğine sahiptir. 1970’li yıllara gelindiğinde spor ve kültürel takaslar yoluyla, spor masajı kavramı Avrupa ve ABD’ye gelmiştir. Zamanla spor masajı tekniklerinin faydaları kabul edilir olmuş ve spor masajı hızla tüm dünya tarafından tanınmaya başlanmıştır. Günümüzde spor masajı Amerikan Masaj Terapisi Derneği tarafından bir uzmanlık alanı olarak tanınmaktadır.

 

Spor Masajının Zararları Nelerdir?

Akut bulaşıcı bir hastalık, anevrizma, ağır berelenme, kanser, fıtık, yüksek tansiyon, doku hasarına bağlı iltihap, osteoporoz, flebit, varisli damarlar ve belli deri hastalıkları gibi hastalıklara sahip olan kişilerin spor masajı yaptırmadan önce spor masaj merkezi yetkililerini mutlaka bilgilendirmelidir.

Spor masajı güvenli ve etkili bir terapi yöntemidir. Bu nedenle doğru şekilde yapıldığında, istenmeyen herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

Spor Masajı Fiyatları

Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru spor masajı fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.